Jeux du Québec 2013 (4 mars) | Zone4.ca



Jeux du Québec 2013 (4 mars)

Date: Mar 4, 2013
Official  Results
Endroit: Jonquière
Club Hôte: Club de ski de fond Le Norvégien

Jury
Délégué technique:  Francine Laforce 
Directeur d'épreuve:  Luc Thériault 
Représentant SFQ:  Sylvie Halou 
Heure:
Vitesse vent:   Direction vent:
Temp. de l'air: Temp. neige:
Temps: Cond. neige:

Juvénile homme 7.5 km. Classic Pursuit  Classique, départ de masse  
Position Dossard Nom Région Temps
1 1 Antoine Blais Chaudière-Appalaches 0:20:24.0  
2 2 Philippe Boucher Chaudière-Appalaches 0:21:12.4 +48.3
3 3 Adam Roberge Laurentides 0:21:17.6 +53.6
4 8 Dominic Gallant Chaudière-Appalaches 0:21:20.0 +56.0
5 11 Vincent Boucher Laurentides 0:21:38.4 +1:14.4
6 4 Gabriel Sarrazin Laurentides 0:21:46.0 +1:22.0
7 5 Nicolas Beaulieu Estrie 0:21:48.9 +1:24.9
8 21 Xavier Parent Capitale-Nationale 0:21:49.1 +1:25.0
9 10 Benjamin Boucher Lanaudière 0:21:52.9 +1:28.9
10 6 Félix Longpré Capitale-Nationale 0:21:54.9 +1:30.9
11 7 Étienne Hébert Rive-Sud 0:21:56.2 +1:32.2
12 9 JEAN-CHRISTOPHE BARRETTE Lac St-Louis 0:21:56.3 +1:32.2
13 12 Félix-Antoine Vézina Capitale-Nationale 0:22:44.8 +2:20.8
14 22 Victor Houde Lanaudière 0:23:06.4 +2:42.4
15 14 Benjamin Dionne Outaouais 0:23:27.5 +3:03.5
16 13 Raphaël Dumas Outaouais 0:23:42.3 +3:18.3
17 15 Antoine Cyr Outaouais 0:23:44.0 +3:20.0
18 17 FRANCIS IZQUIERDO-BERNIER Lac St-Louis 0:23:44.6 +3:20.5
19 24 Grégoire Bouchard Paquet Rive-Sud 0:24:48.0 +4:24.0
20 20 Nathan Ramsay-Veljens Rive-Sud 0:24:53.6 +4:29.6
21 16 Yan Savoie Côte-Nord 0:24:57.5 +4:33.5
22 23 Thierry Niaison Montréal 0:25:42.9 +5:18.8
23 30 ALBERT PICARD Lac St-Louis 0:25:58.4 +5:34.3
24 28 Olivier Langelier Côte-Nord 0:25:58.9 +5:34.8
25 25 Marc-Antoine Boivin-Martel Saguenay-Lac St-Jean 0:26:49.8 +6:25.8
26 29 Xavier Morin Estrie 0:26:57.5 +6:33.5
27 27 Louis Pinard Sud-Ouest 0:27:01.6 +6:37.6
28 31 Henri Lamarre Montréal 0:27:18.4 +6:54.3
29 19 Raphael Fontaine Saguenay-Lac St-Jean 0:27:27.6 +7:03.6
30 18 Anthony Bergeron Saguenay-Lac St-Jean 0:27:31.2 +7:07.1
31 33 Renaud Maurice Mauricie 0:27:31.6 +7:07.6
32 34 Jonas McKindsey Est-du Québec 0:27:38.2 +7:14.1
33 26 Joé Morin Estrie 0:27:58.0 +7:34.0
34 32 Nicolas Gauthier Mauricie 0:28:12.3 +7:48.3
35 37 Victor Wong Seen Bage Montréal 0:29:19.4 +8:55.3
36 35 Emile Perreault Abitibi-Témiscamingue 0:29:53.5 +9:29.5
37 36 Sak St-Amant Abitibi-Témiscamingue 0:31:29.2 +11:05.2
38 38 Philip Mercier Côte-Nord 0:34:21.1 +13:57.1

Juvénile femme 7.5 km. Classic Pursuit  Classique, départ de masse  
Position Dossard Nom Région Temps
1 43 Laurence Dumais Laurentides 0:24:24.6  
2 49 Sarah Harvey Capitale-Nationale 0:24:45.3 +20.6
3 41 Gabrielle Sarthou Rive-Sud 0:24:45.6 +21.0
4 45 Lauriane Grégoire Lanaudière 0:24:59.9 +35.2
5 48 Virginie Provencher Chaudière-Appalaches 0:25:57.4 +1:32.7
6 52 Audrey-Anne Dufresne Mauricie 0:25:57.8 +1:33.2
7 47 Catherine Reed Metayer Capitale-Nationale 0:26:09.9 +1:45.2
8 46 Florence Dostie Ménard Outaouais 0:26:37.9 +2:13.3
9 42 Laura Leclair Outaouais 0:26:45.1 +2:20.5
10 53 Julie Mathieu-Trottier Capitale-Nationale 0:26:46.9 +2:22.3
11 44 Leanne Weller Outaouais 0:27:15.6 +2:51.0
12 51 JEANNE MORIN Lac St-Louis 0:27:44.1 +3:19.5
13 54 Alice Burbidge-Izquierdo Rive-Sud 0:27:54.6 +3:30.0
14 50 Marianne Scherrer Chaudière-Appalaches 0:28:09.9 +3:45.3
15 58 Marie-Philippe Paquet Chaudière-Appalaches 0:29:09.9 +4:45.3
16 60 Vivianne Courte-Rathwell Laurentides 0:29:30.5 +5:05.8
17 57 Rosalie Allard Est-du Québec 0:29:38.2 +5:13.6
18 55 Florence Bourque Rive-Sud 0:30:01.0 +5:36.3
19 61 Élisa Chamberland-Trudel Est-du Québec 0:30:43.2 +6:18.6
20 63 Camille Ballick Laurentides 0:31:30.7 +7:06.1
21 65 Sandrine Veillette Mauricie 0:32:36.6 +8:12.0
22 64 Sarah Aylwin-Descôteaux Montréal 0:33:07.3 +8:42.7
23 68 Marie-Maud Côté-Rouleau Mauricie 0:33:18.1 +8:53.5
24 67 Augustine Masson Montréal 0:35:36.9 +11:12.2
25 69 Laurie Riel-Paré Sud-Ouest 0:37:04.6 +12:40.0
DNF 56 Jasmine Fortin Saguenay-Lac St-Jean *** ***
DNF 66 Lorie Fredette-Baillargeon Lanaudière *** ***
DNF 71 Mathilde Fournier-Sirois Montréal *** ***
DNS 62 Maé Bourgeois-Cantin Est-du Québec *** ***
DNS 70 Jessica Roy Lanaudière *** ***

Midget homme 5 km. Classic Pursuit  Classique, départ de masse  
Position Dossard Nom Région Temps
1 81 Antoine Laforte Capitale-Nationale 0:14:05.2  
2 86 Pierrick Sarthou Rive-Sud 0:15:46.2 +1:41.0
3 82 Edward Petelle Rive-Sud 0:15:47.8 +1:42.5
4 91 Frédéric Berthiaume Capitale-Nationale 0:15:49.4 +1:44.2
5 92 Vincent Wolfe Laurentides 0:15:51.0 +1:45.7
6 88 Jacob Hamelin Abitibi-Témiscamingue 0:15:55.0 +1:49.7
7 89 Victor Lepage Capitale-Nationale 0:15:56.8 +1:51.5
8 85 Vincent Landry Chaudière-Appalaches 0:16:10.9 +2:05.7
9 84 Antoine Barrette Lanaudière 0:16:13.5 +2:08.3
10 93 Noah Robert de Massy Lanaudière 0:16:21.3 +2:16.0
11 100 Nicolas Nantais Côte-Nord 0:16:24.3 +2:19.0
12 94 Olivier Dumas Outaouais 0:16:27.2 +2:22.0
13 95 Tom Drapeau Mauricie 0:16:46.1 +2:40.9
14 87 Edmond Roy Centre-du-Québec 0:16:51.7 +2:46.5
15 83 Pascal Cote Saguenay-Lac St-Jean 0:17:02.3 +2:57.0
16 104 Émile Studnicky-Gizbert Montréal 0:17:03.9 +2:58.6
17 99 Élie Sarrazin Laurentides 0:17:04.5 +2:59.3
18 107 Joël Domingue Mauricie 0:17:29.6 +3:24.4
19 106 John Linford Outaouais 0:17:31.8 +3:26.5
20 98 Nicolas Moncion Groulx Outaouais 0:17:32.4 +3:27.1
21 102 Guillaume Davidson Mauricie 0:17:33.3 +3:28.0
22 103 Zachary Péloquin Rive-Sud 0:17:34.2 +3:29.0
23 105 Charles Couture Laurentides 0:17:54.8 +3:49.5
24 90 Frederic Bergeron Saguenay-Lac St-Jean 0:17:55.2 +3:50.0
25 110 Pierre-Yves Normandin Saguenay-Lac St-Jean 0:18:04.3 +3:59.0
26 96 Jérôme Inkel Abitibi-Témiscamingue 0:18:14.8 +4:09.5
27 111 ERIKSON MOORE Lac St-Louis 0:18:16.8 +4:11.5
28 108 Olivier Léveillé Estrie 0:18:20.0 +4:14.8
29 97 Louis Cormier Est-du Québec 0:18:40.1 +4:34.8
30 109 Félix Houde Lanaudière 0:18:58.5 +4:53.3
31 112 Xavier Bourbeau Richelieu-Yamaska 0:19:15.5 +5:10.3
32 115 Charles Duhaime Chaudière-Appalaches 0:19:17.7 +5:12.5
33 113 Ludovic Pelletier Chaudière-Appalaches 0:19:22.9 +5:17.6
34 114 Tristan Bonnot-Parent Montréal 0:19:37.1 +5:31.8
35 101 Maxime Perigny Abitibi-Témiscamingue 0:20:02.5 +5:57.3
36 119 Tyrai Laughton Est-du Québec 0:21:11.0 +7:05.8
37 117 Tristan Poulin Montréal 0:21:13.5 +7:08.3
38 116 Benjamin Rioux Est-du Québec 0:24:07.8 +10:02.6
39 118 Laurent Beauregard Centre-du-Québec 0:26:21.7 +12:16.5

Midget femme 5 km. Classic Pursuit  Classique, départ de masse  
Position Dossard Nom Région Temps
1 121 Talia Hennessy Outaouais 0:17:19.9  
2 133 Rosalie Vermette Laurentides 0:17:21.1 +1.1
3 125 Chloé Lagendyk Laurentides 0:17:22.3 +2.3
4 123 Ariane Normandeau Rive-Sud 0:17:31.1 +11.1
5 131 Anne-Catherine Blais Capitale-Nationale 0:17:43.7 +23.8
6 122 Tove Halvorsen Outaouais 0:17:53.8 +33.8
7 124 Leya Masson Capitale-Nationale 0:17:57.6 +37.7
8 127 Virginie Pellerin Laurentides 0:18:01.3 +41.3
9 130 Marie Alexandre Lemire Outaouais 0:18:06.6 +46.7
10 126 Florence Despins Mauricie 0:18:24.6 +1:04.7
11 128 Élizabeth Petitclerc Capitale-Nationale 0:18:35.3 +1:15.4
12 132 Heidi Gosselin Est-du Québec 0:19:01.3 +1:41.4
13 129 Alexandra Racine Estrie 0:19:12.9 +1:53.0
14 141 Claire-Hélène Piuze Lanaudière 0:19:22.2 +2:02.2
15 144 Alice Tremblay Chaudière-Appalaches 0:19:33.3 +2:13.4
16 138 Jeanne Carrier Carpentier Estrie 0:19:36.8 +2:16.9
17 137 Alycia Boucher Chaudière-Appalaches 0:19:51.4 +2:31.5
18 135 Kassandra Perreault Saguenay-Lac St-Jean 0:20:20.3 +3:00.4
19 134 Sandrine Léveillé Richelieu-Yamaska 0:20:25.1 +3:05.1
20 139 Eve-Marie Beaulieu Estrie 0:20:31.5 +3:11.5
21 136 Emily Nadeau Saguenay-Lac St-Jean 0:20:39.8 +3:19.9
22 142 Sinna Moulin-Creyx Montréal 0:20:45.5 +3:25.5
23 143 Gabrielle Laquerre Chaudière-Appalaches 0:21:14.2 +3:54.3
24 146 Jeanne Carabin Montréal 0:21:33.3 +4:13.4
25 150 Maude Pelletier Côte-Nord 0:21:42.4 +4:22.5
26 155 Camille Chevalier Abitibi-Témiscamingue 0:22:00.9 +4:41.0
27 149 Corrine Lajeunesse Montréal 0:22:24.7 +5:04.8
28 145 Elizabeth Nadeau Saguenay-Lac St-Jean 0:22:32.5 +5:12.6
29 151 Laurie Coutu-Godbout Abitibi-Témiscamingue 0:22:44.2 +5:24.3
30 152 Laurianne Rivard Centre-du-Québec 0:23:11.5 +5:51.6
31 148 Romane Chamberland-Trudel Est-du Québec 0:23:28.8 +6:08.8
32 154 Jeanne Piuze Lanaudière 0:23:54.6 +6:34.6
33 153 Mykille Girard Centre-du-Québec 0:25:19.3 +7:59.3
34 157 Clara Mercier Côte-Nord 0:26:17.3 +8:57.3
35 156 Charlotte Perron Abitibi-Témiscamingue 0:27:55.1 +10:35.2
36 158 Gaëlle Desrochers-Turcot Lanaudière 0:29:31.2 +12:11.2
DNF 147 Laurence Pinard Sud-Ouest *** ***
DNS 140 Solène Bourgeois-Cantin Est-du Québec *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2018 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4