2013 Haywood Ski Nationals Interval Start-Free | Zone4.ca



2013 Haywood Ski Nationals    Interval Start-Free 

Date: Mar 24, 2013
Official  Results
Location: Whistler Olympic Park
Host Club: Callaghan Valley Cross Country

Jury
Technical Delegate:  Mike Norton 
Chief of Competition:  Dirk Rohde 
CCC Race Director:  Dave Dyer 
Assistant TD:  Claude Chabot 
Obs. Time: 9:00 AM
Wind Vel:  3 KPH Wind Dir: SE
Air Temp: -5 C Snow Temp: -6 C
Weather: Mainly sunny Snow Cond: Mch Grm Powder

Open Male 10 km. Free  2 x 5 km Course Info:  MC: 38m   HD: 54m   TC: 170m 
PL Bib Name CCC SubCategory Rnk YOB Club DIV Team / University Time Diff
1 140 Brian McKeever 5880 Open Men 1/42 1979 Foothills Nordic AB NPNST 0:21:18.2  
2 151 Graham Nishikawa 12673 Open Men 2/42 1983 Whitehorse CC YT AWCA/NST 0:21:29.9 +11.6
3 150 Graeme Killick 14133 Open Men 3/42 1989 Ptarmigan Nordic AB AWCA/NST 0:21:41.2 +23.0
4 147 Sylvan Ellefson 20938 Open Men 4/42 1987 SSCV Team US   0:21:44.1 +25.8
5 105 Marc-André Bédard 28864 Open Men 5/42 1986 Skibec  / Biathlon QC   0:21:48.6 +30.3
6 144 Brian Gregg 16774 Open Men 6/42 1984 CXC Team/MOD US CXC Team 0:21:49.3 +31.1
7 146 Brent McMurtry 13103 Open Men 7/42 1986 Foothills Nordic AB AWCA 0:21:53.1 +34.8
8 143 David Greer 13738 Open Men 8/42 1989 Whitehorse CC YT Yukon Elite Squad 0:21:54.0 +35.7
9 149 Kevin Sandau 13504 Open Men 9/42 1988 Foothills Nordic AB AWCA/NST 0:21:57.1 +38.8
10 135 Matthew Liebsch 18845 Open Men 10/42 1983 Borton Volvo US   0:21:57.5 +39.2
11 142 Nathan Smith 19527 Open Men 11/42 1985 Foothills Nordic AB   0:21:58.1 +39.8
12 128 Russell Kennedy 25625 Open U23 Men 1/48 1991 Canmore AB AWCA 0:22:09.9 +51.7
12 148 Jesse Cockney 13931 Open Men 12/42 1989 Foothills Nordic AB AWCA/NST 0:22:09.9 +51.7
14 141 Rune Malo Oedegaard 19038 Open Men 13/42 1989 University of Colorado US   0:22:11.8 +53.6
15 79 Macx Davies 18893 Open U23 Men 2/48 1992 Canmore AB Biathlon Alberta 0:22:14.6 +56.3
16 53 Scott Gow 14551 Open U23 Men 3/48 1990 Rocky Mtn Racers AB   0:22:15.3 +57.1
17 134 Knute Johnsgaard 21623 Open U23 Men 4/48 1992 Whitehorse CC YT   0:22:16.5 +58.2
18 114 Jordan Cascagnette 14334 Open U23 Men 5/48 1991 Team Hardwood ON NDC Thunder Bay 0:22:28.3 +1:10.0
19 85 Vegard Kjølhamar 16273 Open Men 14/42 1985 Fossum IF NO   0:22:32.0 +1:13.7
20 115 Alex Mahoney 14608 Open U23 Men 6/48 1992 Rocky Mtn Racers AB   0:22:32.6 +1:14.4
21 145 Christopher Hamilton 13690 Open Men 15/42 1989 Big Thunder ON AWCA 0:22:37.7 +1:19.5
22 127 John Parry 14228 Open Men 16/42 1988 Whitehorse CC YT Yukon Elite Squad 0:22:38.4 +1:20.2
23 139 Colin Abbott 14227 Open U23 Men 7/48 1990 Whitehorse CC YT Yukon Elite Squad 0:22:38.8 +1:20.5
24 121 Trygve Markset 18622 Open Men 17/42 1989 University of Denver US University of Denver 0:22:39.9 +1:21.7
25 93 Aaron Gillmor 14566 Open U23 Men 8/48 1991 Rocky Mtn Racers AB   0:22:40.8 +1:22.5
26 122 David Palmer 18506 Junior Men 2 1/29 1993 Black Jack BC   0:22:44.3 +1:26.0
27 133 Patrick Stewart-Jones 14471 Open U23 Men 9/48 1991 Nakkertok QC AWCA 0:22:45.2 +1:27.0
28 123 Ezekiel Williams 14195 Junior Men 2 2/29 1993 Nakkertok QC Quebec Ski Team 0:22:45.6 +1:27.4
29 138 Karl Nygren 18846 Open Men 18/42 1987 CXC Team US   0:22:46.9 +1:28.7
30 131 Raphaël Couturier 18415 Open U23 Men 10/48 1993 Skibec QC CNEPH 0:22:48.8 +1:30.5
31 48 Matt Briggs 23092 Open Men 19/42 1987 XC Oregon US Rossignol 0:22:51.2 +1:33.0
32 107 Sebastien Dandurand 28197 Junior Men 2 3/29 1993 Canmore AB NDC Callaghan Valley 0:22:52.0 +1:33.7
33 124 Dudley Coulter 18443 Open U23 Men 11/48 1990 Big Thunder ON NDC Thunder Bay 0:22:52.9 +1:34.7
34 125 Andrew Dougherty 20953 Open U23 Men 12/48 1991 University of Denver US University of Denver 0:22:54.0 +1:35.7
35 130 Geoffrey Richards 18425 Open U23 Men 13/48 1992 Black Jack BC NDC Callaghan Valley 0:22:54.5 +1:36.2
36 119 Bob Thompson 14312 Open U23 Men 14/48 1991 Team Hardwood ON NDC Thunder Bay 0:22:55.2 +1:37.0
37 94 Harry Seaton 13737 Open Men 20/42 1987 Team Hardwood ON Lakehead University 0:22:56.1 +1:37.9
38 108 Philip Widmer 13040 Open Men 21/42 1983 Canmore AB AWCA 0:22:56.7 +1:38.5
39 99 Matthias Purdon 14209 Open Men 22/42 1989 XC Ottawa ON XC Ottawa 0:22:56.9 +1:38.7
40 98 Matthew Vrielink 27092 Junior Men 2 4/29 1993 Rocky Mtn Racers AB   0:22:58.6 +1:40.4
41 39 Vincent Blais 22991 Open U23 Men 15/48 1990 Orford QC   0:23:01.5 +1:43.2
42 91 Benjamin Wilkinson-Zan 21479 Junior Men 1 1/26 1994 Nakkertok ON Ontario Ski Team/Carleton 0:23:01.8 +1:43.5
43 103 Scott James Hill 19642 Junior Men 1 2/26 1994 Team Hardwood ON NDC Thunder Bay/Lakehead University 0:23:02.0 +1:43.7
44 137 Frédéric Touchette 13497 Open Men 23/42 1988 Mont Ste-Anne QC CNEPH 0:23:02.2 +1:44.0
45 78 Martin Jancus 25812 Open Men 24/42 1987 Edmonton Nordic AB   0:23:02.5 +1:44.2
46 136 Erik Carleton 5398 Open Men 25/42 1978 Rocky Mtn Racers AB NPNST 0:23:03.3 +1:45.0
47 76 Benjamin Saxton 28786 Junior Men 2 5/29 1993 Lakeville MN F.A.S.T. 0:23:03.7 +1:45.5
48 32 David Grégoire 22990 Open U23 Men 16/48 1990 Orford QC   0:23:06.2 +1:48.0
49 89 Evan Palmer-Charrette 22598 Junior Men 1 3/26 1994 Lappe Nordic ON NDC Thunder Bay 0:23:06.4 +1:48.2
50 47 Kurtis Wenzel 14552 Open U23 Men 17/48 1991 Rocky Mtn Racers AB   0:23:06.8 +1:48.5
51 126 Pate Neumann 14218 Open Men 26/42 1987 Canmore AB   0:23:08.1 +1:49.9
52 62 Lukas Mark 25587 Junior Men 1 4/26 1994 Muskeg Flyers AB University of Alberta 0:23:08.3 +1:50.0
53 87 Matthew Saurette 19576 Junior Men 1 5/26 1994 Rocky Mtn Racers AB   0:23:10.2 +1:52.0
54 95 Martin Schrama 18392 Open U23 Men 18/48 1992 Whistler Nordics BC NDC Callaghan Valley 0:23:14.1 +1:55.9
55 132 Steffan Lloyd 14503 Open U23 Men 19/48 1990 Nakkertok QC CNEPH 0:23:16.2 +1:58.0
56 77 Arnaud Du Pasquier 23547 Open U23 Men 20/48 1992 Sc Bernina Pontresina SU Colorado University 0:23:17.3 +1:59.0
57 113 Alexis Turgeon 19686 Junior Men 2 6/29 1993 Skinouk QC CNEPH, JrNST 0:23:17.6 +1:59.4
58 56 Julien Dorais 28865 Open Men 27/42 1978 Orford QC   0:23:20.8 +2:02.5
58 86 Oliver Burruss 24419 Open Men 27/42 1986 XC Oregon US Atomic USA 0:23:20.8 +2:02.5
60 110 Jack Carlyle 19782 Junior Men 2 7/29 1993 Soo Finnish ON NDC T-Bay/Lakehead University 0:23:20.9 +2:02.7
61 102 Adam Martin 28799 Junior Men 1 6/26 1994 CXC Team US CXC Team 0:23:23.3 +2:05.0
62 112 Sébastien Townsend 18484 Open U23 Men 21/48 1992 Skinouk QC NDC Callaghan Valley 0:23:25.0 +2:06.7
63 82 Julien Lamoureux 21454 Junior Men 1 7/26 1994 Montériski QC Quebec Ski Team 0:23:25.9 +2:07.7
64 101 Greg Kilroy 14386 Open U23 Men 22/48 1990 Big Thunder ON   0:23:26.2 +2:08.0
65 118 Aidan Lennie 14235 Open Men 29/42 1989 Nakkertok QC CNEPH 0:23:26.4 +2:08.1
66 120 Eric Wolcott 28100 Open Men 30/42 1987 CXC Team US CXC Team 0:23:26.6 +2:08.4
67 109 Thomsen D'Hont 12916 Open Men 31/42 1988 Yellowknife SC NT   0:23:30.8 +2:12.5
68 90 Conor Thompson 22614 Junior Men 1 8/26 1994 Montériski QC College Edouard Montpetit 0:23:34.3 +2:16.0
68 117 Matthew Wylie 13679 Open Men 32/42 1989 Sovereign Lake BC AWCA 0:23:34.3 +2:16.0
70 65 Kristian Soerlund 18619 Open Men 33/42 1987 University of Denver US University of Denver 0:23:35.6 +2:17.4
71 80 Benjamin Osorio 22606 Junior Men 2 8/29 1993 Arrowhead ON SOTC 0:23:37.7 +2:19.5
72 83 Peter Beisel 18419 Open U23 Men 23/48 1991 XC Ottawa ON Carleton U 0:23:39.1 +2:20.9
73 116 Colin Ferrie 19558 Junior Men 2 9/29 1993 Kimberley Nordic BC NDC Callaghan Valley 0:23:41.9 +2:23.6
74 75 James Coulton 13729 Open Men 34/42 1987 Fondeurs-Laurentides QC Concordia 0:23:42.2 +2:24.0
75 70 Kieran Baird 14542 Open U23 Men 24/48 1990 Camrose AB Augustana U 0:23:43.8 +2:25.5
76 63 Christian Gow 18407 Junior Men 2 10/29 1993 Rocky Mtn Racers AB   0:23:45.6 +2:27.4
77 3 Carsen Campbell 31015 Junior Men 1 9/26 1994 Orford QC   0:23:46.4 +2:28.1
78 72 Cameron Raynor 22607 Junior Men 2 11/29 1993 Arrowhead ON SOTC 0:23:48.1 +2:29.9
79 88 Simon Lapointe 19621 Junior Men 2 12/29 1993 Skinouk QC   0:23:48.3 +2:30.0
80 92 Julien Locke 21432 Junior Men 2 13/29 1993 Black Jack BC   0:23:51.7 +2:33.5
81 73 Kai Lukowiak 14564 Open U23 Men 25/48 1991 Foothills Nordic AB   0:23:53.5 +2:35.3
82 106 Dominique Moncion-Groulx 19561 Junior Men 2 14/29 1993 Nakkertok QC QST, JrNST / Cégep de l'Outaouais 0:23:59.5 +2:41.3
83 69 Victor Hopper 21412 Junior Men 1 10/26 1994 Big Thunder ON Lakehead University 0:23:59.8 +2:41.5
84 68 Hugo Fontaine 20525 Open U23 Men 26/48 1992 Orford QC   0:24:01.6 +2:43.4
85 111 Yannick Lapierre 14579 Open U23 Men 27/48 1992 Nakkertok QC NDC Callaghan Valley 0:24:02.1 +2:43.9
86 57 Gavin Shields 19224 Junior Men 1 11/26 1994 Lappe Nordic ON   0:24:03.6 +2:45.4
87 84 Alexis Morin 24486 Junior Men 2 15/29 1993 Skibec QC Quebec Ski Team 0:24:03.9 +2:45.6
88 61 Vincent Roseberry 14345 Open U23 Men 28/48 1991 Rouge et Or QC Université Laval 0:24:05.8 +2:47.5
89 104 Lee Hawkings 21019 Open U23 Men 29/48 1991 Whitehorse CC YT Carleton U 0:24:06.6 +2:48.4
90 1 Hakon Johansen 18514 Open Men 35/42 1975 Strindheim NO University of Denver 0:24:09.6 +2:51.4
91 81 Andrew Brisbin 14594 Open U23 Men 30/48 1990 Camrose AB Augustana U 0:24:13.4 +2:55.1
92 50 Kurt Behnsen 18881 Open U23 Men 31/48 1992 Telemark BC   0:24:14.9 +2:56.6
93 71 Nick Monette 19580 Junior Men 2 16/29 1993 Team Hardwood ON NDC Thunder Bay/Lakehead University 0:24:16.7 +2:58.5
94 31 Arthur Roots 22595 Junior Men 1 12/26 1994 Caledonia BC   0:24:19.7 +3:01.5
95 27 Willard Andal 21612 Junior Men 1 13/26 1994 Caledonia BC   0:24:22.3 +3:04.0
96 67 Fabian Brook 22987 Junior Men 1 14/26 1994 Whitehorse CC YT Yukon Elite Squad 0:24:24.9 +3:06.6
97 60 Oliver Conway-White 19670 Open U23 Men 32/48 1992 Waterloo Region ON University of Waterloo 0:24:25.2 +3:07.0
98 54 André Marchand 14171 Open U23 Men 33/48 1990 XC Ottawa ON Carleton U 0:24:27.4 +3:09.1
99 64 Carrington Pomeroy 19604 Junior Men 2 17/29 1993 Nakkertok QC   0:24:27.7 +3:09.5
100 66 Paul Dupuis 14604 Junior Men 2 18/29 1993 Canmore AB NDC Callaghan Valley 0:24:28.9 +3:10.6
101 10 Zach Goldberg   Junior Men 1 15/26 1994 F.A.S.T. US   0:24:34.3 +3:16.0
102 44 Andrew Chisholm 24896 Open U23 Men 34/48 1991 Canmore AB Biathlon Alberta 0:24:37.3 +3:19.0
103 35 William Poffenroth 27088 Junior Men 2 19/29 1980 Rocky Mtn Racers AB DeVry Inst. of Tech. 0:24:38.0 +3:19.8
104 38 Konrad Wiltmann 14138 Open U23 Men 35/48 1990 Big Thunder ON   0:24:41.2 +3:23.0
105 58 Ian Weir 23008 Open U23 Men 36/48 1991 Wildwood ON University of Toronto 0:24:44.9 +3:26.6
106 74 Alex Schulz 28613 Open U23 Men 37/48 1990 Craftsbury US   0:24:45.7 +3:27.5
107 46 Fred Weaver 21018 Junior Men 1 16/26 1994 Hollyburn BC NDC Callaghan Valley 0:24:47.6 +3:29.4
108 5 Jasper MacKenzie 31011 Open U23 Men 38/48 1992 Telemark BC   0:24:48.3 +3:30.0
109 55 Chris Weller 21451 Junior Men 1 17/26 1994 Nakkertok QC   0:24:57.8 +3:39.5
110 100 Stefan Sander-Green 19549 Junior Men 2 20/29 1993 Kimberley Nordic BC NDC Callaghan Valley 0:24:58.3 +3:40.0
111 52 Patrick Monette 14585 Open U23 Men 39/48 1991 Team Hardwood ON University of Toronto 0:24:59.5 +3:41.3
112 59 Thomas Reed-Métayer 21601 Junior Men 1 18/26 1994 Mont Ste-Anne QC   0:25:04.1 +3:45.9
113 45 Hughes Bergeron 22616 Junior Men 1 19/26 1994 Skibec QC   0:25:06.1 +3:47.9
114 24 Robert Ragotte 23010 Junior Men 2 21/29 1993 Hollyburn BC UBC 0:25:06.3 +3:48.0
115 21 Alistair Hardy-Poirier 14184 Open U23 Men 40/48 1990 Nordic Racers BC UBC 0:25:12.0 +3:53.8
116 49 Symon Stowe 21466 Junior Men 1 20/26 1994 Nakkertok ON   0:25:14.1 +3:55.9
117 40 Léandre Fournier-Lacombe 24495 Junior Men 1 21/26 1994 DÉFI-TM QC   0:25:16.9 +3:58.6
118 34 Antoine Dufour-Simard 28648 Open U23 Men 41/48 1990 Rouge et Or QC Université Laval 0:25:24.9 +4:06.6
119 30 Jimmy Gunka 14417 Open U23 Men 42/48 1991 Big Thunder ON NDC Thunder Bay 0:25:25.9 +4:07.6
120 43 Joel Gervais 19569 Open Men 36/42 1988 U of A Nordic AB University of Alberta 0:25:29.1 +4:10.9
121 36 Lucas Shewen 23000 Junior Men 2 22/29 1993 Kawartha Nordic ON Lakehead University 0:25:31.7 +4:13.5
122 20 Mark Arendz 14547 Open U23 Men 43/48 1990 Rocky Mtn Racers AB PNST 0:25:32.4 +4:14.1
123 41 Nico Tobias 19610 Junior Men 1 22/26 1994 Banff Ski Runners AB Alberta Ski Team 0:25:39.2 +4:21.0
124 29 Ragnar Robinson 19520 Junior Men 2 23/29 1993 U of A Nordic SK University of Alberta 0:25:43.1 +4:24.8
125 7 Guillaume Bertrand 28859 Open U23 Men 44/48 1992 Orford QC   0:25:47.8 +4:29.6
126 18 Seamus Boyd-porter 29405 Junior Men 1 23/26 1994 Avalon Nordic NF XCNL 0:25:47.9 +4:29.6
127 51 Etienne Lavoie-Trudeau 14302 Open U23 Men 45/48 1991 Mauriski QC UQTR 0:25:53.7 +4:35.5
128 25 David Lomas 28860 Open Men 37/42 1989 Soo Finnish ON   0:26:05.7 +4:47.5
129 22 Adam Woods 21621 Junior Men 1 24/26 1994 UBC Nordic BC UBC 0:26:22.4 +5:04.1
130 28 Patrick van Walraven 21467 Junior Men 1 25/26 1994 Nakkertok ON Carleton U 0:26:27.2 +5:09.0
131 37 Matt Chalmers 28634 Junior Men 2 24/29 1993 North Bay Nordic ON Nipissing University 0:26:53.1 +5:34.8
132 15 Roberto Carcelen 23112 Open Men 38/42 1970 Incarunners.com PE   0:27:00.2 +5:42.0
133 23 Connor Speer 27077 Junior Men 2 25/29 1993 Edmonton Nordic AB University of Alberta 0:27:01.0 +5:42.8
134 26 Kevin Durkee 20518 Junior Men 2 26/29 1993 North Bay Nordic ON Nipissing University 0:27:03.7 +5:45.5
135 16 Jordan Baird 22983 Junior Men 2 27/29 1993 Big Thunder ON Lakehead University 0:27:07.2 +5:49.0
136 2 Elijah MacCulloch 31025 Open Men 39/42 1989 Foothills Nordic AB   0:27:22.1 +6:03.8
137 42 Peter Locke 21433 Junior Men 2 28/29 1993 Black Jack BC   0:27:23.0 +6:04.8
138 6 Stuart Hamilton 31010 Open Men 40/42 1954 Nordic Racers BC   0:27:24.2 +6:06.0
139 13 Nico Petch 14166 Open U23 Men 46/48 1990 UBC Nordic BC UBC 0:27:32.9 +6:14.6
140 19 Erik Charron 24480 Open Men 41/42 1983 Avalon Nordic NF XCNL 0:27:39.1 +6:20.8
141 33 Frédérick Tessier-Brassard 25699 Open U23 Men 47/48 1991 Skibec QC   0:27:44.9 +6:26.6
142 17 Alex Druwe 20540 Junior Men 1 26/26 1994 Red River Nordic MB Team Manitoba 0:27:56.6 +6:38.3
143 11 Daniel Patterson 29459 Open Men 42/42 1978 Rocky Mtn Racers AB   0:28:04.9 +6:46.6
144 8 Kristofer Rhude 27439 Open U23 Men 48/48 1992 UBC Nordic BC UBC 0:28:50.8 +7:32.6
145 4 Grant Novak 31012 Junior Men 2 29/29 1993 Rocky Mtn Racers AB   0:31:03.8 +9:45.6
DNS 9 Wesley Savill 27074 Open Men * 1989 Altius AB Nordic Combined Canada *** ***
DNS 12 Ryan Alexandruk 21555 Junior Men 1 * 1994 U of A Nordic AB University of Alberta *** ***
DNS 14 David Poffenroth 27087 Open U23 Men * 1990 Rocky Mtn Racers AB Royal Roads *** ***
DNS 96 Ian Murray 5576 Open Men * 1978 Rocky Mtn Racers AB Rocky Mountain Racers *** ***
DNS 97 Sjur Prestsaeter 21964 Open U23 Men * 1990 Lillehammer NO University of New Mexico *** ***
DNS 129 Andy Shields 14504 Open U23 Men * 1991 Lappe Nordic ON NDC Thunder Bay *** ***

Junior Boys 10 km. Free  2 x 5 km Course Info:  MC: 38m   HD: 54m   TC: 170m 
PL Bib Name CCC SubCategory Rnk YOB Club DIV Team / University Time Diff
1 284 Ricardo Izquierdo-Bernier 24467 Junior Boys 2 1/39 1995 Fondeurs-Laurentides QC Équipe du Québec 0:22:53.8  
2 282 Colin Foley 23746 Junior Boys 2 2/39 1995 Nakkertok ON Ontario Ski Team 0:23:00.3 +6.5
3 281 Nicholas Pigeon 24518 Junior Boys 2 3/39 1995 Skinouk QC   0:23:14.9 +21.1
4 280 Thomas Hardy 23611 Junior Boys 2 4/39 1995 Larch Hills BC   0:23:30.9 +37.1
5 277 William Dumas 26913 Junior Boys 1 1/44 1996 Chelsea Nordiq QC   0:23:36.4 +42.6
6 279 Zachary Cristofanilli 25576 Junior Boys 1 2/44 1996 Orford QC   0:23:46.1 +52.2
7 283 Alexis Dumas 23580 Junior Boys 2 5/39 1995 Skibec QC Équipe du Québec 0:23:53.1 +59.2
8 257 Aidan Millar 25582 Junior Boys 2 6/39 1995 Canmore AB Alberta Ski Team 0:24:03.5 +1:09.7
9 264 Joey Foster 28653 Junior Boys 1 3/44 1996 Midland ON   0:24:09.1 +1:15.2
10 270 Peter Hicks 25580 Junior Boys 1 4/44 1996 Canmore AB Alberta Ski Team 0:24:12.8 +1:19.0
11 275 Antoine Briand 23624 Junior Boys 2 7/39 1995 Skibec QC   0:24:17.6 +1:23.7
12 260 Curtis Marchand 24470 Junior Boys 2 8/39 1995 Skinouk QC   0:24:26.8 +1:33.0
13 269 Brendon Howard 25712 Junior Boys 1 5/44 1996 Nakkertok ON Ontario Ski Team 0:24:28.4 +1:34.5
14 244 Matt Strum 21420 Junior Boys 2 9/39 1995 Canmore AB   0:24:28.8 +1:35.0
15 273 Julian Smith 25614 Junior Boys 1 6/44 1996 Georgian Bay N ON Ontario Ski Team 0:24:29.2 +1:35.4
16 256 Sam Greer 25709 Junior Boys 1 7/44 1996 Highlands ON   0:24:29.7 +1:35.9
17 243 Eric Byram 23720 Junior Boys 1 8/44 1996 Black Jack BC   0:24:31.9 +1:38.0
18 266 David Askwith 25804 Junior Boys 2 10/39 1995 Georgian Bay N ON   0:24:35.4 +1:41.5
19 268 Jordan McTaggart 23730 Junior Boys 2 11/39 1995 Nakkertok ON   0:24:43.3 +1:49.5
20 251 Avery Vreugdenhil-Beaucler 25715 Junior Boys 1 9/44 1996 Big Thunder ON   0:24:47.9 +1:54.0
21 274 Frédéric Samson 23581 Junior Boys 2 12/39 1995 Skibec QC   0:24:49.1 +1:55.2
22 252 Nelson Allan 21483 Junior Boys 2 13/39 1995 Canmore AB Alberta Ski Team 0:24:52.5 +1:58.7
23 267 Liam Patterson 14612 Junior Boys 2 14/39 1995 Big Thunder ON   0:24:58.1 +2:04.2
24 249 Gabriel Price 25624 Junior Boys 1 10/44 1996 Bulkley Valley BC   0:24:58.2 +2:04.4
25 265 Kieran Jones 26355 Junior Boys 1 11/44 1996 Team Hardwood ON   0:25:01.1 +2:07.2
26 263 Sam Morris 23638 Junior Boys 2 15/39 1995 Hollyburn BC BC Ski Team 0:25:02.1 +2:08.3
27 272 Maxime Raymond 25618 Junior Boys 1 12/44 1996 Skibec QC   0:25:02.3 +2:08.5
28 255 Eloi Lemay 25772 Junior Boys 2 16/39 1995 Fondeurs-Laurentides QC   0:25:04.5 +2:10.6
29 271 Angus Foster 23596 Junior Boys 2 17/39 1995 Big Thunder ON   0:25:08.5 +2:14.6
30 247 Sacha Morin-Sirois 23623 Junior Boys 2 18/39 1995 Nakkertok QC   0:25:12.3 +2:18.5
31 228 Zayne Heyes 23615 Junior Boys 2 19/39 1995 Hollyburn BC Hollyburn Racers 0:25:18.7 +2:24.9
32 278 Olivier Hamel 25623 Junior Boys 1 13/44 1996 Skibec QC   0:25:19.1 +2:25.3
33 258 Anders Cowper 25607 Junior Boys 1 14/44 1996 Rocky Mtn Racers AB Rocky  Mountain Racers 0:25:22.2 +2:28.4
34 259 Zacharie Turgeon 25756 Junior Boys 1 15/44 1996 Skinouk QC   0:25:25.2 +2:31.4
35 242 Thomas Gore 25815 Junior Boys 2 20/39 1995 Laurentian Nordic ON   0:25:27.8 +2:34.0
36 221 Brady Harkonen 23621 Junior Boys 1 16/44 1996 Lappe Nordic ON   0:25:35.4 +2:41.5
37 229 Jonathan Bakker 25745 Junior Boys 1 17/44 1996 Larch Hills BC   0:25:36.3 +2:42.5
38 276 Edouard Reed-Métayer 25622 Junior Boys 1 18/44 1996 Mont Ste-Anne QC   0:25:39.1 +2:45.3
39 240 Graham Perry 25760 Junior Boys 2 21/39 1995 Mono Nordic ON   0:25:41.2 +2:47.4
40 246 Antoine Hébert 25750 Junior Boys 1 19/44 1996 Montériski QC   0:25:41.4 +2:47.5
41 248 Tate MacDonald 25740 Junior Boys 1 20/44 1996 U of A Nordic AB Alberta Development Team 0:25:43.1 +2:49.3
42 245 John Connor 25691 Junior Boys 1 21/44 1996 Larch Hills BC   0:25:46.2 +2:52.4
43 233 Robert Simpson-Spook 25730 Junior Boys 2 22/39 1995 Team Hardwood ON   0:25:51.0 +2:57.1
44 261 Aaron Birosh 21415 Junior Boys 1 22/44 1996 North Bay Nordic ON Ontario Ski Team 0:25:51.3 +2:57.5
45 230 Ben Dearing 28183 Junior Boys 2 23/39 1995 Whiteshell MB Team Manitoba 0:25:52.8 +2:59.0
46 239 Olivier Peloquin 25616 Junior Boys 1 23/44 1996 Monteriski QC   0:26:00.5 +3:06.6
47 250 Isaac Alexander-Cook 27368 Junior Boys 2 24/39 1995 Nakkertok ON   0:26:02.1 +3:08.3
48 216 James Wasteneys 25743 Junior Boys 2 25/39 1995 Strathcona Nordics BC   0:26:08.5 +3:14.6
49 253 Andrew Avis 28641 Junior Boys 2 26/39 1995 Highlands ON   0:26:15.4 +3:21.5
50 223 Alexandre Leclerc 28192 Junior Boys 1 24/44 1996 Chelsea Nordiq QC   0:26:22.3 +3:28.5
51 222 Émile Vogel-Nakamura 30221 Junior Boys 1 25/44 1996 Hollyburn BC   0:26:25.1 +3:31.3
52 234 Timothy Austen 26342 Junior Boys 1 26/44 1996 Nakkertok ON   0:26:29.1 +3:35.3
53 220 Judah Bucher 25688 Junior Boys 2 27/39 1995 Larch Hills BC   0:26:31.6 +3:37.8
54 224 Gabriël Houde 27500 Junior Boys 2 28/39 1995 DÉFI-TM QC   0:26:38.6 +3:44.8
55 236 Kieran Wilson 27361 Junior Boys 2 29/39 1995 Nakkertok ON   0:26:39.9 +3:46.0
56 241 Kyle Flatman 23605 Junior Boys 2 30/39 1995 Larch Hills BC   0:26:42.7 +3:48.9
57 238 Alexandre Joly 25761 Junior Boys 1 27/44 1996 Monteriski QC   0:26:49.9 +3:56.0
58 254 Aaron Fahey 25784 Junior Boys 1 28/44 1996 Chelsea Nordiq QC   0:26:52.4 +3:58.5
59 225 Nathan Johnston 25609 Junior Boys 1 29/44 1996 Walden Cross Country ON   0:26:53.6 +3:59.8
60 212 Alec Stapff 25610 Junior Boys 1 30/44 1996 Strathcona Nordics BC   0:26:54.5 +4:00.6
61 213 Luke Taylor 29467 Junior Boys 1 31/44 1996 Avalon Nordic NF XCNL 0:26:57.2 +4:03.4
62 262 Konrad Kuhne 23589 Junior Boys 1 32/44 1996 Menihek Nordic NF XCNL 0:27:00.5 +4:06.6
63 231 Samuel Pouliot 24468 Junior Boys 2 31/39 1995 Fondeurs-Laurentides QC   0:27:03.3 +4:09.5
64 226 Jesse Williams 24458 Junior Boys 2 32/39 1995 Nakkertok QC   0:27:04.2 +4:10.4
65 209 Nate Gerwing 25741 Junior Boys 2 33/39 1995 Edmonton Nordic AB Biathlon Alberta 0:27:09.3 +4:15.5
66 206 Cody Askew 27086 Junior Boys 1 33/44 1996 Bulkley Valley BC   0:27:23.6 +4:29.8
67 210 Vincent Leclair 24503 Junior Boys 1 34/44 1996 Les Aventuriers NB Team New Brunswick 0:27:28.2 +4:34.3
68 237 Sean Carter 23618 Junior Boys 2 34/39 1995 Red River Nordic MB Team Manitoba 0:27:31.2 +4:37.3
69 204 Michael Wilford 27085 Junior Boys 1 35/44 1996 Bulkley Valley BC   0:27:35.7 +4:41.8
70 214 Nils Asfeldt 23738 Junior Boys 2 35/39 1995 Athabasca Nordic AB   0:27:46.7 +4:52.8
71 235 Liam Ortiz 25698 Junior Boys 2 36/39 1995 Soo Finnish ON   0:27:51.1 +4:57.3
72 219 Paul Place 26928 Junior Boys 2 37/39 1995 Chelsea Nordiq QC   0:27:53.3 +4:59.5
73 211 Quinn Wildi 23609 Junior Boys 2 38/39 1995 Hollyburn BC   0:27:59.2 +5:05.3
74 217 Pierre-Alexandre Vézina 25606 Junior Boys 1 36/44 1996 Mont Ste-Anne QC   0:28:04.9 +5:11.1
75 218 Nick Lanctot 25681 Junior Boys 1 37/44 1996 North Bay Nordic ON   0:28:13.6 +5:19.8
76 207 Alex Brown 25742 Junior Boys 1 38/44 1996 Strathcona Nordics BC   0:28:27.1 +5:33.3
77 227 Clovis Lamarre 28655 Junior Boys 1 39/44 1996 Monteriski QC   0:28:28.8 +5:35.0
78 215 August Myers 27358 Junior Boys 1 40/44 1996 Mont Orford QC   0:28:35.0 +5:41.1
79 208 Michael Solomon 24475 Junior Boys 2 39/39 1995 Chelsea Nordiq QC   0:28:50.1 +5:56.3
80 205 Émile Plazanet 27434 Junior Boys 1 41/44 1996 DÉFI-TM QC   0:29:54.0 +7:00.1
81 203 Gordon Mason 27472 Junior Boys 1 42/44 1996 Revelstoke Nordic BC   0:30:03.8 +7:10.0
82 202 Isaak Andal 27510 Junior Boys 1 43/44 1996 Caledonia BC   0:33:16.2 +10:22.3
83 201 David Lepine 31021 Junior Boys 1 44/44 1996 Whistler Nordics BC   0:37:35.9 +14:42.1
DNF 232 Pearce Hanna 25684 Junior Boys 1 * 1996 Edmonton Nordic AB Alberta Development Team *** ***

Juvenile Boys 5 km. Free  1 x 5 km Course Info:  MC: 38m   HD: 54m   TC: 170m 
PL Bib Name CCC YOB Club DIV Team / University Time Diff
1 382 Fergus Foster 25591 1997 Big Thunder ON   0:11:41.6  
2 383 Philippe Boucher 27362 1997 Skibec QC   0:11:49.2 +7.5
3 367 Marcus Nussbaum 27384 1997 Nakkertok ON   0:11:58.0 +16.3
4 341 Caelan Mclean 24898 1997 Whitehorse CC YT Yukon Ski Team 0:11:58.1 +16.5
5 359 Ty Godfrey 29425 1998 Canmore AB Alberta Development Team 0:12:09.0 +27.3
6 346 Reed Godfrey 29426 1998 Canmore AB Alberta Development Team 0:12:12.2 +30.6
7 363 Stefan Martin 27426 1997 Canmore AB Alberta Development Team 0:12:14.2 +32.6
8 364 Austin Reith 27083 1997 Whistler Nordics BC   0:12:15.2 +33.6
9 342 Marcus Deuling 24900 1997 Whitehorse CC YT Yukon Ski Team 0:12:15.4 +33.7
10 380 Maks Zechel 27387 1997 Nakkertok ON   0:12:16.1 +34.5
11 352 Gareth Williams 25705 1997 Telemark BC   0:12:16.9 +35.2
12 381 Ryan Jackson 28149 1997 Team Hardwood ON   0:12:17.4 +35.7
13 340 Patrick Mcilroy 27442 1998 Avalon Nordic NF XCNL 0:12:17.5 +35.8
14 351 Benjamin Thompson 25734 1997 Canmore AB Alberta Development Team 0:12:21.0 +39.3
15 372 Julian Alexander-Cook 27369 1997 Nakkertok ON   0:12:21.8 +40.2
16 376 Félix Longpré 27414 1998 Mont Ste-Anne QC   0:12:22.8 +41.2
17 358 Michael MacIsaac-Jones 21497 1997 Rocky Mtn Racers AB   0:12:25.2 +43.6
18 379 Gabriel Sarrazin 28172 1997 Fondeurs-Laurentides QC   0:12:26.3 +44.7
19 365 Kayden Sim 27437 1997 Hollyburn BC BC Development Squad 0:12:27.1 +45.5
20 356 Thomas Manktelow 29420 1998 Canmore AB Alberta Development Team 0:12:28.2 +46.6
21 378 Levi Nadlersmith 28191 1998 Downtown Nordic MB Team Manitoba 0:12:29.8 +48.2
22 354 Alexander Corbett 28638 1997 Larch Hills BC   0:12:32.1 +50.5
23 350 Nicholas Bardak 21503 1997 Rocky Mtn Racers AB Alberta Development Team 0:12:33.6 +52.0
24 347 Teo Sanchez 27383 1997 Chelsea Nordiq QC   0:12:35.5 +53.8
25 361 David Walker 27091 1997 Telemark BC   0:12:35.9 +54.2
26 368 Silas Lang 25735 1997 Edmonton Nordic AB   0:12:36.5 +54.8
27 373 Nicolas Beaulieu 27403 1998 Orford QC   0:12:37.9 +56.2
28 375 Félix-Antoine Vézina 27357 1997 Mont Ste-Anne QC   0:12:38.0 +56.3
29 369 Austin Valjas 29263 1997 Team Hardwood ON   0:12:41.2 +59.6
30 344 Riley Millar 29423 1998 Canmore AB   0:12:45.0 +1:03.3
31 322 Nelson Kleer 29295 1998 Larch Hills BC   0:12:45.2 +1:03.6
32 362 Nicholas Ek 25597 1997 Big Thunder ON   0:12:47.8 +1:06.2
33 326 Cam Fitzmaurice 29454 1998 Hollyburn BC   0:12:48.3 +1:06.7
34 374 Raphael Dumas 27394 1997 Chelsea Nordiq QC   0:12:49.8 +1:08.2
35 330 Hayden Munn 29278 1998 Foothills Nordic AB   0:12:50.1 +1:08.5
36 366 Luke Gerwing 26914 1997 Edmonton Nordic AB Alberta Development Team 0:12:52.8 +1:11.2
37 338 Max Elgert 27064 1998 Athabasca Nordic AB Alberta Development Team 0:12:52.9 +1:11.2
38 331 Noah Cooke 27478 1997 Foothills Nordic AB   0:12:54.0 +1:12.4
39 339 Marc Dupuis 26918 1997 Canmore AB Alberta Development Team 0:12:55.0 +1:13.4
40 325 Rowan Morris 29268 1997 Hollyburn BC Hollyburn Racers 0:12:55.5 +1:13.9
41 343 Andrew Nash 29285 1998 Larch Hills BC   0:12:56.0 +1:14.4
42 377 Étienne Hébert 29287 1998 Montériski QC   0:12:59.6 +1:18.0
43 355 Daniel Merlo 26909 1997 Black Jack BC   0:13:01.7 +1:20.0
44 334 Kellen Viznaugh 27418 1997 Larch Hills BC   0:13:03.3 +1:21.7
45 371 Nilan McIntosh 28177 1997 Chelsea Nordiq QC   0:13:06.1 +1:24.5
46 321 Seth van Varseveld 29418 1998 Larch Hills BC   0:13:06.9 +1:25.2
47 370 Jean-Christophe Barrette 27432 1998 Fondeurs-Laurentides QC   0:13:07.1 +1:25.5
48 357 Kyle Reinhardt 29299 1998 Walden Cross Country ON   0:13:08.0 +1:26.4
49 328 Hudson Lucier 27367 1997 Whitehorse CC YT Yukon Ski Team 0:13:08.5 +1:26.9
50 348 Antony Gunka 27099 1997 Big Thunder ON   0:13:11.6 +1:30.0
51 337 Mikell Blain-Rogers 29312 1997 North Bay Nordic ON   0:13:16.5 +1:34.9
52 327 Matan Guttmann 29388 1998 Hollyburn BC   0:13:20.8 +1:39.2
53 353 Vincent Boucher 28169 1997 Fondeurs-Laurentides QC   0:13:22.5 +1:40.9
54 360 Kieran Tomlinson 27393 1997 Nakkertok ON   0:13:24.2 +1:42.5
55 335 Morris Moore 29390 1997 Foothills Nordic AB   0:13:29.4 +1:47.7
56 336 Alexander Nemethy 27065 1997 Nechako Nordics BC   0:13:30.8 +1:49.2
57 320 Hamish Woods 29483 1998 Bulkley Valley BC   0:13:34.3 +1:52.7
58 313 Lucas Fabbri 29429 1998 Canmore AB   0:13:34.5 +1:52.9
59 316 Matteo Reich 29478 1998 Soo Finnish ON   0:13:36.7 +1:55.0
60 305 Hunter Sones 27400 1998 Whistler Nordics BC   0:13:36.9 +1:55.2
61 349 Patrick Marshall 27374 1997 Nakkertok ON   0:13:45.3 +2:03.7
62 308 Tallon Noble 29277 1999 Strathcona Nordics BC   0:13:51.0 +2:09.4
63 329 Noah Taylor 27473 1998 Avalon Nordic NF XCNL 0:13:57.2 +2:15.5
64 318 Skyler Recknell 29490 1998 Bulkley Valley BC   0:13:58.5 +2:16.9
65 302 Adam Achs 31024 1997 Hollyburn BC   0:14:01.5 +2:19.9
66 314 Sebastien Gingras 29495 1999 Soo Finnish ON   0:14:16.3 +2:34.6
67 333 Jacob Hanson 28161 1997 Walden Cross Country ON   0:14:18.1 +2:36.5
68 324 Leo Dube 27420 1997 Big Thunder ON   0:14:22.1 +2:40.5
69 303 Michael Murdoch 31020 2000 Whistler Nordics BC   0:14:23.5 +2:41.9
70 317 James Hardy 29302 1998 Larch Hills BC   0:14:24.0 +2:42.4
71 304 Fraser Doak 27411 2000 Whistler Nordics BC   0:14:24.2 +2:42.5
72 311 Luke Hanson 30234 1999 Edmonton Nordic AB Stanski 0:14:25.5 +2:43.9
73 345 Mathieu Comeau 27095 1998 Mont Ste-Anne QC   0:14:30.2 +2:48.5
74 323 David Lanteigne 27376 1997 Team NB NB   0:14:31.1 +2:49.5
75 310 Daniel Blackie 27409 1998 Revelstoke Nordic BC   0:14:43.0 +3:01.4
76 312 Oliver Barry 29488 1998 Strathcona Nordics BC   0:15:07.9 +3:26.3
77 307 Ross Lamon 29304 2000 Strathcona Nordics BC   0:15:09.6 +3:28.0
78 309 Sam Elgert 30241 2000 Athabasca Nordic AB   0:15:10.9 +3:29.3
79 319 Eric Embleton 29481 1998 Sovereign Lake BC   0:15:13.1 +3:31.5
80 315 Alexander Spice 29477 1998 Overlander BC   0:15:16.1 +3:34.5
81 306 Connor McGrady 29453 1999 Strathcona Nordics BC   0:16:05.9 +4:24.3
82 301 Ian Davidson 31028 2000 Whistler Nordics BC   0:16:17.7 +4:36.1
DNS 332 Carl Grin 29290 1997 Team Hardwood ON   *** ***

Open Female 5 km. Free  1 x 5 km Course Info:  MC: 38m   HD: 54m   TC: 170m 
PL Bib Name CCC SubCategory Rnk YOB Club DIV Team / University Time Diff
1 490 Caitlin Gregg 13070 Open Women 1/24 1980 CXC Team/MOD US CXC Team 0:12:02.9  
2 491 Eliska Harkova   Open Women 2/24         0:12:13.8 +10.9
3 481 Heidi Widmer 14175 Open U23 Women 1/34 1991 Foothills Nordic AB AWCA 0:12:25.3 +22.3
4 484 ALana Thomas 13353 Open Women 3/24 1988 Nakkertok ON   0:12:35.6 +32.7
5 487 Alysson Marshall 13482 Open Women 4/24 1988 Larch Hills BC AWCA/NST 0:12:37.3 +34.3
6 485 Kate Brennan 13269 Open Women 5/24 1987 Kanata Nordic ON AWCA 0:12:39.8 +36.8
7 469 Rosanna Crawford 14285 Open Women 6/24 1988 Canmore AB   0:12:46.7 +43.7
8 467 Julia Ransom 18492 Junior Women 2 1/13 1993 Canmore AB   0:12:51.8 +48.8
9 480 Annika Hicks 18875 Open U23 Women 2/34 1991 Canmore AB AWCA 0:12:54.8 +51.8
10 473 Katherine Stewart-Jones 23772 Junior Women 1 1/19 1995 Nakkertok QC   0:12:55.2 +52.2
11 462 Andrea Dupont 5573 Open Women 7/24 1980 Rocky Mtn Racers AB   0:12:58.0 +55.1
12 479 Anne-Marie Comeau 23595 Junior Women 1 2/19 1996 Mont Ste-Anne QC   0:13:00.3 +57.3
13 478 Erin Tribe 13652 Open Women 8/24 1989 Team Hardwood ON NDC Thunder Bay 0:13:01.7 +58.7
14 477 Andrea Lee 13764 Open U23 Women 3/34 1990 Strathcona Nordics BC NDC Thunder Bay/Lakehead University 0:13:03.8 +1:00.8
15 483 Frédérique Vézina 19234 Junior Women 1 3/19 1994 Mont Ste-Anne QC CNEPH 0:13:07.0 +1:04.0
16 475 Marlis Kromm 14211 Open U23 Women 4/34 1990 Foothills Nordic AB AWCA 0:13:07.8 +1:04.9
17 486 Zoe Roy 13631 Open Women 9/24 1987 Rocky Mtn Racers AB   0:13:08.1 +1:05.2
18 437 Claude Godbout 13134 Open Women 10/24 1986 Skibec  / Biathlon QC   0:13:10.7 +1:07.7
19 452 Olivia Bouffard-Nesbitt 19676 Open U23 Women 5/34 1992 Fondeurs Laurentides QC Rocky  Mountain Racers 0:13:11.9 +1:09.0
20 458 Maja Zimmermann 14589 Open U23 Women 6/34 1990 Camrose AB Augustana U 0:13:12.7 +1:09.7
21 472 Catherine Auclair 18884 Open Women 11/24 1989 Rouge et Or QC Université Laval 0:13:14.3 +1:11.4
22 488 Amanda Ammar 12889 Open Women 12/24 1986 Canmore AB TRACK N' TRAIL 0:13:15.2 +1:12.2
23 454 Sarah Beaudry 21414 Junior Women 1 4/19 1994 Caledonia BC   0:13:15.4 +1:12.5
24 489 Jennie Bender 19198 Open Women 13/24 1988 CXC Team US   0:13:16.1 +1:13.2
25 439 Emma Lodge 19231 Open U23 Women 7/34 1992 Canmore AB   0:13:17.8 +1:14.9
26 476 Rebecca Reid 18510 Open U23 Women 8/34 1992 Black Jack BC AWCA 0:13:18.4 +1:15.5
27 468 Alannah MacLean 19646 Junior Women 2 2/13 1993 Walden Cross Country ON NDC T-Bay/Lakehead University 0:13:19.4 +1:16.5
28 482 Cendrine Browne 24461 Junior Women 2 3/13 1993 Fondeurs Laurentides QC CNEPH 0:13:26.3 +1:23.4
29 451 Kathryn Stone 25228 Open Women 14/24 1988 Canmore AB   0:13:27.1 +1:24.2
30 471 Maya MacIsaac-Jones 20511 Junior Women 1 5/19 1995 Rocky Mtn Racers AB   0:13:27.7 +1:24.7
31 433 Erin Yungblut 21597 Junior Women 2 4/13 1993 Highlands ON   0:13:28.0 +1:25.0
32 402 Selina Meier 31022 Open U23 Women 9/34 1992 Whistler Nordics BC   0:13:29.5 +1:26.5
33 455 Kendra Murray 22984 Junior Women 2 5/13 1993 Whitehorse CC YT Yukon Ski Team/Carleton U 0:13:31.0 +1:28.0
34 461 Mary Thompson 13739 Open Women 15/24 1988 Team Hardwood ON University of Guelph 0:13:31.1 +1:28.2
35 434 Emma Lunder 30217 Open Women 16/24 1991 Rocky Mtn Racers AB   0:13:32.2 +1:29.2
36 466 Sheila Kealey 3485 Open Women 17/24 1964 XC Ottawa ON   0:13:34.4 +1:31.5
37 425 Kara Jaspers 14298 Open U23 Women 10/34 1991 Big Thunder ON Lakehead University 0:13:35.9 +1:33.0
38 474 Dahria Beatty 22610 Junior Women 1 6/19 1994 Whitehorse CC YT AWCA 0:13:36.2 +1:33.2
39 470 Myriam Paquette 14477 Open U23 Women 11/34 1990 Rouge et Or QC Université Laval 0:13:36.8 +1:33.9
40 450 Lauren Brookes 25727 Open U23 Women 12/34 1991 Camrose AB Augustana U 0:13:37.7 +1:34.7
41 465 Brandy Stewart 13899 Open Women 18/24 1977 Nakkertok MT   0:13:39.7 +1:36.7
42 464 Camille Pepin 14569 Open U23 Women 13/34 1992 Mont Ste-Anne QC CNEPH 0:13:44.8 +1:41.9
43 447 Cara McCulloch 14484 Open U23 Women 14/34 1991 Bulkley Valley BC University of Alaska Anchorage 0:13:47.2 +1:44.2
44 422 Kajsa Heyes 14562 Open U23 Women 15/34 1992 Hollyburn BC Quest University 0:13:50.2 +1:47.2
45 460 Caroline Drolet 14202 Open U23 Women 16/34 1990 Skibec QC Université Laval 0:13:52.9 +1:50.0
46 457 Daphne Haggarty 14363 Open U23 Women 17/34 1992 Big Thunder ON Lakehead University 0:13:56.5 +1:53.5
47 442 Suzanne Stevenson 21452 Junior Women 1 7/19 1994 Foothills Nordic AB AWCA 0:13:58.8 +1:55.9
48 443 Ingrid Hagberg 18900 Open U23 Women 18/34 1991 XC Ottawa ON Carleton U 0:14:09.5 +2:06.5
49 435 Michaela Howie 14240 Open U23 Women 19/34 1991 Rocky Mtn Racers AB   0:14:16.9 +2:14.0
50 432 Liza Rozina 28163 Open Women 19/24 1989 XC Ottawa ON Carleton U 0:14:18.6 +2:15.6
51 440 Candace Ball 18902 Open U23 Women 20/34 1990 Team Hardwood ON Laurentian University 0:14:20.6 +2:17.6
52 459 Brittany Evans 25776 Junior Women 1 8/19 1994 Revelstoke Nordic BC AWCA 0:14:20.9 +2:18.0
53 445 Moira Haggarty 14538 Junior Women 2 6/13 1993 Big Thunder ON Lakehead University 0:14:23.6 +2:20.6
54 438 Shelby Dickey 21473 Junior Women 1 9/19 1994 Highlands ON   0:14:25.0 +2:22.0
55 428 Ashley Huet 21480 Junior Women 2 7/13 1993 Highlands ON University of Guelph 0:14:26.5 +2:23.5
56 430 Emma Camicioli 25732 Junior Women 2 8/13 1993 Edmonton Nordic AB Alberta Ski Team 0:14:29.0 +2:26.0
57 453 Camille Burbidge Izquierdo 19563 Junior Women 2 9/13 1993 Monteriski QC Quebec Ski Team 0:14:32.2 +2:29.3
58 456 Alexia Rancourt 19233 Junior Women 2 10/13 1993 Mont Ste-Anne QC   0:14:32.5 +2:29.5
59 448 Kalli Green 14304 Open U23 Women 21/34 1990 Highlands ON Augustana U 0:14:35.1 +2:32.1
60 449 Gabrielle Lemire 21444 Junior Women 1 10/19 1994 Skibec QC CNEPH 0:14:37.6 +2:34.6
61 420 Betsy Mawdsley 27082 Open Women 20/24 1988 Rocky Mtn Racers AB   0:14:41.1 +2:38.1
62 444 Marilie Samson 19550 Junior Women 2 11/13 1993 Skibec QC   0:14:42.7 +2:39.8
63 417 Holly Jones 27359 Open U23 Women 22/34 1992 Carleton ON Carleton U 0:14:43.5 +2:40.5
64 426 Bryana van Leeuwen 25586 Junior Women 1 11/19 1994 Big Thunder ON Lakehead University 0:14:45.7 +2:42.8
65 412 Adrienne Dunbar 24892 Open Women 21/24 1988 U of A Nordic AB University of Alberta 0:14:48.6 +2:45.6
66 429 Bronwyn Allan 14531 Open U23 Women 23/34 1992 Nakkertok QC Carleton U 0:14:52.3 +2:49.4
67 421 Kirsty Bock 21569 Junior Women 1 12/19 1994 100 Mile Nordic BC UBC 0:15:00.0 +2:57.0
68 406 Nicki Murdoch 26907 Junior Women 1 13/19 1994 Whistler Nordics BC   0:15:02.1 +2:59.1
69 431 Lucia Jancusova 25813 Open U23 Women 24/34 1992 Edmonton Nordic AB   0:15:03.1 +3:00.1
70 446 Marie-Michèle Fiset 19543 Junior Women 2 12/13 1993 Skibec QC   0:15:05.4 +3:02.5
71 419 Kendra Hicks 21023 Junior Women 1 14/19 1994 Canmore AB   0:15:05.5 +3:02.5
72 424 Marie-Ève Bilodeau-Corriveau 18901 Open U23 Women 25/34 1990 Rouge et Or QC Université Laval 0:15:07.2 +3:04.3
73 418 Nathalie Godbout 3429 Open Women 22/24 1963 Mont Ste-Anne QC   0:15:10.1 +3:07.1
74 423 Évelyne Bellerose 19618 Junior Women 2 13/13 1993 DÉFI-TM QC   0:15:14.9 +3:12.0
75 463 Heather Mehain 14162 Open U23 Women 26/34 1991 Sovereign Lake BC Rocky Mountain Racers 0:15:16.2 +3:13.3
76 409 Ariel Raudsepp 19570 Open U23 Women 27/34 1992 U of A Nordic AB University of Alberta 0:15:18.7 +3:15.8
77 436 Kyla Vanderzwet 19694 Open Women 23/24 1989 XC Ottawa ON Carleton U 0:15:21.3 +3:18.4
78 401 Andrea Mayo   Open U23 Women 28/34 1991 Independent ME   0:15:23.7 +3:20.8
79 407 Solen Roth 21570 Open Women 24/24 1982 UBC Nordic BC UBC 0:15:24.8 +3:21.9
80 416 Emma Norris 14523 Open U23 Women 29/34 1990 Camrose AB Augustana U 0:15:28.3 +3:25.4
81 441 Christel Pichard-Jolicoeur 22602 Junior Women 1 15/19 1994 Mont Ste-Anne QC   0:15:29.9 +3:27.0
82 413 Camille Côté-Laroche 19230 Junior Women 1 16/19 1994 Mont Ste-Anne QC   0:15:51.1 +3:48.1
83 427 Nicole Perrin 21025 Junior Women 1 17/19 1994 Black Jack BC   0:16:01.5 +3:58.5
84 410 Kaitlyn McMahon 19587 Open U23 Women 30/34 1990 XC Ottawa ON   0:16:14.2 +4:11.3
85 415 Alexe Tremblay 21032 Junior Women 1 18/19 1994 Skibec QC   0:16:24.5 +4:21.6
86 403 Katrina Dutkiewicz 31019 Open U23 Women 31/34 1990 UBC Nordic BC UBC 0:16:25.2 +4:22.3
87 411 Lynsey Bialkowski 23603 Open U23 Women 32/34 1991 North Bay Nordic ON Nipissing university 0:16:27.1 +4:24.1
88 404 Jennifer Hull 27508 Junior Women 1 19/19 1994 Walden Cross Country ON   0:16:47.6 +4:44.6
89 414 Ilona Gyapay 21565 Open U23 Women 33/34 1992 Camrose AB Augustana U 0:17:20.6 +5:17.6
90 408 Annie Boisvert 14376 Open U23 Women 34/34 1990 Mont Ste-Anne QC   0:17:21.5 +5:18.6
DNS 405 Erikka Niemi 21014 Open U23 Women * 1992 Foothills Nordic AB   *** ***

Junior Girls 5 km. Free  1 x 5 km Course Info:  MC: 38m   HD: 54m   TC: 170m 
PL Bib Name CCC SubCategory Rnk YOB Club DIV Team / University Time Diff
1 562 Jennifer Jackson 21582 Junior Girls 2 1/25 1995 Team Hardwood ON Ontario Ski Team 0:12:59.1  
2 558 Mia Serratore 23769 Junior Girls 1 1/36 1996 Big Thunder ON Ontario Ski Team 0:13:24.0 +24.8
3 553 Isabella Howden 27493 Junior Girls 1 2/36 1996 Team Hardwood ON   0:13:28.0 +28.8
4 563 Sophie Carrier-Laforte 24472 Junior Girls 2 2/25 1995 Skinouk QC   0:13:29.0 +29.8
5 554 Sadie White 23767 Junior Girls 1 3/36 1996 Big Thunder ON Ontario Ski Team 0:13:30.5 +31.3
6 546 Annah Hanthorn 14632 Junior Girls 2 3/25 1995 Arctic Nordic NT   0:13:30.6 +31.5
7 542 Kathleen Woods 25601 Junior Girls 1 4/36 1996 Bulkley Valley BC   0:13:34.3 +35.2
8 549 Danielle Vrielink 27093 Junior Girls 2 4/25 1995 Rocky Mtn Racers AB   0:13:49.3 +50.2
9 540 Natasha Harvey 23739 Junior Girls 2 5/25 1995 Canmore AB   0:13:55.1 +56.0
10 559 Megan Evans 24895 Junior Girls 1 5/36 1996 Revelstoke Nordic BC BC Ski Team 0:13:59.3 +1:00.2
11 556 Ember Large 23731 Junior Girls 2 6/25 1995 Edmonton Nordic AB   0:14:00.5 +1:01.3
12 541 Holly Brown 28645 Junior Girls 2 7/25 1995 Nakkertok ON   0:14:01.9 +1:02.7
13 545 Kirsten Gillett 25706 Junior Girls 1 6/36 1996 Canmore AB   0:14:03.8 +1:04.7
14 552 Madi Fraser 21418 Junior Girls 1 7/36 1996 North Bay Nordic ON Ontario Ski Team 0:14:05.4 +1:06.2
15 539 Joelle Sevigny 23659 Junior Girls 1 8/36 1996 Foothills Nordic AB Alberta Ski Team 0:14:05.9 +1:06.7
16 561 Andrée-Anne Théberge 23610 Junior Girls 2 8/25 1995 Skibec QC   0:14:13.0 +1:13.9
17 532 Katherine Denis 25762 Junior Girls 1 9/36 1996 Temiskaming ON   0:14:21.7 +1:22.5
18 538 Lauren Doak 26916 Junior Girls 1 10/36 1996 Whistler Nordics BC BC Development Squad 0:14:22.1 +1:23.0
19 548 Emily McIlroy 25697 Junior Girls 1 11/36 1996 Avalon Nordic NF XCNL 0:14:24.3 +1:25.2
20 560 Alexandra Myshak-Davis 21506 Junior Girls 2 9/25 1995 Telemark BC BC Ski Team 0:14:33.0 +1:33.9
21 550 Dafné Théroux Izquierdo 25771 Junior Girls 1 12/36 1996 Fondeurs-Laurentides QC   0:14:34.6 +1:35.5
22 519 Jennifer Wildi 23608 Junior Girls 2 10/25 1995 Hollyburn BC   0:14:34.7 +1:35.5
23 534 Caitlyn Pink 23632 Junior Girls 2 11/25 1995 Aurora NF XCNL 0:14:36.7 +1:37.5
24 551 Isabelle Maclean 20510 Junior Girls 2 12/25 1995 Walden Cross Country ON   0:14:40.4 +1:41.2
25 547 Emanuelle Langlois 24487 Junior Girls 2 13/25 1995 Skinouk QC   0:14:40.6 +1:41.5
26 522 Phoebe Berkeley 25584 Junior Girls 1 13/36 1996 Nakkertok ON   0:14:47.2 +1:48.0
27 555 Delphine Duvernay-Tardif 25602 Junior Girls 1 14/36 1996 Montériski QC   0:14:47.7 +1:48.5
28 529 Beatrice Kaiser 23753 Junior Girls 1 15/36 1996 Big Thunder ON   0:14:51.3 +1:52.2
29 535 Maya Boivin 26905 Junior Girls 2 14/25 1995 Kenora Nordic MB Team Manitoba 0:14:52.3 +1:53.2
30 533 Anika Asfeldt 25719 Junior Girls 1 16/36 1996 Athabasca Nordic AB Alberta Development Team 0:14:52.9 +1:53.7
31 510 Amandine Drew 29282 Junior Girls 1 17/36 1996 Nakkertok ON   0:14:56.5 +1:57.4
32 557 Jessica Demers 14607 Junior Girls 2 15/25 1995 Porcupine Ski Runners ON Ontario Ski Team 0:14:57.7 +1:58.5
33 528 Emily Marcolini 23598 Junior Girls 2 16/25 1995 Walden Cross Country ON   0:15:00.0 +2:00.9
33 518 Kynyn Doughty 26924 Junior Girls 1 18/36 1996 Highlands ON   0:15:00.0 +2:00.9
35 520 Ruth Hanthorn 14633 Junior Girls 1 19/36 1996 Arctic Nordic NT   0:15:05.6 +2:06.5
36 517 Elizabeth Mckenzie-Case 26925 Junior Girls 1 20/36 1996 Overlander BC   0:15:06.1 +2:07.0
37 537 Keira Niemi 25728 Junior Girls 1 21/36 1996 Skinouk ON   0:15:06.8 +2:07.7
38 521 Marianne St-Louis-Morneau 25613 Junior Girls 1 22/36 1996 Skibec QC   0:15:08.2 +2:09.0
39 512 Chloe Selerier 30889 Junior Girls 2 17/25 1995 Chelsea Nordiq QC   0:15:08.6 +2:09.5
40 527 Elise Huet 25790 Junior Girls 2 18/25 1995 Highlands ON   0:15:09.0 +2:09.9
41 516 Nicole Vermey 23582 Junior Girls 2 19/25 1995 Overlander BC   0:15:09.7 +2:10.5
42 514 Anna Kroeker 27511 Junior Girls 1 23/36 1996 Red River Nordic MB Team Manitoba 0:15:12.4 +2:13.3
43 513 Adrienne Hynes 24509 Junior Girls 2 20/25 1995 Whitehorse CC YT Yukon Ski Team 0:15:13.8 +2:14.6
44 526 Kiersten Aller 24455 Junior Girls 2 21/25 1995 Nakkertok ON   0:15:19.0 +2:19.9
45 536 Camille Hamm 23768 Junior Girls 1 24/36 1996 Big Thunder ON   0:15:19.8 +2:20.6
46 544 Rosalie Vézina 23597 Junior Girls 2 22/25 1995 Mont Ste-Anne QC   0:15:21.6 +2:22.5
47 507 Bronte Viznaugh 26343 Junior Girls 2 23/25 1995 Revelstoke Nordic BC BC Development Squad 0:15:26.5 +2:27.4
48 530 Logan Hong 23715 Junior Girls 1 25/36 1996 Georgian Bay N ON   0:15:30.0 +2:30.9
49 503 Kendall Chong 29441 Junior Girls 1 26/36 1996 Foothills Nordic AB   0:15:30.1 +2:31.0
50 531 Rozie Brochu 25783 Junior Girls 1 27/36 1996 Nakkertok QC   0:15:36.5 +2:37.4
51 523 Gabrielle Petitclerc 25605 Junior Girls 1 28/36 1996 Mont Ste-Anne QC   0:15:43.2 +2:44.0
51 524 Kes Carson 25598 Junior Girls 1 28/36 1996 U of A Nordic AB Alberta Development Team 0:15:43.2 +2:44.0
53 501 Sarah Dostie-Ménard 25766 Junior Girls 2 24/25 1995 Skinouk QC   0:15:59.7 +3:00.5
54 515 Alana Hennessy 27385 Junior Girls 1 30/36 1996 Chelsea Nordiq QC   0:16:21.4 +3:22.3
55 511 Ariel Becherer 21447 Junior Girls 2 25/25 1995 Strathcona Nordics BC   0:17:15.4 +4:16.3
56 509 Jeanne Lavoie-Trudeau 24484 Junior Girls 1 31/36 1996 Mauriski QC   0:17:19.3 +4:20.1
57 505 Emilynn Sim 27079 Junior Girls 1 32/36 1996 Larch Hills BC   0:17:31.1 +4:32.0
58 508 Andréanne Dumont 26908 Junior Girls 1 33/36 1996 Skinouk QC   0:17:33.8 +4:34.6
59 504 Robyn Locke 24485 Junior Girls 1 34/36 1996 Black Jack BC   0:18:33.0 +5:33.8
60 506 Andréa Fox 25795 Junior Girls 1 35/36 1996 Montériski QC   0:18:33.3 +5:34.1
61 502 Johanne Jensen-LeBlanc 24481 Junior Girls 1 36/36 1996 Caledonia BC   0:18:59.2 +6:00.1
DNS 525 Jenya Nordin 26340 Junior Girls 1 * 1996 Whistler Nordics BC BC Development Squad *** ***
DNS 543 Alexandra Slobodian 23717 Junior Girls 2 * 1995 Nakkertok ON   *** ***

Juvenile Girls 5 km. Free  1 x 5 km Course Info:  MC: 38m   HD: 54m   TC: 170m 
PL Bib Name CCC SubCategory Rnk YOB Club DIV Team / University Time Diff
1 677 Lauren Turcot 27067 Juvenile Girls 2 1/35 1997 Canmore AB   0:13:32.6  
2 661 Annika Richardson 27417 Juvenile Girls 1 1/43 1998 Hollyburn BC   0:13:45.5 +12.9
3 680 Laura Leclair 27396 Juvenile Girls 2 2/35 1997 Chelsea Nordiq QC   0:13:47.9 +15.3
4 675 Molly-Jane Strum 27388 Juvenile Girls 1 2/43 1998 Canmore AB   0:13:49.6 +17.0
5 652 Darya Sepandj 29438 Juvenile Girls 2 3/35 1997 Foothills Nordic AB   0:14:01.5 +28.8
6 682 Laurence Dumais 25753 Juvenile Girls 2 4/35 1997 Fondeurs-Laurentides QC   0:14:01.6 +29.0
7 678 Zoë Williams 27366 Juvenile Girls 2 5/35 1997 Nakkertok QC   0:14:02.3 +29.6
8 643 Bryn Robertson 29439 Juvenile Girls 2 6/35 1997 Foothills Nordic AB   0:14:03.3 +30.6
9 672 Alyssa Stowe 27371 Juvenile Girls 2 7/35 1997 Nakkertok ON   0:14:07.4 +34.7
10 666 Heidi Ohrling 29435 Juvenile Girls 1 3/43 1998 Highlands ON   0:14:11.1 +38.5
11 649 Hannah Mehain 29487 Juvenile Girls 1 4/43 1998 Sovereign Lake BC   0:14:11.3 +38.7
12 668 Alison Pouw 29262 Juvenile Girls 1 5/43 1998 Nakkertok ON   0:14:11.9 +39.2
13 601 Emily Dickson 31013 Juvenile Girls 2 8/35 1997 Caledonia BC   0:14:12.6 +40.0
14 646 Zoe Pekos 29275 Juvenile Girls 1 6/43 1998 Team Hardwood ON   0:14:15.6 +43.0
15 663 Soren Meeuwisse 27404 Juvenile Girls 2 9/35 1997 Team Hardwood ON   0:14:16.6 +44.0
16 664 Katie Weaver 26344 Juvenile Girls 2 10/35 1997 Hollyburn BC BC Development Squad 0:14:23.6 +51.0
17 681 Gabrielle Sarthou 24492 Juvenile Girls 2 11/35 1997 Monteriski QC   0:14:23.8 +51.2
18 673 Sara McLean 27098 Juvenile Girls 1 7/43 1998 Foothills Nordic AB Alberta Development Team 0:14:24.4 +51.7
19 653 Lisle Compton 27487 Juvenile Girls 1 8/43 1998 Team Manitoba ON   0:14:24.9 +52.2
20 660 Eliza-Jane Kitchen 25739 Juvenile Girls 2 12/35 1997 Hollyburn BC   0:14:26.8 +54.2
21 658 Katherine Marshall 29288 Juvenile Girls 1 9/43 1998 Nakkertok ON   0:14:27.1 +54.5
22 670 Erika Mihell 28155 Juvenile Girls 2 13/35 1997 Soo Finnish ON   0:14:29.3 +56.7
23 669 Lauriane Grégoire 30245 Juvenile Girls 1 10/43 1998 DÉFI-TM QC   0:14:30.6 +58.0
24 647 Erica Kreitz 29471 Juvenile Girls 2 14/35 1997 Caledonia BC   0:14:33.0 +1:00.3
25 632 Megan Bankes 29300 Juvenile Girls 2 15/35 1997 Foothills Nordic AB   0:14:38.4 +1:05.7
26 679 Florence Dostie-Ménard 28652 Juvenile Girls 2 16/35 1997 Skinouk QC   0:14:39.2 +1:06.5
27 610 Rachel May 29419 Juvenile Girls 1 11/43 1999 Larch Hills BC   0:14:42.7 +1:10.0
28 656 Claire Grall-Johnson 27379 Juvenile Girls 2 17/35 1997 Nakkertok ON   0:14:44.3 +1:11.7
29 641 Katrine Gillett 29451 Juvenile Girls 1 12/43 1998 Canmore AB   0:14:46.8 +1:14.2
30 662 Laura Inkila 25805 Juvenile Girls 2 18/35 1997 Lappe Nordic ON   0:14:49.6 +1:17.0
31 634 Avalon Wasteneys 29387 Juvenile Girls 2 19/35 1997 Strathcona Nordics BC   0:14:51.2 +1:18.5
32 655 Jessica Kuzik 29428 Juvenile Girls 1 13/43 1998 Canmore AB Alberta Development Team 0:14:54.2 +1:21.5
33 650 Alix Stephen 29440 Juvenile Girls 2 20/35 1997 Foothills Nordic AB   0:14:54.9 +1:22.2
34 676 Marie Corriveau 25806 Juvenile Girls 2 21/35 1997 Mont Ste-Anne QC   0:14:57.6 +1:25.0
35 648 Georgia Turcot 28198 Juvenile Girls 1 14/43 1998 Canmore AB   0:15:00.7 +1:28.0
36 657 Audrey-Anne Dufresne 27438 Juvenile Girls 2 22/35 1997 Mauriski QC   0:15:01.8 +1:29.2
37 629 Elena Bruns 25747 Juvenile Girls 2 23/35 1997 Larch Hills BC   0:15:05.6 +1:33.0
38 640 Elora Adamson 27507 Juvenile Girls 2 24/35 1997 Red River Nordic MB Team Manitoba 0:15:06.2 +1:33.5
39 611 Jenna Sim 28153 Juvenile Girls 1 15/43 1999 Hollyburn BC BC Talent Squad 0:15:08.8 +1:36.2
40 667 Catherine Reed-Métayer 27395 Juvenile Girls 1 16/43 1998 Mont Ste-Anne QC   0:15:10.5 +1:37.9
41 609 Annika Ackermann 29415 Juvenile Girls 1 17/43 1999 Kimberley Nordic BC   0:15:10.6 +1:38.0
42 633 Gina Cinelli 27408 Juvenile Girls 2 25/35 1997 Larch Hills BC   0:15:14.3 +1:41.7
43 642 Sage Bialuski 27505 Juvenile Girls 1 18/43 1998 Caledonia BC   0:15:17.2 +1:44.5
44 630 Tayla Koerber 27407 Juvenile Girls 2 26/35 1997 Revelstoke Nordic BC   0:15:20.8 +1:48.2
45 659 Anna Zimmerman 27475 Juvenile Girls 2 27/35 1997 Red Deer Nordic AB   0:15:27.7 +1:55.0
46 651 Beth Fowler 27386 Juvenile Girls 1 19/43 1998 Foothills Nordic AB Alberta Development Team 0:15:28.4 +1:55.7
47 644 Hanna Smith 29265 Juvenile Girls 1 20/43 1998 Nakkertok ON   0:15:29.4 +1:56.7
48 639 Nicola Goldsmith 29280 Juvenile Girls 2 28/35 1997 Nakkertok ON   0:15:31.5 +1:58.9
49 671 Leanne Weller 27378 Juvenile Girls 2 29/35 1997 Chelsea Nordiq QC   0:15:31.9 +1:59.2
50 612 Anna Goodwin 29456 Juvenile Girls 1 21/43 1999 Hollyburn BC   0:15:32.4 +1:59.7
51 645 Makaila Hudson 29407 Juvenile Girls 1 22/43 1998 Menihek Nordic NF XCNL 0:15:34.1 +2:01.5
52 607 Kaia Barth-Lessard 29417 Juvenile Girls 1 23/43 1999 Kimberley Nordic BC   0:15:34.2 +2:01.5
53 602 Maxine Forder 31009 Juvenile Girls 1 24/43 2000 Hollyburn BC   0:15:37.6 +2:05.0
54 638 Emma Holmes 29422 Juvenile Girls 1 25/43 1998 Foothills Nordic AB   0:15:37.8 +2:05.2
55 637 Dot Forder 28159 Juvenile Girls 1 26/43 1998 Hollyburn BC   0:15:40.4 +2:07.7
56 624 Molly Marland 29296 Juvenile Girls 1 27/43 1998 Nakkertok ON   0:15:44.2 +2:11.5
57 608 Michaela McLean 29447 Juvenile Girls 1 28/43 1999 Black Jack BC   0:15:45.9 +2:13.3
58 604 Madeleine Guimond 29311 Juvenile Girls 1 29/43 1999 Strathcona Nordics BC   0:15:46.8 +2:14.1
59 626 Mackenzie Cameron 29492 Juvenile Girls 1 30/43 1998 Highlands ON   0:15:47.7 +2:15.0
60 621 Michelle Metza 29474 Juvenile Girls 1 31/43 1998 Sovereign Lake BC   0:15:50.2 +2:17.5
61 636 Sarah Hill 25571 Juvenile Girls 2 30/35 1997 Team Hardwood ON Team Hardwood 0:16:01.4 +2:28.8
62 618 Pippa Roots 30237 Juvenile Girls 2 31/35 1997 Caledonia BC   0:16:11.6 +2:39.0
63 622 Glynis Sim 27412 Juvenile Girls 1 32/43 1998 Larch Hills BC   0:16:15.4 +2:42.8
64 674 Emmy Phillips 27071 Juvenile Girls 2 32/35 1997 Canmore AB Alberta Development Team 0:16:17.6 +2:45.0
65 631 Allie Crowley 29404 Juvenile Girls 1 33/43 1998 Avalon Nordic NF XCNL 0:16:24.9 +2:52.3
66 623 Morgan Meckert 28160 Juvenile Girls 1 34/43 1998 Strathcona Nordics BC   0:16:35.0 +3:02.4
67 628 Dana Allen 27399 Juvenile Girls 2 33/35 1997 Telemark BC Telemark 0:16:38.1 +3:05.5
68 635 Erin Cays 28174 Juvenile Girls 1 35/43 1998 Team Hardwood ON   0:16:40.8 +3:08.1
69 627 Veronika Dimova 29485 Juvenile Girls 1 36/43 1998 Telemark BC   0:16:42.7 +3:10.0
70 615 Madeleine Ertel 29476 Juvenile Girls 1 37/43 1998 Telemark BC   0:16:48.9 +3:16.3
71 620 Alyssa Manhard 29272 Juvenile Girls 1 38/43 1998 Overlander BC   0:16:56.8 +3:24.1
72 625 Charlotte Cormier 28644 Juvenile Girls 2 34/35 1997 Boules de Neige NB   0:16:56.9 +3:24.3
73 606 Jessica Reynolds 27502 Juvenile Girls 1 39/43 1999 Strathcona Nordics BC   0:17:09.6 +3:37.0
74 613 Sage Robine 29444 Juvenile Girls 1 40/43 1998 Black Jack BC   0:17:25.6 +3:53.0
75 619 Sarah Manhard 29273 Juvenile Girls 1 41/43 1998 Overlander BC   0:17:32.7 +4:00.0
76 616 Sally Brown 28175 Juvenile Girls 1 42/43 1998 Strathcona Nordics BC   0:18:13.9 +4:41.3
77 603 Maya Swift 29313 Juvenile Girls 1 43/43 1999 Strathcona Nordics BC   0:18:30.8 +4:58.1
78 614 Marie-Pier Pelletier-Millette 29301 Juvenile Girls 2 35/35 1997 Skinouk QC   0:19:51.2 +6:18.6
DNS 605 Ruby Meihuizen 29494 Juvenile Girls 1 * 1999 Hollyburn BC   *** ***
DNS 617 Heather Vermey 29399 Juvenile Girls 1 * 1998 Overlander BC   *** ***
DNS 654 Kennedy Howatt 28184 Juvenile Girls 1 * 1998 Canmore AB   *** ***
DNS 665 Morgan Rogers 27068 Juvenile Girls 2 * 1997 Canmore AB Alberta Development Team *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2018 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4