2016 Haywood NorAm, AB Cup 2 | Zone4.ca

2016 Haywood NorAm, AB Cup 2

Date: Dec 6, 2015
Official  Results
Location: Canmore Nordic Centre
Host Club: Canmore Nordic

Jury
Chief of Competition:  Mike Norton 
Technical Delegate:  Janet Gates 
Assistant Technical Delegate:  Dirk Rohde 
CCC Race Director:  Dave Dyer 
Obs. Time:
Wind Vel: 24.8 to 27.4
Air Temp: +1.9 Wind Dir: N
Weather: Partly cloudy

Juvenile Girls 6 km. Free Mass Start    
PL Bib Name YOB Div Nat CCCLic FISLic Club Team Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 291 Molly Miller 2001 BC CAN 31431 3105261 Kimberley   0:08:34.082 (1) 0:08:24.156 (1) 0:16:58.238  
2 296 Aleksandra Petrova 2000 AB CAN 31407   Foothills Nordic AST 0:08:35.712 (4) 0:08:33.207 (2) 0:17:08.919 +10.681
3 301 Anna Macisaac-Jones 2001 AB CAN 30884   Rocky Mountain Racers   0:08:37.470 (7) 0:08:33.707 (3) 0:17:11.177 +12.939
4 295 Benita Peiffer 2000 BC CAN 31032 3105256 Whistler Nordic   0:08:36.456 (5) 0:08:38.811 (4) 0:17:15.267 +17.029
5 292 Beth Granstrom 2000 BC CAN 33141 3105270 Revelstoke BCDS 0:08:37.168 (6) 0:08:38.921 (5) 0:17:16.089 +17.851
6 305 Amanda Thomson 2000 YT CAN 34099   Whitehorse YTST 0:08:35.639 (3) 0:08:42.930 (6) 0:17:18.569 +20.331
7 294 Mackenzie McLean 2000 BC CAN 29484   Kimberley   0:08:34.725 (2) 0:08:52.461 (8) 0:17:27.186 +28.948
8 297 Elizabeth Elliott 2000 BC CAN 31448 3105275 Revelstoke   0:08:39.537 (10) 0:08:52.167 (7) 0:17:31.704 +33.466
9 300 Karly Coyne 2000 AB CAN 33391   Canmore Nordic   0:08:37.670 (8) 0:08:58.072 (10) 0:17:35.742 +37.504
10 302 Kate Granstrom 2000 BC CAN 33140 3105269 Revelstoke BCTS 0:08:42.060 (11) 0:08:54.661 (9) 0:17:36.721 +38.483
11 314 Anna Pryce 2001 AB CAN 33373   Foothills Nordic   0:08:38.542 (9) 0:09:17.276 (12) 0:17:55.818 +57.580
12 318 Alison Gourley 2001 AB CAN 35391   Canmore Nordic   0:08:50.740 (12) 0:09:09.941 (11) 0:18:00.681 +1:02.443
13 303 Regan Fuerstner 2000 YT CAN 34100   Whitehorse YST 0:08:54.070 (14) 0:09:20.189 (13) 0:18:14.259 +1:16.021
14 315 Nicole Gammie 2001 AB CAN 34094   Foothills Nordic   0:08:56.940 (16) 0:09:22.033 (14) 0:18:18.973 +1:20.735
15 293 Alana Brittin 2000 BC CAN 31035 3105262 Revelstoke   0:08:52.330 (13) 0:09:38.298 (19) 0:18:30.628 +1:32.390
16 298 Althea Brolsma 2000 AB CAN 33156   Foothills Nordic   0:08:55.340 (15) 0:09:37.075 (18) 0:18:32.415 +1:34.177
17 317 Annika Klotz 2001 AB CAN 35415   Foothills Nordic   0:09:12.040 (18) 0:09:38.419 (20) 0:18:50.459 +1:52.221
18 320 Michelle Kraetzer 2001 BC CAN 35266   Telemark BCTS 0:09:28.577 (20) 0:09:22.969 (15) 0:18:51.546 +1:53.308
19 333 Sophie Edney 2001 BC CAN 35293   Black Jack Team Blackjack 0:09:30.525 (22) 0:09:30.317 (16) 0:19:00.842 +2:02.604
20 312 Clara Hardy 2001 BC CAN 33386   Sovereign Lake SLNC 0:09:26.410 (19) 0:09:34.952 (17) 0:19:01.362 +2:03.124
21 321 Quinn Morgan 2001 BC CAN 35265   Golden Nordic BCTS 0:09:10.140 (17) 0:09:53.392 (22) 0:19:03.532 +2:05.294
22 325 Clara Joy Strum 2001 AB CAN 35378   Canmore Nordic ADT 0:09:37.790 (25) 0:09:41.060 (21) 0:19:18.850 +2:20.612
23 313 Erin Bennett 2001 AB CAN 33406   Edmonton Nordic   0:09:36.930 (24) 0:09:55.844 (23) 0:19:32.774 +2:34.536
24 304 Sophie Greer 2000 AB CAN 33133   Foothills Nordic ADT 0:09:40.641 (26) 0:10:00.745 (24) 0:19:41.386 +2:43.148
25 332 Casey Nelson 2001 MB CAN 35270   Red River Nordic Team Manitoba 0:09:45.007 (27) 0:10:03.367 (25) 0:19:48.374 +2:50.136
26 306 Emma Paczkowski 2000 AB CAN 33402   Canmore Nordic   0:09:34.200 (23) 0:10:19.312 (29) 0:19:53.512 +2:55.274
27 336 Miliana Giesbrecht 2001 AB CAN 35468   XC Bragg Creek   0:09:49.371 (28) 0:10:15.303 (27) 0:20:04.674 +3:06.436
28 311 Miika Park 2001 BC CAN 33730   Revelstoke   0:09:55.015 (30) 0:10:23.853 (31) 0:20:18.868 +3:20.630
29 310 Sally Haaheim 2001 BC CAN 33726   Telemark   0:09:28.667 (21) 0:10:59.371 (35) 0:20:28.038 +3:29.800
30 326 Elise Sauve 2000 AB CAN 35752   Foothills Nordic   0:10:22.273 (34) 0:10:06.699 (26) 0:20:28.972 +3:30.734
31 308 Oranne Trouillot 2000 AB CAN 33395   Canmore Nordic   0:09:54.355 (29) 0:10:41.942 (33) 0:20:36.297 +3:38.059
32 322 Emma Osness 2001 AB CAN 35449   Foothills Nordic   0:10:11.910 (31) 0:10:38.161 (32) 0:20:50.071 +3:51.833
33 331 Gabrielle Boucher 2001 AB CAN 35461   Foothills Nordic   0:10:42.420 (38) 0:10:16.876 (28) 0:20:59.296 +4:01.058
34 334 Kaitlyn Altwasser 2001 AB CAN     Foothills Nordic   0:10:38.890 (36) 0:10:20.454 (30) 0:20:59.344 +4:01.106
35 323 Ava Holman 2001 AB CAN 35438   Canmore Nordic   0:10:17.320 (33) 0:10:47.157 (34) 0:21:04.477 +4:06.239
36 307 Janice Grundahl 2000 SK CAN 31893   Regina Ski Club   0:10:16.370 (32) 0:10:59.873 (36) 0:21:16.243 +4:18.005
37 309 Niva Stephenson 2000 NT CAN 31469   Yellowknife   0:10:30.920 (35) 0:11:09.926 (38) 0:21:40.846 +4:42.608
38 329 Solomia Bobier 2001 AB CAN 35467   Edmonton Nordic   0:10:41.299 (37) 0:11:08.130 (37) 0:21:49.429 +4:51.191
39 327 Leah Reitz 2000 AB CAN 33400   Ptarmigan Nordic   0:11:24.050 (39) 0:11:40.691 (39) 0:23:04.741 +6:06.503
40 328 Astrid Stark 2001 AB CAN 35747   Edmonton Nordic   0:11:30.117 (40) 0:11:57.662 (40) 0:23:27.779 +6:29.541
41 330 Breanna Morrison 2001 SK CAN 35392   Regina Ski Club   0:12:20.110 (41) 0:13:02.809 (42) 0:25:22.919 +8:24.681
42 319 Nicole Staples 2001 AB CAN 35380   Wapiti Nordic   0:12:49.531 (43) 0:12:47.561 (41) 0:25:37.092 +8:38.854
43 324 Abigail Brown 2001 AB CAN 35471   Edmonton Nordic   0:12:40.204 (42) 0:13:12.399 (43) 0:25:52.603 +8:54.365
44 335 Hannah Fuechter-Field 2000 AB CAN     Calgary Nordic Training Group   0:15:44.660 (44) 0:15:13.864 (44) 0:30:58.524 +14:00.286
45 316 Carlee Dick 2001 AB CAN 35437   Wapiti Nordic   0:17:24.367 (45) 0:17:37.296 (45) 0:35:01.663 +18:03.425
DNS 299 Anna Parent 2000 AB CAN 33356   Canmore Nordic ADT *** (*) *** (*) *** ***
Jury Decisions
Bib: 309 Notes: Force majeur late start OK


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2022 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4