Kicking Horse Cup 2016 | Zone4.ca



Kicking Horse Cup 2016

Date: Jun 11, 2016
Official  Results
Location: Golden BC
Host Club: Golden Cycling Club

 

Sportive Men 6 km. Individual Time Trial    
PL Bib Name Club SubCat Rnk Ability Time Diff
1 87 Joshua Matheusik bicisport 30-39 Men 1/9 Cat 4 0:08:07.4  
2 90 Dylan Hughes Crankmasters 30-39 Men 2/9 Cat 5 0:08:26.5 +19.1
3 75 Brent Thumlert Peloton Racing p/b Northern Backup 30-39 Men 3/9 Cat 4 0:08:35.0 +27.6
4 77 Jon Bird Independent 30-39 Men 4/9 Cat 5 0:08:36.6 +29.2
5 89 Robin Kim ERTC 20-29 Men 1/4 Cat 4 0:08:41.6 +34.2
6 96 Jeffrey Kenzie bicisport 20-29 Men 2/4 Cat 5 0:08:44.7 +37.3
7 99 Bryon Howard TCR Sport Lab 50-59 Men 1/7 Cat 3 0:08:47.4 +40.0
8 62 Philip Williamson bicisport 50-59 Men 2/7 Cat 4 0:08:48.5 +41.1
9 97 Cody Gordon Cyclemeisters/Bow Cycle 40-49 Men 1/4 Cat 5 0:08:49.9 +42.5
10 76 Ryan Hamilton Wildhorse Cycling Club 40-49 Men 2/4 Cat 5 0:08:51.4 +44.0
11 65 Tim Gilbertson Speed Theory p/b The Doctrine 20-29 Men 3/4 Cat 5 0:08:51.8 +44.4
12 95 Jayke Janssen Cyclemeisters/Bow Cycle U20 Men 1/2 Cat 4 0:08:52.8 +45.4
13 93 Kyle Moore Cyclemeisters/Bow Cycle 20-29 Men 4/4 Cat 4 0:08:53.5 +46.1
14 80 Lars Lof Cyclemeisters/Bow Cycle U20 Men 2/2 Cat 4 0:08:57.5 +50.1
15 61 Jeffrey Mackie Peloton Racing p/b Northern Backup 30-39 Men 5/9 Cat 4 0:08:59.0 +51.6
16 98 Everett Wylie TCR Sport Lab 30-39 Men 6/9 Cat 5 0:08:59.8 +52.4
17 92 Dale Parker Independent 60+ Men 1/2 Cat 4 0:09:01.3 +53.9
18 83 Patrick Walsh Rundle Mountain CC 40-49 Men 3/4 Cat 4 0:09:01.7 +54.3
19 66 Michel Herszak United Cycle 30-39 Men 7/9 Cat 5 0:09:13.7 +1:06.3
20 64 Andrew Young Independent 40-49 Men 4/4 NA 0:09:18.3 +1:10.9
21 84 Tim Johnson TCR SportsLab 50-59 Men 3/7 Cat 5 0:09:24.2 +1:16.8
22 79 John Bernard Santos MEC Calgary CC 30-39 Men 8/9 Cat 4 0:09:29.8 +1:22.4
23 73 Bob Richkum Independent 60+ Men 2/2 NA 0:09:32.4 +1:25.0
24 81 Shane Routley TCR Sport Lab 50-59 Men 4/7 Cat 5 0:09:42.7 +1:35.3
25 70 Andres Perdomo Speed Theory p/b The Doctrine 30-39 Men 9/9 Cat 5 0:09:59.1 +1:51.7
26 85 Murray Buchanan United Cycle 50-59 Men 5/7 Cat 5 0:10:07.1 +1:59.7
27 74 Liam Rourke RedBike 50-59 Men 6/7 Cat 5 0:10:26.0 +2:18.6
28 67 Glen Mahura United Cycle 50-59 Men 7/7 Cat 5 0:10:42.7 +2:35.3
DNS 86 Michael Sametz bicisport 20-29 Men * Cat 4 *** ***
DNS 94 Spencer Louis Synergy Racing U20 Men * Cat 4 *** ***

Sportive Women 6 km. Individual Time Trial    
PL Bib Name Club SubCat Rnk Ability Time Diff
1 44 Kelsey Castro bicisport 20-29 Wom 1/1 Cat 5 0:10:07.5  
2 52 Shannon Gordon Cyclemeisters/Bow Cycle 40-49 Wom 1/1 Cat 5 0:10:24.3 +16.8
3 56 Lisa Grey Independent 50-59 Wom 1/1 NA 0:10:30.8 +23.3

Elite Women 6 km. Individual Time Trial    
PL Bib Name Club SubCat Rnk Ability Time Diff
1 43 Melissa Paauwe Peloton Racing p/b Northern Backup Category 3 Women 1/3   0:08:46.5  
2 46 Terra Manca Velocity Cycling Club Category 1/2 Women 1/1   0:08:46.9 +0.4
3 17 Janelle Kendell bicisport Category 4 Women 1/2   0:09:17.7 +31.2
4 41 Emily Young cycledelia Category 3 Women 2/3   0:09:36.0 +49.5
5 47 Sarah Robbins cycledelia Category 3 Women 3/3   0:09:48.3 +1:01.8
6 42 Eva Poidevin Rundle Mountain CC Category 4 Women 2/2   0:09:58.6 +1:12.1

Elite Men 6 km. Individual Time Trial    
PL Bib Name Club SubCat Rnk Ability Time Diff
1 5 Stephan Becker Peloton Racing p/b Northern Backup Category 3 Men 1/14   0:07:24.6  
2 8 Warren Muir The Lead Out Project Category 1/2 Men 1/16   0:07:26.1 +1.5
3 3 Marc Enter The Lead Out Project Category 1/2 Men 2/16   0:07:33.7 +9.1
4 9 Robert Crane Synergy Racing Category 1/2 Men 3/16   0:07:37.1 +12.5
5 28 Matthew Bennett The Lead Out Project Category 1/2 Men 4/16   0:07:38.5 +13.9
6 15 Evan Bayer The Lead Out Project Category 1/2 Men 5/16   0:07:41.0 +16.4
7 35 Isaac Beall The Lead Out Project Category 1/2 Men 6/16   0:07:43.7 +19.1
8 26 Andrew Davidson The Lead Out Project Category 1/2 Men 7/16   0:07:51.5 +26.9
9 4 Ben Bschaden United Cycle Category 1/2 Men 8/16   0:07:53.9 +29.3
10 11 Geoff MacDonald bicisport Category 1/2 Men 9/16   0:07:56.1 +31.5
11 19 Micah Medinski Velocity Cycling Club Category 1/2 Men 10/16   0:07:56.8 +32.2
12 37 Stuart Smith Revelstoke Cycling Association Category 3 Men 2/14   0:08:00.7 +36.1
13 16 Dylan Pinter-Findlater bicisport Category 3 Men 3/14   0:08:01.8 +37.2
14 32 Lee Nelson Synergy Racing Category 3 Men 4/14   0:08:02.0 +37.4
15 29 Jevon Almond Peloton Racing p/b Northern Backup Category 1/2 Men 11/16   0:08:04.1 +39.5
16 14 Marc Dupuis Rundle Mountain CC Category 1/2 Men 12/16   0:08:09.1 +44.5
17 2 Jack VanDyk bicisport Category 3 Men 5/14   0:08:10.7 +46.1
18 24 Kevin Noble Speed Theory p/b The Doctrine Category 3 Men 6/14   0:08:13.0 +48.4
19 10 Tristen Chernove Wildhorse Cycling Club Category 3 Men 7/14   0:08:13.7 +49.1
20 1 Dougal Owen bicisport Category 1/2 Men 13/16   0:08:14.3 +49.7
21 23 Mark McConnell Synergy Racing Category 1/2 Men 14/16   0:08:14.4 +49.8
22 34 Reinier Paauwe Peloton Racing p/b Northern Backup Category 1/2 Men 15/16   0:08:17.3 +52.7
23 12 Lampros Antoniou bicisport Category 3 Men 8/14   0:08:17.6 +53.0
24 18 Neil Evans Rundle Mountain CC Category 3 Men 9/14   0:08:24.2 +59.6
25 13 Nicolas Hamilton Rundle Mountain CC Category 3 Men 10/14   0:08:27.1 +1:02.5
26 7 Ryan Kennedy Peloton Racing p/b Northern Backup Category 3 Men 11/14   0:08:27.2 +1:02.6
27 31 Brandon Langille ERTC Category 3 Men 12/14   0:08:30.0 +1:05.4
28 22 Brad Tymchuk Pedalhead Road Works Category 3 Men 13/14   0:08:30.9 +1:06.3
29 21 Darren Anderson Rundle Mountain CC Category 1/2 Men 16/16   0:08:46.0 +1:21.4
30 30 Spencer King ERTC Category 3 Men 14/14   0:09:09.7 +1:45.1


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4