2016 Haywood NorAm, AB Cup 2 | Zone4.ca

2016 Haywood NorAm, AB Cup 2

Date: Dec 6, 2015
StartList
Location: Canmore Nordic Centre
Host Club: Canmore Nordic

Jury
Chief of Competition:  Mike Norton 
Technical Delegate:  Janet Gates 
Assistant Technical Delegate:  Dirk Rohde 
CCC Race Director:  Dave Dyer 
Obs. Time:
Wind Vel: 24.8 to 27.4
Air Temp: +1.9 Wind Dir: N
Weather: Partly cloudy

Open Men 16.5 km. Free Mass Start    
Bib Start Time Name YOB SubCategory Club
1 9:00:00.000 Kevin Sandau 1988 Senior Men Foothills Nordic
2 9:00:00.000 Russell Kennedy 1991 Senior Men Canmore Nordic
3 9:00:00.000 Andy Shields 1991 Senior Men Lappe Nordic
4 9:00:00.000 Scott Hill 1994 Senior Men Team Hardwood
5 9:00:00.000 Colin Ferrie 1993 Senior Men Kimberley
6 9:00:00.000 Knute Johnsgaard 1992 Senior Men Whitehorse
7 9:00:00.000 Bob Thompson 1991 Senior Men Team Hardwood
8 9:00:00.000 Brian McKeever 1979 Senior Men Lifesport
9 9:00:00.000 Evan Palmer Charrette 1994 Senior Men Lappe Nordic
10 9:00:00.000 David Palmer 1993 Senior Men Black Jack
11 9:00:00.000 Jack Carlyle 1993 Senior Men Soo Finnish Nordic
12 9:00:00.000 Erik Carleton 1978 Senior Men Rocky Mountain Racers
13 9:00:00.000 Colin Abbott 1990 Senior Men Whitehorse
14 9:00:00.000 Dominique Moncion-Groulx 1993 Senior Men Nakkertok
15 9:00:00.000 Philippe Boucher 1997 Junior Men Skibec
16 9:00:00.000 Patrick Stewart-Jones 1991 Senior Men Nakkertok
17 9:00:00.000 Adam Kates 1980 Senior Men Big Thunder Nordic
18 9:00:00.000 Alexis Dumas 1995 Senior Men Skibec
19 9:00:00.000 Alexis Turgeon 1993 Senior Men Skinouk
20 9:00:00.000 Julien Lamoureux 1994 Senior Men Montériski
21 9:00:00.000 Joey Foster 1996 Junior Men Team Hardwood
22 9:00:00.000 Ricardo Izquierdo-Bernier 1995 Senior Men Fondeurs-Laurentides
23 9:00:00.000 Yannick Lapierre 1992 Senior Men Nakkertok
24 9:00:00.000 Julien Locke 1993 Senior Men Black Jack
25 9:00:00.000 Alexis Morin 1993 Senior Men Skibec
26 9:00:00.000 Zachary Cristofanilli 1996 Junior Men Orford
27 9:00:00.000 Graham Nishikawa 1983 Senior Men Whitehorse
28 9:00:00.000 Edouard Reed-Métayer 1996 Junior Men Skibec
29 9:00:00.000 Ian Murray 1978 Senior Men North Highlands Nordic
30 9:00:00.000 Sebastien Boehmler-Dandurand 1993 Senior Men Canmore Nordic
31 9:00:00.000 Gareth Williams 1997 Junior Men Telemark
32 9:00:00.000 Peter Hicks 1996 Junior Men Canmore Nordic
33 9:00:00.000 Scott Fraser 1993 Senior Men Black Jack
34 9:00:00.000 David Askwith 1995 Senior Men Georgian Bay
35 9:00:00.000 Andrew Brisbin 1990 Senior Men Saskatoon Nordic
36 9:00:00.000 Nicholas Pigeon 1995 Senior Men Skinouk
37 9:00:00.000 Tate Macdonald 1996 Junior Men Edmonton Nordic
38 9:00:00.000 William Dumas 1996 Junior Men Skinouk
39 9:00:00.000 Julian Smith 1996 Junior Men Georgian Bay
40 9:00:00.000 Olivier Hamel 1996 Junior Men Skibec
41 9:00:00.000 Samuel Greer 1996 Junior Men Highland Trailblazer
42 9:00:00.000 Ryan Jackson 1997 Junior Men Team Hardwood
43 9:00:00.000 Antoine Briand 1995 Senior Men Skibec
44 9:00:00.000 Levi Nadlersmith 1998 Junior Men Downtown Nordic
45 9:00:00.000 Caelan McLean 1997 Junior Men Whitehorse
46 9:00:00.000 David Walker 1997 Junior Men Telemark
47 9:00:00.000 Abram Meagher 1996 Junior Men U of A Nordic
48 9:00:00.000 Maks Zechel 1997 Junior Men Nakkertok
49 9:00:00.000 Kieran Jones 1996 Junior Men Team Hardwood
50 9:00:00.000 Angus Foster 1995 Senior Men Big Thunder Nordic
51 9:00:00.000 Félix-Antoine Vézina 1997 Junior Men Skibec
52 9:00:00.000 Alexander McDonald 1996 Junior Men Sun Peaks
53 9:00:00.000 Noah Cooke 1997 Junior Men Foothills Nordic
54 9:00:00.000 Fergus Foster 1997 Junior Men Big Thunder Nordic
55 9:00:00.000 Daniel Merlo 1997 Junior Men Black Jack
56 9:00:00.000 Colin Ward 1997 Junior Men Martock
57 9:00:00.000 Larkin Wasmuth 1997 Junior Men Fort Saskatchewan Nordic
58 9:00:00.000 Kayden Sim 1997 Junior Men Hollyburn
59 9:00:00.000 Michael Macisaac-Jones 1997 Junior Men Rocky Mountain Racers
60 9:00:00.000 Brendon Howard 1996 Junior Men Nakkertok
61 9:00:00.000 Paul Moore 1985 Senior Men Fast Trax Run & Ski
62 9:00:00.000 Hudson Lucier 1997 Junior Men Whitehorse
63 9:00:00.000 Aidan Millar 1995 Senior Men Canmore Nordic
64 9:00:00.000 Guillaume Bertrand 1992 Senior Men Rocky Mountain Racers
65 9:00:00.000 Geoffrey Way-Nee 1996 Junior Men Kawartha Nordic
66 9:00:00.000 Eric Byram 1996 Junior Men Canmore Nordic
67 9:00:00.000 Alec Stapff 1996 Junior Men Strathcona Nordic
68 9:00:00.000 Matt Strum 1995 Senior Men Canmore Nordic
69 9:00:00.000 Nicholas Bardak 1997 Junior Men Wapiti Nordic
70 9:00:00.000 Levi Warkentine 1997 Junior Men Downtown Nordic
71 9:00:00.000 Connor Speer 1993 Senior Men U of A Nordic
72 9:00:00.000 Mark Arendz 1990 Senior Men Rocky Mountain Racers
73 9:00:00.000 Nick Martin 1996 Junior Men Canmore Nordic
74 9:00:00.000 Matthieu Martin 1994 Senior Men Camrose Ski Club
75 9:00:00.000 Nils Asfeldt 1995 Senior Men Camrose Ski Club
76 9:00:00.000 Nate Gerwing 1995 Senior Men Rocky Mountain Racers
77 9:00:00.000 Silas Lang 1997 Junior Men Edmonton Nordic
78 9:00:00.000 Simon Premoze 1973 Senior Men Independent
79 9:00:00.000 John Davis 1996 Junior Men Wapiti Nordic
80 9:00:00.000 Ryan Olson 1976 Senior Men Nordic Racers
81 9:00:00.000 Curtis Macdonell 1997 Junior Men Foothills Nordic
82 9:00:00.000 Mathieu Bilodeau 1983 Senior Men Fast Trax Run & Ski
83 9:00:00.000 Thierry Niaison 1997 Junior Men Fondeurs-Laurentides
84 9:00:00.000 Joedy Dalke 1994 Senior Men Camrose Ski Club
85 9:00:00.000 Jakob Ellingson 1994 Senior Men Mt. Itasca Biathlon/LNR
86 9:00:00.000 Jasper Mackenzie 1992 Senior Men Telemark
87 9:00:00.000 Arthur Roots 1994 Senior Men Caledonia Nordic
88 9:00:00.000 Alexandre Dupuis 1995 Senior Men Biathlon Alberta Training Centre
89 9:00:00.000 Wesley Savill 1989 Senior Men Altius Nordic
90 9:00:00.000 Kai Skinstad 1988 Senior Men Winsport
91 9:00:00.000 Kequyen Lam 1979 Senior Men NRSL Race Team
92 9:00:00.000 Matthew Hudec 1994 Senior Men Biathlon Alberta Training Center


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2022 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4