Teck Northern Cup #1 and 2020 BC Winter Games Zone | Zone4.ca

Teck Northern Cup #1 and 2020 BC Winter Games Zone

Date: Dec 28, 2019
Official  Results
Location: Smithers
Host Club: Bulkley Valley Cross Country Ski Club

Jury
Chief of Competition:  Jennifer Plummer 
Race Secretary:  Trina Schley 
Chief of Course:  Cam Schley 
Chief of Stadium:  Wally Lesawhich 
Chief of Timing:  Joe De Gisi 
Chief of Results:  Mark Gillis 
Obs. Time: 11:00 am
Wind Direction:   Snow Condition: fresh groomed
Weather: Cloudy/Lt Snow Air Temp: 1
Wind Velocity:

U8 Boys - 2012-2014 (770 m) 0.7 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk DOB Club Indigenous Time Diff
1 2 Ethan Rosenberger U8 Boys 3 - 2012 1/2 2012 Bulkley Valley No 0:04:08.3  
2 1 Ethan Chapman U8 Boys 3 - 2012 2/2 2012 Bulkley Valley No 0:04:10.7 +2.4
3 3 Myles Rosenberger U8 Boys 1 - 2014 1/1 2014 Bulkley Valley No 0:05:55.6 +1:47.3

U8 Girls - 2012-2014 (770 m) 0.7 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk DOB Club Indigenous Time Diff
1 6 Juliette Fleury-Allen U8 Girls 3 - 2012 1/2 2012 Bulkley Valley No 0:04:41.2  
2 7 Adelie Dumais U8 Girls 3 - 2012 2/2 2012 Bulkley Valley No 0:04:49.0 +7.8
3 4 Willa Rath Jenne U8 Girls 2 - 2013 1/1 2013 Bulkley Valley No 0:06:45.7 +2:04.5
DNS 5 Samara Dhillon U8 Girls 2 - 2013 * 2013 Nechako No *** ***

U10 Boys - 2010-2011 (1.5 km) 1.5 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk DOB Club Indigenous Time Diff
1 12 Gabriel Wimbush U10 Boys 1 - 2011 1/3 2011 Bulkley Valley No 0:05:32.7  
2 11 Finn Rosenberger U10 Boys 1 - 2011 2/3 2011 Bulkley Valley No 0:09:24.0 +3:51.3
3 13 Hugo Forsyth U10 Boys 1 - 2011 3/3 2011 Bulkley Valley No 0:11:02.4 +5:29.7

U10 Girls - 2010-2011 (1.5 km) 1.5 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk DOB Club Indigenous Time Diff
1 16 Mila Stasiuk U10 Girls 2 - 2010 1/1 2010 Bulkley Valley No 0:10:49.7  
DNS 14 Kavita Dhillon U10 Girls 1 - 2011 * 2011 Nechako No *** ***
DNS 15 Genevieve Gagnon U10 Girls 1 - 2011 * 2011 Bulkley Valley No *** ***

U12 Boys - 2008-2009 (2.5 km) 2.5 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk DOB Club Indigenous Time Diff
1 24 Jesse Wimbush U12 Boys 2 - 2008 1/5 2008 Bulkley Valley No 0:11:16.6  
2 26 Nicolas Gagnon U12 Boys 2 - 2008 2/5 2008 Bulkley Valley No 0:11:17.3 +0.7
3 25 Alex Forsyth U12 Boys 2 - 2008 3/5 2008 Bulkley Valley No 0:13:26.5 +2:09.9
4 27 Fynn Stasiuk U12 Boys 2 - 2008 4/5 2008 Bulkley Valley No 0:14:05.7 +2:49.1
5 22 Sebastian Audet U12 Boys 1 - 2009 1/2 2009 Bulkley Valley No 0:14:10.0 +2:53.4
6 21 Sonny Maclean U12 Boys 2 - 2008 5/5 2008 Bulkley Valley No 0:14:32.7 +3:16.1
7 23 Levi Apperloo U12 Boys 1 - 2009 2/2 2009 Bulkley Valley No 0:15:09.3 +3:52.7

U12 Girls - 2008-2009 (2.5 km) 2.5 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk DOB Club Indigenous Time Diff
1 32 Sacha Fleury-Allen U12 Girls 2 - 2008 1/5 2008 Bulkley Valley No 0:13:28.9  
2 33 Wren Williston U12 Girls 2 - 2008 2/5 2008 Bulkley Valley No 0:15:15.3 +1:46.4
3 29 Sianna Abou U12 Girls 2 - 2008 3/5 2008 Omineca Ski Club/Spirit North Yes 0:15:47.1 +2:18.2
4 28 Mischa Ansgar U12 Girls 2 - 2008 4/5 2008 Bulkley Valley No 0:16:12.1 +2:43.2
5 30 Mackenzie Macdonald U12 Girls 2 - 2008 5/5 2008 Omineca Ski Club/Spirit North Yes 0:18:37.1 +5:08.2
DNS 31 Anya Dhillon U12 Girls 1 - 2009 * 2009 Nechako No *** ***

U14 Boys - 2006-2007 (3.5 km) 3.5 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk DOB Club Indigenous Time Diff
1 43 Ari Rath Jenne U14 Boys 2 - 2006 1/1 2006 Bulkley Valley No 0:15:52.4  
2 41 Ben Carter U14 Boys 1 - 2007 1/1 2007 Snow Valley Nordic No 0:19:33.7 +3:41.3
DNS 42 Hayden Gillis U14 Boys 1 - 2007 * 2007 Bulkley Valley No *** ***

U14 Girls - 2006-2007 (3.5 km) 3.5 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk DOB Club Indigenous Time Diff
1 46 Ava Wimbush U14 Girls 2 - 2006 1/5 2006 Bulkley Valley No 0:14:52.6  
2 48 Catherine De Gisi U14 Girls 2 - 2006 2/5 2006 Bulkley Valley No 0:16:38.6 +1:46.0
3 49 Finley Gagnon U14 Girls 2 - 2006 3/5 2006 Bulkley Valley No 0:16:59.8 +2:07.2
4 44 Eden Dunbar U14 Girls 1 - 2007 1/1 2007 Bulkley Valley No 0:19:59.2 +5:06.6
5 45 Claire Schley U14 Girls 2 - 2006 4/5 2006 Bulkley Valley No 0:20:25.2 +5:32.6
6 47 Madison Macdonald U14 Girls 2 - 2006 5/5 2006 Omineca Ski Club/Spirit North Yes 0:27:23.3 +12:30.7

U16 Boys - 2004-2005 (5.0 km) 5 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk DOB Club Indigenous Time Diff
1 62 Scott Clarke-Doering U16 Boys 1 - 2005 1/4 2005 Bulkley Valley No 0:20:17.2  
2 65 Zéphyr Dumais U16 Boys 1 - 2005 2/4 2005 Bulkley Valley No 0:20:48.1 +30.9
3 63 Nicholas Schley U16 Boys 1 - 2005 3/4 2005 Bulkley Valley No 0:21:34.3 +1:17.1
4 61 Seth Carter U16 Boys 1 - 2005 4/4 2005 Snow Valley Nordic No 0:23:38.4 +3:21.2
DNS 64 James Baxter U16 Boys 1 - 2005 * 2005 Bulkley Valley No *** ***

U16 Girls - 2004-2005 (5.0 km) 5 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk DOB Club Indigenous Time Diff
1 69 Chloe Williston U16 Girls 1 - 2005 1/5 2005 Bulkley Valley No 0:21:03.2  
2 70 Darah Gillis U16 Girls 1 - 2005 2/5 2005 Bulkley Valley No 0:22:26.3 +1:23.1
3 66 Gianna Vandenberg U16 Girls 1 - 2005 3/5 2005 Snow Valley Nordic No 0:23:28.5 +2:25.3
4 68 Adrienne Bender U16 Girls 2 - 2004 1/1 2004 Omineca Ski Club No 0:23:39.5 +2:36.3
5 71 Caitlyn Gillis U16 Girls 1 - 2005 4/5 2005 Bulkley Valley No 0:25:40.5 +4:37.3
6 67 Artemis Douglas U16 Girls 1 - 2005 5/5 2005 Caledonia Nordic Yes 0:27:55.2 +6:52.0

U18 Boys - 2002-2003 (7.5 km) 7.5 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk DOB Club Indigenous Time Diff
1 84 Gregory Baxter U18 Boys 1 - 2003 1/4 2003 Bulkley Valley No 0:26:36.5  
2 82 Conor Murphy U18 Boys 1 - 2003 2/4 2003 Bulkley Valley No 0:30:01.6 +3:25.1
3 83 Caedmon Dunbar U18 Boys 1 - 2003 3/4 2004 Bulkley Valley No 0:31:51.0 +5:14.5
4 81 Blaise Vandenberg U18 Boys 1 - 2003 4/4 2003 Snow Valley Nordic No 0:47:50.7 +21:14.2

U18 Girls - 2002-2003 (7.5 km) 7.5 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk DOB Club Indigenous Time Diff

U20 Boys - 2000-2001 (7.5 km) 7.5 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk DOB Club Indigenous Time Diff
1 88 Cole Bender U20 Boys 1 - 2001 1/3 2001 Omineca Ski Club No 0:28:30.8  
2 86 Gabriel Vandenberg U20 Boys 1 - 2001 2/3 2001 Snow Valley Nordic No 0:36:45.1 +8:14.3
3 85 Yohannes Vandenberg U20 Boys 1 - 2001 3/3 2001 Snow Valley Nordic No 0:45:11.3 +16:40.5
DNS 87 Jesse Smids U20 Boys 1 - 2001 * 2001 Bulkley Valley No *** ***

U20 Girls - 2000-2001 (7.5 km) 7.5 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk DOB Club Indigenous Time Diff
1 89 Zoe Hallman U20 Girls 1 - 2001 1/1 2001 Bulkley Valley Yes 0:35:36.0  

Open Men - 1990-1999 (7.5 km) 7.5 km. Classic    
PL Bib Name DOB Club Indigenous Time Diff

Open Women - 1990-1999 (7.5 km) 7.5 km. Classic    
PL Bib Name DOB Club Indigenous Time Diff
1 91 Johanna Vandenberg 1995 Snow Valley Nordic No 0:44:17.6  
2 92 Ria Vandenberg 1997 Snow Valley Nordic No 0:45:39.8 +1:22.2
3 90 Adrienne Vandenberg 1993 Snow Valley Nordic No 0:45:40.5 +1:22.9

Masters Men 7.5 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk DOB Club Indigenous Time Diff
1 96 Ryan Chapman Masters Men - 1980-1989 1/1 1980 Bulkley Valley No 0:30:48.2  
2 94 Travis Carter Masters Men - 1970-1979 1/2 1971 Snow Valley Nordic No 0:34:46.1 +3:57.9
3 93 Alexander Maclean Masters Men - 1970-1979 2/2 1974 Bulkley Valley No 0:34:46.8 +3:58.6
DNS 95 Davy Dhillon Masters Men - 1970-1979 * 1970 Nechako No *** ***

Masters Women 7.5 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk DOB Club Indigenous Time Diff
1 98 Helene Fleury Masters Women - 1970-1979 1/2 1970 Bulkley Valley No 0:39:49.5  
2 99 Andrea Dunbar Masters Women - 1980-1989 1/1 1981 Bulkley Valley No 0:43:30.3 +3:40.8
3 100 Sarah Sacharoff Masters Women - 1970-1979 2/2 1978 Bulkley Valley No 0:48:32.2 +8:42.7
DNS 97 Zoe Dhillon Masters Women - 1980-1989 * 1980 Nechako No *** ***
DNS 101 Lori Knorr Masters Women - 1960-1969 * 1969 Bulkley Valley No *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2020 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4