2013 Yuletide Blast | Zone4.ca



2013 Yuletide Blast

Date: Dec 21, 2013
Official  Results
Location: Highlands Nordic, Duntroon, ON
Host Club: Highlands Trailblazers

Chief of Competition:  Larry Sinclair 
Race Secretary  Debra Friendly 
Obs. Time: 10:30 a.m.
Wind Vel:  calm Wind Dir: variable
Air Temp: -4C Snow Temp: -1C
Weather: overcast, foggy Snow Cond: machine groomed

Boys 11 years 2 km. Free  Interval, free  
PL Bib Name Club Time Diff
1 2 Riley de Gans Arrowhead 0:05:12.3  
2 3 James Gordon Team Hardwood 0:05:25.3 +13.0
3 1 Reid Kidner Team Hardwood 0:05:50.7 +38.4

Boys 10 years 2 km. Free  Interval, free  
PL Bib Name Club Time Diff
1 6 Aidan Raynor Highland Trailblazers 0:05:03.1  
2 13 Hayden McCulloch highland trailblazers 0:05:09.8 +6.7
3 12 Thom Poole Georgian Nordic 0:05:31.4 +28.3
4 11 Trevor Schick Highland Trailblazers 0:05:34.9 +31.8
5 5 Robert Bougai Team Hardwood 0:05:42.9 +39.8
6 7 Isaac Bergstrom Highland Trailblazers 0:05:52.8 +49.7
7 8 Ethan Aarts Wildwood Polecats 0:06:00.7 +57.6
8 9 Oliver Czerny Highland Trailblazers 0:06:09.8 +1:06.7
9 10 Andrew Thomson Highland Trailblazers 0:07:01.7 +1:58.6

Boys 9 years 2 km. Free  Interval, free  
PL Bib Name Club Time Diff
1 15 Nigel Magner Team Hardwood 0:05:53.3  
2 16 Christian Wiesner Highland Trailblazers 0:07:21.1 +1:27.8

Girls 11 years 2 km. Free  Interval, free  
PL Bib Name Club Time Diff
1 22 Leyla Barber Team Hardwood 0:05:08.0  
2 25 Sofie Ohrling Highland Trailblazers 0:05:12.0 +4.0
3 21 Sierra Macdonald Horseshoe 0:06:21.7 +1:13.7
4 24 Jenica  Whitla Team Hardwood 0:06:48.8 +1:40.8
DNF 23 Samantha Wiesner Highland Trailblazers *** ***

Girls 10years 2 km. Free  Interval, free  
PL Bib Name Club Time Diff
1 27 Monica Foley Highland Trailblazers 0:05:49.5  
2 29 Rachel Anderson Georgian Nordic 0:05:54.5 +5.0
3 28 Eden  Graves Georgian Nordic 0:07:21.5 +1:32.0

Girls 9 years 2 km. Free  Interval, free  
PL Bib Name Club Time Diff
1 32 Anna Jakl Independent 0:05:42.4  
2 31 Marissa Goman Georgian Nordic 0:07:49.2 +2:06.8
3 33 Isabel Lewin Highland Trailblazers 0:08:15.4 +2:33.0

Boys 13 years 3 km. Free  Interval, free  
PL Bib Name Club Time Diff
1 46 Malcolm Thompson Georgian Nordic 0:05:58.8  
2 47 William Gordon Team Hardwood 0:07:28.0 +1:29.2
3 43 Braden Lohnes   0:07:31.6 +1:32.8
4 41 Silas Clusiau Team Hardwood 0:07:46.3 +1:47.5
5 42 Louis Johnson Georgian Nordic 0:08:17.6 +2:18.8
6 45 Daniel Graham Georgian Bay Nordic 0:10:12.8 +4:14.0
DNS 44 Riley Christensen CCI *** ***

Boys 12 years 3 km. Free  Interval, free  
PL Bib Name Club Time Diff
1 58 Dylan Beck Georgian Bay Nordic 0:07:25.0  
2 49 Wesley Schlenker Georgian Bay Nordic 0:07:34.4 +9.4
3 51 Liam O'Brien Georgian Nordic 0:08:32.2 +1:07.2
4 54 Colin Welsh Arrowhead 0:09:04.9 +1:39.9
5 50 Ben Walker Georgian Nordic 0:09:31.9 +2:06.9
6 52 Ethan Graves Georgian Nordic  0:10:36.0 +3:11.0
7 56 Ryan Thomson Highland Trailblazers 0:10:37.3 +3:12.3
DNS 53 Brandon Lefevre Georgian Nordic *** ***
DNS 55 Nick Poole Georgian Nordic *** ***
DNS 57 Martin Christensen Arrowhead *** ***

Girls 13 years 3 km. Free  Interval, free  
PL Bib Name Club Time Diff
1 67 milla Tarnopolsky Highland Trailblazers 0:07:07.5  
2 65 Olivia Westbrooke Highland Trailblazers 0:07:25.4 +17.9
3 70 Hannah Skelton Highland Trailblazers 0:07:39.6 +32.1
4 66 Shaylynn Loewen Georgian Nordic  0:07:43.5 +36.0
5 73 Audra Nicholson Georgian Nordic 0:08:10.8 +1:03.3
6 69 Sofia Czerny Highland Trailblazers 0:08:18.2 +1:10.7
7 71 Natalya Whitla Team Hardwood 0:09:52.8 +2:45.3
DNS 68 Miranda Cole Georgian Nordic *** ***
DNS 72 Natasia Varieur Arrowhead *** ***
DNS 74 K V Team Hardwood *** ***

Girls 12 years 3 km. Free  Interval, free  
PL Bib Name Club Time Diff
1 79 Colleen Beck Georgian Bay Nordic 0:07:14.2  
2 76 Anna Foley Highland Trailblazers 0:08:20.5 +1:06.3
3 78 Quinlan Czerny Highland Trailblazers 0:09:24.0 +2:09.8
4 80 Abby Underhill Highland Trailblazers 0:09:27.7 +2:13.5
5 77 Majken Bergstrom Highland Trailblazers 0:09:49.6 +2:35.4

Boys 16 years 5 km. Free  Interval, free  
PL Bib Name Club Time Diff
1 88 Austin Valjas Team Hardwood 0:14:33.3  
2 92 Andrew Ladouceur Team Hardwood 0:16:19.2 +1:45.9
3 90 Jared Shaw Mayfield 0:16:41.9 +2:08.6
4 91 Eric Zolis Mono Nordic 0:17:11.2 +2:37.9
5 87 Joshua Cartmell Mono Nordic 0:17:34.2 +3:00.9
6 86 Haran Arumugam Mayfield 0:30:13.7 +15:40.4
DNS 85 Morgan Chandler Mayfield *** ***
DNS 89 Gavin Stone Mayfield *** ***

Boys 15 years 5 km. Free  Interval, free  
PL Bib Name Club Time Diff
1 96 Simon Smith Georgian Bay Nordic 0:15:10.9  
2 97 Mattias Shikatini Team Hardwood 0:15:51.5 +40.6
3 98 Noah Thompson Georgian Nordic 0:16:52.8 +1:41.9
4 95 Jason Pekos Team Hardwood 0:21:14.3 +6:03.4
5 94 Kurmon Dhaliwal Mayfield 0:27:47.1 +12:36.2

Boys 14 years 5 km. Free  Interval, free  
PL Bib Name Club Time Diff
1 101 Alexander Maycock Mono Nordic 0:14:08.7  
2 106 Finn Dodgson Team Hardwood 0:14:33.4 +24.7
3 104 Alec Maclean Team Hardwood 0:15:01.6 +52.9
4 110 James Beck Georgian Bay Nordic 0:15:33.1 +1:24.4
5 108 Spencer Vreugdenhil Beaucler Georgian Bay Nordic 0:15:56.9 +1:48.2
6 112 Erik Ohrling Highland Trailblazers 0:15:58.1 +1:49.4
7 100 Evan McDermott Humberview 0:16:56.0 +2:47.3
8 111 William Holt Midland 0:17:34.5 +3:25.8
9 105 Declan Barber Team Hardwood 0:17:41.4 +3:32.7
10 109 Simon Scholte CCI 0:18:27.9 +4:19.2
11 107 Dawson Hemphill Humberview 0:19:04.8 +4:56.1
12 103 Daniel Shaw Mayfield 0:21:03.0 +6:54.3
13 113 John Goderre CCI 0:21:45.7 +7:37.0
14 102 Devan Spray Mayfield 0:28:12.1 +14:03.4

Girls 16 years 5 km. Free  Interval, free  
PL Bib Name Club Time Diff
1 126 Soren Meeuwisse Team Hardwood 0:15:33.2  
2 127 Emily Beirnes Georgian Nordic 0:18:15.4 +2:42.2
3 124 Mackenzie Savill Highland Trailblazers 0:18:17.6 +2:44.4
4 129 Charlotte Nettie Team Hardwood 0:18:28.4 +2:55.2
5 128 Madeline Aarts Wildwood Polecats 0:19:15.1 +3:41.9
6 125 Sara Syme Mayfield 0:26:02.3 +10:29.1
7 123 Ciara Corbett Mayfield 0:26:39.3 +11:06.1
8 121 Emma Jay Mayfield 0:27:26.8 +11:53.6
9 122 Samantha D'Rozario Mayfield 0:32:39.9 +17:06.7

Girls 15 years 5 km. Free  Interval, free  
PL Bib Name Club Time Diff
1 135 Heidi Ohrling Highland Trailblazers 0:16:05.8  
2 138 Zoe Pekos Team Hardwood 0:16:12.7 +6.9
3 137 Dylan Magner Team Hardwood 0:17:08.1 +1:02.3
4 139 Emma Perry Mono Nordic 0:19:19.6 +3:13.8
5 132 Jasmin Tuhkasaari Highland Trailblazers 0:19:32.7 +3:26.9
6 131 Katja Zbogar Team Hardwood 0:19:56.3 +3:50.5
7 140 Rachael Hawton Humberview 0:26:30.4 +10:24.6
DNS 133 Laura Lopachyk Highland Nordic *** ***
DNS 134 Mackenzie Cameron Highland Trailblazers *** ***
DNS 136 Kaytlan Shatsky Mayfield *** ***

Girls 14 years 5 km. Free  Interval, free  
PL Bib Name Club Time Diff
1 154 Elise Holt Midland 0:19:38.7  
2 152 Bella Spevak Team Hardwood 0:19:51.1 +12.4
3 151 Elizabeth Aarts Wildwood Polecats 0:20:38.1 +59.4
4 146 Rachel Chan-Yaneff Mayfield 0:22:26.4 +2:47.7
5 142 Raylene Hickey Mayfield 0:23:26.4 +3:47.7
6 145 Madalyn Newhouse Mayfield 0:27:49.2 +8:10.5
7 148 Caroline Zolis Mayfield 0:28:56.4 +9:17.7
8 149 Sydney Van Engelen Mayfield 0:34:50.2 +15:11.5
9 143 Tasha Eland Mayfield 0:35:01.5 +15:22.8
10 144 Manjot Salh Mayfield 0:44:11.5 +24:32.8
11 150 Destiny Spencer Mayfield 1:06:51.2 +47:12.5
DNS 147 Olivia Peet Mayfield *** ***
DNS 153 Lauren Dupuis Arrowhead *** ***

Girls 17 years 5 km. Free  Interval, free  
PL Bib Name Club Time Diff
1 164 Bella Howden Team Hardwood 0:15:08.8  
2 163 Logan Hong Georgian Bay Nordic 0:15:53.5 +44.7
3 159 Alexandra Stukator Highland Trailblazers 0:16:24.3 +1:15.5
4 162 Emily Jones Arrowhead 0:16:57.2 +1:48.4
5 161 Shayna Herr Georgian Nordic 0:17:11.0 +2:02.2
6 158 Marie-Claire Henry Georgian Nordic 0:17:12.8 +2:04.0
7 156 Kynyn Doughty Mayfield 0:18:26.4 +3:17.6
8 157 Maggie Rodrigues Mayfield 0:20:41.6 +5:32.8
9 160 Johanna Thomas Mayfield 0:29:48.1 +14:39.3

Jr Women 18/19 years 5 km. Free  Interval, free  
PL Bib Name Club Time Diff
1 174 Jennifer Jackson Team Hardwood 0:14:13.7  
2 172 Shelby Dickey Highland Trailblazers 0:15:34.7 +1:21.0
3 171 Elise Huet U of Guelph 0:16:28.8 +2:15.1
4 175 Sarah Creasor Mono Nordic 0:17:31.8 +3:18.1
5 173 Lauren Aarts Nipissing Nordic 0:19:37.8 +5:24.1
6 176 Johanna Van Schie-Copol Waterloo 0:20:03.9 +5:50.2

Sr Women 20+ years 5 km. Free  Interval, free  
PL Bib Name Club Time Diff
1 183 Erin Tribe Team Hardwood 0:14:39.4  
2 180 Mary Thompson Team Hardwood 0:15:28.2 +48.8
3 179 Ashley Huet U of Guelph 0:16:46.8 +2:07.4
4 182 Alison Stephenson Waterloo 0:17:15.7 +2:36.3
5 184 Erin Creasor Mono Nordic 0:17:25.9 +2:46.5
6 181 Katie Madden Waterloo 0:17:27.0 +2:47.6
7 178 Megan Sinclair Highland Trailblazers 0:18:20.1 +3:40.7

Masters Women 30+ 5 km. Free  Interval, free  
PL Bib Name Club Time Diff
1 190 Jillian Flower Independent 0:17:55.9  
2 187 Martha Whitton Highland Trailblazers 0:19:16.3 +1:20.4
3 189 Ruth Scheel Bruce Ski Club 0:20:23.2 +2:27.3
4 188 Nancy Chong Team Hardwood 0:20:32.3 +2:36.4
5 186 Kim Getty Horseshoe 0:22:11.0 +4:15.1

Boys 17 years 7.5 km. Free  Interval, free  
PL Bib Name Club Time Diff
1 208 Joey Foster Midland 0:17:06.8  
2 205 Sam Greer Highland Trailblazers 0:17:32.6 +25.8
3 203 Julian Smith Georgian Bay Nordic 0:17:38.3 +31.5
4 211 Kieran Jones Team Hardwood 0:17:58.3 +51.5
5 206 Tristan Markov Team Hardwood 0:18:12.8 +1:06.0
6 210 Ryan Jackson Team Hardwood 0:18:13.1 +1:06.3
7 202 Devin Martin Mono Nordic 0:20:02.0 +2:55.2
8 201 Andreas Zbogar Team Hardwood 0:20:24.6 +3:17.8
9 209 Will Giffen CCI 0:24:50.9 +7:44.1
10 207 Sean Hawton Humberview 0:27:38.3 +10:31.5
DNS 204 Andrew White Mayfield *** ***

Jr Men 18-19 years 7.5 km. Free  Interval, free  
PL Bib Name Club Time Diff
1 220 David Askwith Georgian Bay Nordic 0:17:24.7  
2 215 Graham  Perry Mono Nordic 0:17:24.8 +0.1
3 218 Colin Elliott Waterloo 0:19:04.4 +1:39.7
4 213 Liam Fox University of Toronto 0:19:20.6 +1:55.9
5 216 Cameron Thompson Highland Trailblazers 0:22:44.3 +5:19.6
6 221 Orion Astrup Waterloo 0:23:26.6 +6:01.9
7 217 Gregory Nettleton University of Toronto 0:26:33.7 +9:09.0
8 214 Joseph Roque Independent 0:30:40.2 +13:15.5
DNS 219 sam weichel Georgian Bay Nordic *** ***

Sr. Men 20+ years 7.5 km. Free  Interval, free  
PL Bib Name Club Time Diff
1 225 Jan Rossiter XC Chelsea Masters 0:18:15.5  
2 236 Tim Oliver Highland Trailblazers 0:18:28.0 +12.5
3 231 Oliver Conway-White Waterloo 0:18:46.7 +31.2
4 235 Max Kneissl Waterloo 0:19:03.8 +48.3
5 227 Glenn Hartman Waterloo 0:19:05.9 +50.4
6 224 Daniel Kerr Team Hardwood 0:19:10.9 +55.4
7 233 Matt Chalmers Highland Trailblazers 0:19:34.3 +1:18.8
8 230 Colin Rhodes Waterloo 0:20:32.3 +2:16.8
9 234 Ryan Fahey Waterloo 0:21:03.7 +2:48.2
10 223 Matt Underwood U of Guelph 0:21:10.5 +2:55.0
11 226 Mark Olesen Varnell Mono Nordic 0:21:39.4 +3:23.9
12 237 Shaun Guerin Mono Nordic 0:21:42.1 +3:26.6
13 229 Jean-Philippe  MacLean University of Waterloo 0:24:36.9 +6:21.4
14 232 Jason Naval Highland Trailblazers 0:36:55.4 +18:39.9
DNF 228 Cam Moore   *** ***

Master Men 30+ years 7.5 km. Free  Interval, free  
PL Bib Name Club Time Diff
1 244 Glenn Meeuwisse Team Hardwood 0:18:38.8  
2 245 Mike Dyon Highland Trailblazers 0:19:11.7 +32.9
3 249 Petr Jakl Independent 0:19:21.7 +42.9
4 256 Stephen Flower Independent 0:19:28.9 +50.1
5 242 Allan Magi Highland Trailblazers 0:20:22.7 +1:43.9
6 259 Richard Thomas Team Hardwood 0:21:02.3 +2:23.5
7 253 Eric Jackson Team Hardwood 0:21:29.2 +2:50.4
8 241 Cullen Perry Mono Nordic 0:22:28.3 +3:49.5
9 239 Ivan MacKenzie Team Hardwood 0:22:46.3 +4:07.5
10 258 Daniel Bertini Team Hardwood 0:22:57.6 +4:18.8
11 257 Darryl Clews Mono Nordic 0:24:07.2 +5:28.4
12 243 Jan Bergstrom Highland Trailblazers 0:24:11.4 +5:32.6
13 251 Russell Schick Highland Trailblazers 0:25:16.9 +6:38.1
14 252 Tom Dea   0:26:25.5 +7:46.7
15 240 Chris Raynor Highland Trailblazers 0:27:07.4 +8:28.6
16 246 Steve Goman Georgian Nordic 0:27:13.5 +8:34.7
17 247 David Lovgren Independent 0:28:24.7 +9:45.9
DNS 248 Bruce Nevison North Bay Nordic *** ***
DNS 250 Don Hill Team Hardwood *** ***
DNS 254 Gunnar Christensen Arrowhead *** ***
DNS 255 John Ahokas Mono Nordic *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2019 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4