2 ième tranche - Circuit JH Lamontagne Sports | Zone4.ca



2 ième tranche - Circuit JH Lamontagne Sports

Date: Jan 25, 2014
Official  Results
Endroit: Station Touristique Duchesnays
Club Hôte: Hus-Ski

Jury
Délégué Technique:  Gilles Laliberté 
Directrice:   
Chef de stade/pistes:  Yvan Boilard 
Chef Chrono:  Gilles Laliberté 
Secrétaire d'épreuve:  Natalie-Anne Papineau 
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

AG 1.2 km. Classic  Atome Garcon  
PL Bib Name SubCategory Rnk Club RealTime Time Diff
1 6 Joseph Perreault AG3 2005 1/5 La Balade 0:07:42.8 0:07:42.8  
2 5 Jules Lapointe AG3 2005 2/5 La Balade 0:08:19.6 0:08:19.6 +36.7
3 7 Louis-Philippe Labbe AG2 2006 1/3 La Balade 0:08:26.3 0:08:26.3 +43.5
4 1 Xavier Normandin AG3 2005 3/5 Hus-Ski 0:08:35.7 0:08:35.7 +52.8
5 3 Félix Duhaime AG3 2005 4/5 La Balade 0:09:12.7 0:09:12.7 +1:29.9
6 4 Félix Olivier AG3 2005 5/5 Swix Fischer du Moulin 0:09:22.4 0:09:22.4 +1:39.5
7 2 Éliot Bonnier Vermette AG2 2006 2/3 La Balade 0:09:37.7 0:09:37.7 +1:54.9
8 8 Nathan Levasseur AG1 2007-2008 1/4 La Balade 0:10:19.0 0:10:19.0 +2:36.1
9 12 Thierry Olivier AG1 2007-2008 2/4 Swix Fischer du Moulin 0:11:02.1 0:11:02.1 +3:19.3
10 10 Arnaud Lapointe AG1 2007-2008 3/4 La Balade 0:11:24.9 0:11:24.9 +3:42.0
11 9 Frédéric Audet AG1 2007-2008 4/4 Swix Fischer du Moulin 0:11:43.0 0:11:43.0 +4:00.1
12 11 Louis-Félix Savard AG2 2006 3/3 Hus-Ski 0:12:45.9 0:12:45.9 +5:03.1

AF 1.2 km. Classic  Atome Fille  
PL Bib Name SubCategory Rnk Club RealTime Time Diff
1 20 Florence Harrisson AF3 2005 1/8 Swix Fischer du Moulin 0:08:11.3 0:08:11.3  
2 14 Alysse Laverdière AF3 2005 2/8 Swix Fischer du Moulin 0:08:54.1 0:08:54.1 +42.7
3 24 Clara Giguere AF3 2005 3/8 Swix Fischer du Moulin 0:09:00.4 0:09:00.4 +49.1
4 25 Juliane Dorval AF3 2005 4/8 Club Nordique MSA 0:09:04.3 0:09:04.3 +53.0
5 23 Laïla Brochu AF3 2005 5/8 Castor Kanik 0:09:10.8 0:09:10.8 +59.5
6 17 Geneviève Colgan AF3 2005 6/8 indépendant 0:09:20.2 0:09:20.2 +1:08.9
7 31 Anna Charbonneau AF2 2006 1/3 Club Nordique MSA 0:09:28.7 0:09:28.7 +1:17.4
8 28 Emmanuelle Moreau AF2 2006 2/3 Club Nordique MSA 0:09:53.1 0:09:53.1 +1:41.7
9 21 Josiane laliberté AF3 2005 7/8 La Balade 0:09:58.7 0:09:58.7 +1:47.4
10 26 Maelle Souveton AF2 2006 3/3 Swix Fischer du Moulin 0:10:29.5 0:10:29.5 +2:18.1
11 30 Ève Labbé AF3 2005 8/8 La Balade 0:11:41.8 0:11:41.8 +3:30.5
12 18 Sophie Coulombe AF1 2007-2008 1/6 La Balade 0:11:55.8 0:11:55.8 +3:44.5
13 19 Élyse Bergeron AF1 2007-2008 2/6 Swix Fischer du Moulin 0:12:42.3 0:12:42.3 +4:31.0
14 29 Léa Laflammne AF1 2007-2008 3/6 La Balade 0:14:42.5 0:14:42.5 +6:31.1
15 16 Alix Lachance AF1 2007-2008 4/6 La Balade 0:14:53.4 0:14:53.4 +6:42.1
16 22 Ella  Handfield AF1 2007-2008 5/6 Castor Kanik 0:14:59.0 0:14:59.0 +6:47.6
17 27 anne girard AF1 2007-2008 6/6 Hus-Ski 0:23:43.8 0:23:43.8 +15:32.5
DNS 13 Justine Plamondon AF3 2005 * La Balade *** *** ***
DNS 15 beatrice landry AF1 2007-2008 * La Balade *** *** ***

PG 1.7 km. Classic  Pee Wee Garçon  
PL Bib Name SubCategory Rnk Club RealTime Time Diff
1 60 Marc-Antoine Berthiaume PG3 2002 1/8 Castor Kanik 0:07:52.8 0:07:52.8  
2 56 Ludovic Pelletier PG4 2001 1/6 La Balade 0:08:49.7 0:08:49.7 +56.8
3 52 Edward Laforte PG3 2002 2/8 Hus-Ski 0:08:57.4 0:08:57.4 +1:04.5
4 35 Aimé Perreault PG2 2003 1/4 La Balade 0:09:20.7 0:09:20.7 +1:27.9
5 47 Thomas Paradis PG1 2004 1/9 Club Nordique MSA 0:09:40.9 0:09:40.9 +1:48.0
6 44 Alec Charbonneau PG3 2002 3/8 Club Nordique MSA 0:09:45.9 0:09:45.9 +1:53.0
7 33 Maxime Dorval PG3 2002 4/8 Club Nordique MSA 0:09:57.3 0:09:57.3 +2:04.5
8 34 Justin Genest PG2 2003 2/4 Club Nordique MSA 0:10:04.5 0:10:04.5 +2:11.6
9 40 Nicolas levesque PG4 2001 2/6 Castor kanik 0:10:10.8 0:10:10.8 +2:18.0
10 43 Rémi Boilard PG1 2004 2/9 Hus-Ski 0:10:18.5 0:10:18.5 +2:25.6
11 58 philippe lafreniere PG4 2001 3/6 La Balade 0:10:31.4 0:10:31.4 +2:38.5
12 45 Fabrice Lemieux PG3 2002 5/8 Swix Fischer du Moulin 0:10:33.1 0:10:33.1 +2:40.3
13 38 Frédéric Laforte-Levesque PG4 2001 4/6 Hus-Ski 0:10:34.7 0:10:34.7 +2:41.9
14 36 Charles-Olivier Lachance PG1 2004 3/9 La Balade 0:10:40.5 0:10:40.5 +2:47.6
15 57 Alexandre Mathieu PG3 2002 6/8 Swix Fischer du Moulin 0:10:53.4 0:10:53.4 +3:00.5
16 48 jerome lafreniere PG1 2004 4/9 La Balade 0:10:59.4 0:10:59.4 +3:06.5
17 39 Nicolas Laflamme PG1 2004 5/9 La Balade 0:11:06.2 0:11:06.2 +3:13.4
18 61 Émilien  Juneau PG3 2002 7/8 La Balade 0:11:09.5 0:11:09.5 +3:16.6
19 54 Joël Vaillancourt PG4 2001 5/6 Étincelle 0:11:37.9 0:11:37.9 +3:45.0
20 42 Ismael Thomas PG1 2004 6/9 La Balade 0:11:40.9 0:11:40.9 +3:48.0
21 41 Laurent Fortin Lacroix PG3 2002 8/8 Hus-Ski 0:12:42.3 0:12:42.3 +4:49.5
22 55 godbout bordeleau philippe PG1 2004 7/9 Hus-Ski 0:12:57.3 0:12:57.3 +5:04.5
23 53 Christoph Martin PG4 2001 6/6 La Balade 0:12:59.3 0:12:59.3 +5:06.5
24 59 Liam Handfield PG1 2004 8/9 Castor Kanik 0:13:07.0 0:13:07.0 +5:14.1
25 46 Alexis Paquet PG2 2003 3/4 Hus-Ski 0:13:15.0 0:13:15.0 +5:22.1
26 37 Antoine Labbé PG2 2003 4/4 La Balade 0:13:31.7 0:13:31.7 +5:38.8
27 50 Philippe-Emmanuel Jamet PG1 2004 9/9 Hus-Ski 0:13:55.2 0:13:55.2 +6:02.3
DNS 32 Félix-Olivier Moreau PG3 2002 * Club Nordique MSA *** *** ***

PF 1.7 km. Classic  Pee Wee Fille  
PL Bib Name SubCategory Rnk Club RealTime Time Diff
1 75 Stella Duncan PF3 2002 1/22 indépendant 0:08:48.7 0:08:48.7  
2 72 Liliane Gagnon PF3 2002 2/22 Skinergie de la Mauricie 0:08:51.7 0:08:51.7 +3.0
3 100 Emmanuelle Simard PF3 2002 3/22 Hus-Ski 0:09:35.6 0:09:35.6 +46.8
4 68 Anais Paradis PF3 2002 4/22 Club Nordique MSA 0:09:55.8 0:09:55.8 +1:07.0
5 66 Marion  Turenne PF3 2002 5/22 Swix Fischer du Moulin 0:10:13.8 0:10:13.8 +1:25.0
6 89 Andréanne Powers PF3 2002 6/22 Club Nordique MSA 0:10:22.7 0:10:22.7 +1:34.0
7 70 Marie Audet PF3 2002 7/22 Swix Fischer du Moulin 0:10:26.2 0:10:26.2 +1:37.5
8 102 Fannie Blais PF3 2002 8/22 La Balade 0:10:27.6 0:10:27.6 +1:38.9
9 88 Rachel Frechette PF3 2002 9/22 La Balade 0:10:28.2 0:10:28.2 +1:39.5
10 79 Mia Roy PF2 2003 1/12 Club Nordique MSA 0:10:36.2 0:10:36.2 +1:47.5
11 64 Virginie Magnan PF1 2004-2005 1/8 Hus-Ski 0:10:43.4 0:10:43.4 +1:54.7
12 87 Simone Gosselin PF3 2002 10/22 Swix Fischer du Moulin 0:10:54.4 0:10:54.4 +2:05.7
13 69 Annina Roy PF2 2003 2/12 Club Nordique MSA 0:11:02.6 0:11:02.6 +2:13.9
14 76 Mathilde Laroche PF3 2002 11/22 Hus-Ski 0:11:11.2 0:11:11.2 +2:22.5
15 67 Maggie Auger PF3 2002 12/22 Castor Kanik 0:11:11.3 0:11:11.3 +2:22.5
16 49 Sophie Audet PF1 2004-2005 2/8 Swix Fischer du Moulin 0:11:19.7 0:11:19.7 +2:31.0
17 83 Rmy Sinotte PF1 2004-2005 3/8 La Balade 0:11:20.3 0:11:20.3 +2:31.5
18 97 Béatrice Beaupré PF3 2002 13/22 La Balade 0:11:23.7 0:11:23.7 +2:35.0
19 73 Victoria Simard PF3 2002 14/22 Swix Fischer du Moulin 0:11:23.9 0:11:23.9 +2:35.1
19 84 Maé Sinotte PF3 2002 14/22 La Balade 0:11:23.9 0:11:23.9 +2:35.1
21 96 Anaïs Lefebvre PF3 2002 16/22 La Balade 0:11:29.7 0:11:29.7 +2:41.0
22 62 Rosemarie Paulhus PF3 2002 17/22 Swix Fischer du Moulin 0:11:31.4 0:11:31.4 +2:42.6
23 103 Lorie-Ann Drolet PF2 2003 3/12 Club Nordique MSA 0:11:43.1 0:11:43.1 +2:54.4
24 86 Marie Gagné PF3 2002 18/22 La Balade 0:11:45.0 0:11:45.0 +2:56.3
25 65 Anaève Buell PF2 2003 4/12 La Balade 0:11:50.4 0:11:50.4 +3:01.6
26 99 Claudine Laliberté PF3 2002 19/22 Hus-Ski 0:11:54.7 0:11:54.7 +3:06.0
27 93 Florence Duhaime PF2 2003 5/12 La Balade 0:12:01.6 0:12:01.6 +3:12.9
28 80 Juliette Turenne PF1 2004-2005 4/8 Swix Fischer du Moulin 0:12:06.8 0:12:06.8 +3:18.0
29 71 Audrey St-Hilaire PF2 2003 6/12 Étincelle 0:12:20.2 0:12:20.2 +3:31.5
30 98 Marguerite Beaupré  PF2 2003 7/12 La Balade 0:12:33.2 0:12:33.2 +3:44.5
31 95 Juliette Jamet PF1 2004-2005 5/8 Hus-Ski 0:12:42.3 0:12:42.3 +3:53.5
32 91 Moïra  Coulombe PF3 2002 20/22 La Balade 0:13:11.0 0:13:11.0 +4:22.3
33 81 Guay Raphaelle PF2 2003 8/12 Hus-Ski 0:13:12.1 0:13:12.1 +4:23.3
34 85 Julia Gosselin PF1 2004-2005 6/8 Swix Fischer du Moulin 0:13:13.2 0:13:13.2 +4:24.5
35 78 Anne-sophie Ratté PF3 2002 21/22 La Balade 0:13:16.1 0:13:16.1 +4:27.3
36 77 Gaëlle Brochu PF2 2003 9/12 Castor Kanik 0:13:21.8 0:13:21.8 +4:33.1
37 90 Juliette Caron PF2 2003 10/12 La Balade 0:13:22.9 0:13:22.9 +4:34.1
38 82 Nellie Laflamme PF2 2003 11/12 Hus-Ski 0:13:57.6 0:13:57.6 +5:08.8
39 92 Frédérique Paulhus PF2 2003 12/12 Swix Fischer du Moulin 0:14:10.7 0:14:10.7 +5:22.0
40 63 Anna  Levesque PF1 2004-2005 7/8 Castor Kanik 0:14:29.8 0:14:29.8 +5:41.1
41 74 Florence Morin-Boily PF1 2004-2005 8/8 Swix Fischer du Moulin 0:15:41.3 0:15:41.3 +6:52.6
42 101 Frédérique Durocher  PF3 2002 22/22 Hus-Ski 0:17:18.0 0:17:18.0 +8:29.3
DNS 94 Léa Giguere PF3 2002 * Swix Fischer du Moulin *** *** ***

MG 3.4 km. Classic  Midget Garçon  
PL Bib Name SubCategory Rnk Club RealTime Time Diff
1 109 Alexandre BOILY MG1 2000-2001 1/10 Castor Kanik 0:15:20.3 0:15:20.3  
2 108 Charles Duhaime MG1 2000-2001 2/10 La Balade 0:16:58.7 0:16:58.7 +1:38.4
3 107 Julien Ouellet MG2 1999 1/1 La Balade 0:17:03.6 0:17:03.6 +1:43.2
4 106 Jérémie Giguere MG1 2000-2001 3/10 Club Nordique MSA 0:17:15.5 0:17:15.5 +1:55.2
5 104 Vincent Poitras MG1 2000-2001 4/10 Castor Kanik 0:17:33.8 0:17:33.8 +2:13.5
6 112 Alexis Denault-Lemaire MG1 2000-2001 5/10 La Balade 0:17:36.5 0:17:36.5 +2:16.1
7 111 Alexis Rochette MG1 2000-2001 6/10 La Balade 0:17:57.1 0:17:57.1 +2:36.8
8 105 Antoine Lemire MG1 2000-2001 7/10 Castor Kanik 0:18:08.3 0:18:08.3 +2:48.0
9 110 Étienne Fournier MG1 2000-2001 8/10 La Balade 0:19:38.5 0:19:38.5 +4:18.1
10 51 Charles Grenier MG1 2000-2001 9/10 Club Nordique MSA 0:20:20.5 0:20:20.5 +5:00.1
11 113 Thomas Durocher  MG1 2000-2001 10/10 Hus-Ski 0:25:16.6 0:25:16.6 +9:56.2

MF 3.4 km. Classic  Midget Fille  
PL Bib Name SubCategory Rnk Club RealTime Time Diff
1 129 Anne-Marie Petitclerc MF1 2001-2002 1/9 Club Nordique MSA 0:15:42.3 0:15:42.3  
2 124 Anne-Catherine Blais MF2 2000 1/6 La Balade 0:15:56.9 0:15:56.9 +14.5
3 117 Clara Genest MF2 2000 2/6 Club Nordique MSA 0:16:35.8 0:16:35.8 +53.5
4 130 Roxane Vermette MF2 2000 3/6 Club Nordique MSA 0:17:36.1 0:17:36.1 +1:53.7
5 122 Julia Ahern MF1 2001-2002 2/9 Castor Kanik 0:18:29.2 0:18:29.2 +2:46.9
6 128 Mathilde Proulx MF2 2000 4/6 La Balade 0:18:30.7 0:18:30.7 +2:48.4
7 123 Mahée Brochu MF1 2001-2002 3/9 Castor Kanik 0:18:33.6 0:18:33.6 +2:51.3
8 126 Alycia Boucher MF2 2000 5/6 La Balade 0:18:46.4 0:18:46.4 +3:04.0
9 115 Stephanie Bégin-Dion MF1 2001-2002 4/9 Club Nordique MSA 0:19:06.7 0:19:06.7 +3:24.4
10 127 Gabrielle Laquerre MF2 2000 6/6 La Balade 0:19:36.4 0:19:36.4 +3:54.0
11 114 chloé landry MF1 2001-2002 5/9 La Balade 0:19:38.9 0:19:38.9 +3:56.5
12 125 Manon Bissonnette MF1 2001-2002 6/9 Castor Kanik 0:20:24.0 0:20:24.0 +4:41.6
13 121 Alyssia Hamel MF1 2001-2002 7/9 La Balade 0:21:43.8 0:21:43.8 +6:01.5
14 116 Julianne Harrisson MF1 2001-2002 8/9 Swix Fischer du Moulin 0:22:59.2 0:22:59.2 +7:16.8
15 119 Léa Grenier MF1 2001-2002 9/9 Hus-Ski 0:23:50.3 0:23:50.3 +8:08.0
16 118 Alice Tremblay MF2 2000 * La Balade *** *** ***
17 120 Roxane Doiron MF2 2000 * La Balade *** *** ***

JVG 6.4 km. Classic  Juvénile Garçon  
PL Bib Name SubCategory Rnk Club RealTime Time Diff
1 136 Antoine Laforte JVG1 1998-1999 1/8 Hus-Ski 0:22:19.5 0:22:19.5  
2 131 Félix Longpré JVG1 1998-1999 2/8 Club Nordique MSA 0:23:53.4 0:23:53.4 +1:33.9
3 137 Mathieu Comeau JVG1 1998-1999 3/8 Club Nordique MSA 0:25:19.6 0:25:19.6 +3:00.0
4 133 vincent landry JVG1 1998-1999 4/8 La Balade 0:25:53.2 0:25:53.2 +3:33.6
5 135 Raphael Giguere JVG1 1998-1999 5/8 Club Nordique MSA 0:26:02.8 0:26:02.8 +3:43.3
6 138 Frédéric Berthiaume JVG1 1998-1999 6/8 Castor Kanik 0:27:04.9 0:27:04.9 +4:45.3
7 132 Emile Chamard JVG1 1998-1999 7/8 Swix Fischer du Moulin 0:27:13.0 0:27:13.0 +4:53.5
8 134 Thomas Grenier JVG1 1998-1999 8/8 Club Nordique MSA 0:30:44.5 0:30:44.5 +8:25.0
DNS 139 Jean-Félix Martineau JVG1 1998-1999 * Club Nordique MSA *** *** ***

JVF 6.4 km. Classic  Juvénile Fille  
PL Bib Name SubCategory Rnk Club RealTime Time Diff
1 142 Catherine Reed-Métayer JVF2 1998 1/4 Castor Kanik 0:27:41.3 0:27:41.3  
2 145 Julie Mathieu Trottier JVF1 1999-2000 1/7 Castor Kanik 0:28:40.0 0:28:40.0 +58.7
3 143 Florence Despins JVF1 1999-2000 2/7 Mauriski 0:29:35.2 0:29:35.2 +1:53.9
4 140 Marianne Scherrer JVF2 1998 2/4 La Balade 0:30:10.5 0:30:10.5 +2:29.1
5 150 Marilou Boilard JVF2 1998 3/4 Hus-Ski 0:30:11.1 0:30:11.1 +2:29.8
6 147 Flora Handfield JVF1 1999-2000 3/7 Castor Kanik 0:30:32.8 0:30:32.8 +2:51.5
7 144 Leya Masson JVF1 1999-2000 4/7 Club Nordique MSA 0:30:34.3 0:30:34.3 +2:53.0
8 141 Elizabeth Petitclerc JVF1 1999-2000 5/7 Club Nordique MSA 0:30:37.9 0:30:37.9 +2:56.5
9 146 Marie-Philippe Paquet JVF2 1998 4/4 La Balade 0:30:56.9 0:30:56.9 +3:15.5
10 149 Karina-Maude St-Cyr JVF1 1999-2000 6/7 Club Nordique MSA 0:34:35.0 0:34:35.0 +6:53.6
11 148 Gaële Allard JVF1 1999-2000 7/7 La Balade 0:39:59.9 0:39:59.9 +12:18.6

JBF 6.4 km. Classic  Junior B Fille  
PL Bib Name SubCategory Rnk Club RealTime Time Diff
1 156 Sarah Harvey JBF1 1997-1998 1/4 Castor Kanik 0:26:36.1 0:26:36.1  
2 151 Gabrielle Petitclerc JBF2 1996 1/5 Club Nordique MSA 0:28:48.1 0:28:48.1 +2:12.0
3 157 Ariane cyr JBF2 1996 2/5 Swix Fischer du Moulin 0:29:06.4 0:29:06.4 +2:30.3
4 158 Virginie Provencher JBF1 1997-1998 2/4 La balade 0:29:08.6 0:29:08.6 +2:32.5
5 153 Marianne St-Louis-Morneau JBF2 1996 3/5 La Balade 0:32:37.2 0:32:37.2 +6:01.1
6 155 félicia  laliberté JBF1 1997-1998 3/4 La Balade 0:34:16.1 0:34:16.1 +7:40.0
7 154 Josiane Mottard JBF2 1996 4/5 Hus-Ski 0:38:21.1 0:38:21.1 +11:45.0
8 152 charlotte lemay JBF1 1997-1998 4/4 La Balade 0:38:33.8 0:38:33.8 +11:57.7
9 159 Sarah-Jane  Couture JBF2 1996 5/5 Hus-Ski 0:40:54.7 0:40:54.7 +14:18.6

JAF 6.4 km. Classic  Junior A Femme  
PL Bib Name SubCategory Rnk Club RealTime Time Diff

Maître H1 31-40 14.4 km. Classic  Maitre H  
PL Bib Name Club RealTime Time Diff
1 168 Yves St-Louis Opticité 0:52:11.6 0:52:11.6  
2 162 Gino Beauchamp La vie sportive 0:52:40.8 0:52:40.8 +29.1
3 180 Govinda St-Pierre La vie sportive 0:53:44.2 0:53:44.2 +1:32.5
4 167 Louis St-Laurent Castor Kanik 0:54:33.9 0:54:33.9 +2:22.3
5 169 Yohann Deshaies Castor Kanik 0:55:31.2 0:55:31.2 +3:19.5
6 179 Martin Noel Aucun 0:55:35.2 0:55:35.2 +3:23.5
7 166 Francis Michaud Castor Kanik 0:55:51.4 0:55:51.4 +3:39.8
8 178 Pascal Desjardins  Castor Kanik 0:56:17.1 0:56:17.1 +4:05.5
9 177 bruno turcotte Castor Kanik 0:58:13.2 0:58:13.2 +6:01.6
10 161 Patrick Levasseur La Balade 0:58:16.5 0:58:16.5 +6:04.8
11 174 Nicolas Letarte Opticité 0:59:38.3 0:59:38.3 +7:26.6
12 160 Jean-Michel Viau Fondeurs des Laurentides 0:59:48.2 0:59:48.2 +7:36.6
13 165 Benoit Cyr Swix Fischer du Moulin 1:00:41.3 1:00:41.3 +8:29.6
14 163 Louis Turenne Swix Fischer du Moulin 1:05:41.6 1:05:41.6 +13:30.0
15 176 Jean-Sebastien Lapointe La Balade 1:05:47.3 1:05:47.3 +13:35.7
16 175 Sébastien Villeneuve Swix Fischer du Moulin 1:16:00.8 1:16:00.8 +23:49.2
17 173 Jimmy Gagné Swix Fischer du Moulin 1:17:59.6 1:17:59.6 +25:48.0
18 172 Mathieu Bergeron Swix Fischer du Moulin 1:19:35.8 1:19:35.8 +27:24.2
19 164 Louis Audet Swix Fischer du Moulin 1:19:57.0 1:19:57.0 +27:45.4
20 170 David Gagné La Balade 1:20:50.1 1:20:50.1 +28:38.5
DNF 171 Philippe Gingras Swix Fischer du Moulin *** *** ***

Maître H2 41-50 14.4 km. Classic  Maitre H  
PL Bib Name Club RealTime Time Diff
1 191 françois piuze Opticité 0:46:31.4 0:46:31.4  
2 186 Jocelyn Vézina La vie sportive 0:49:06.2 0:49:06.2 +2:34.8
3 189 Sylvain Poitras Castor Kanik 0:51:08.9 0:51:08.9 +4:37.5
4 190 Stéphane Croft Swix Fischer du Moulin 0:51:25.6 0:51:25.6 +4:54.1
5 211 Stephane Martel Skimau 0:53:54.3 0:53:54.3 +7:22.8
6 182 Vincent Bonneau Castor Kanik 0:54:38.2 0:54:38.2 +8:06.8
7 299 Maxime Babin Swix Fischer du Moulin 0:55:58.5 0:55:58.5 +9:27.1
8 200 Eric Genest Club Nordique MSA 0:56:04.2 0:56:04.2 +9:32.7
9 185 Claude Gauvin La Balade 0:56:27.1 0:56:27.1 +9:55.7
10 210 David Paré Castor Kanik 0:57:56.4 0:57:56.4 +11:25.0
11 207 Pierrot Bernier Castor Kanik 0:58:09.4 0:58:09.4 +11:38.0
12 194 David  Durocher  Indépendant 0:59:44.5 0:59:44.5 +13:13.1
13 197 Paul Berthiaume Castor Kanik 1:00:40.8 1:00:40.8 +14:09.3
14 204 philippe gauthier Viking ski club 1:00:57.8 1:00:57.8 +14:26.3
15 203 Jacques  Bigaouette Hus-Ski 1:00:58.7 1:00:58.7 +14:27.2
16 184 dave brisson Swix Fischer du Moulin 1:02:15.4 1:02:15.4 +15:44.0
17 209 Fabien Claveau Castor Kanik 1:02:24.7 1:02:24.7 +15:53.2
18 208 martin leblond indépendant 1:02:39.0 1:02:39.0 +16:07.6
19 187 Michel Huot Castor Kanik 1:02:52.0 1:02:52.0 +16:20.6
20 202 dominique fiset indépendant 1:03:32.7 1:03:32.7 +17:01.2
21 195 Claude Morneau La Balade 1:03:53.6 1:03:53.6 +17:22.2
22 201 daniel lafreniere indépendant 1:04:09.6 1:04:09.6 +17:38.2
23 183 Patrick Blais La Balade 1:04:22.6 1:04:22.6 +17:51.2
24 192 Luc Blanchard Swix Fischer du Moulin 1:06:26.2 1:06:26.2 +19:54.7
25 213 Guy Allard La Balade 1:06:57.5 1:06:57.5 +20:26.0
26 198 François Boily Swix Fischer du Moulin 1:09:26.6 1:09:26.6 +22:55.2
27 193 Alain Juneau La Balade 1:10:05.9 1:10:05.9 +23:34.5
28 199 Marc Lemieux Swix Fischer du Moulin 1:10:07.5 1:10:07.5 +23:36.0
29 206 Pascal Rochette La Balade 1:10:09.9 1:10:09.9 +23:38.5
30 205 Gilles Beaupré La Balade 1:10:27.7 1:10:27.7 +23:56.2
31 196 Stéphane Tanguay Swix Fischer du Moulin 1:14:51.0 1:14:51.0 +28:19.5
32 188 Eric Hamel La Balade 1:19:16.1 1:19:16.1 +32:44.7
DNS 181 Guy Germain Skimau *** *** ***
DNS 212 Stéfan Desfossés espresso-sports Salomon-Suunto *** *** ***

Maître H3 51-60 14.4 km. Classic  Maitre H  
PL Bib Name Club RealTime Time Diff
1 227 Guy Métayer Castor Kanik 0:50:47.0 0:50:47.0  
2 232 marc belhumeur Swix Fischer du Moulin 0:51:39.0 0:51:39.0 +52.0
3 215 claude chaput indépendant 0:53:37.0 0:53:37.0 +2:50.0
4 214 Louis Belzile La vie sportive 0:55:49.2 0:55:49.2 +5:02.1
5 230 Mario Brochu Castor Kanik 0:57:16.8 0:57:16.8 +6:29.8
6 229 Rock Ouimet AMSFQ 0:58:24.5 0:58:24.5 +7:37.5
7 224 Nelson Allard Castor Kanik 0:58:27.2 0:58:27.2 +7:40.1
8 231 Robert Bédard Swix Fischer du Moulin 0:58:59.8 0:58:59.8 +8:12.8
9 218 Luc Samson La Balade 1:00:11.2 1:00:11.2 +9:24.2
10 219 Stéphane Lemaire Skimau 1:00:14.3 1:00:14.3 +9:27.2
11 222 Pierre LaRue AMSFQ 1:01:03.2 1:01:03.2 +10:16.2
12 221 Marc Sinotte La Balade 1:02:16.6 1:02:16.6 +11:29.6
13 228 Claude Lapierre Swix Fischer du Moulin 1:02:36.8 1:02:36.8 +11:49.7
14 233 Alain Trottier Castor Kanik 1:03:35.4 1:03:35.4 +12:48.3
15 216 Alain Roseberry La Balade 1:03:59.7 1:03:59.7 +13:12.7
16 220 Alain Beaudoin La Balade 1:06:12.4 1:06:12.4 +15:25.3
17 225 yvon tremblay indépendant 1:11:10.5 1:11:10.5 +20:23.5
18 217 Roger Blais AMSFQ 1:12:57.5 1:12:57.5 +22:10.5
19 226 Steve Boivin AMSFQ 1:30:02.9 1:30:02.9 +39:15.9
20 223 Charles-André Guay indépendant *** *** ***

Maître H4 61-70 14.4 km. Classic  Maitre H  
PL Bib Name Club RealTime Time Diff
1 237 Rénald Desharnais   0:53:47.5 0:53:47.5  
2 238 Bernard Carré Indépendant 1:02:06.7 1:02:06.7 +8:19.1
3 239 Yvon Morel Skimau 1:03:08.9 1:03:08.9 +9:21.3
4 235 Jean Dufresne Orford 1:03:12.5 1:03:12.5 +9:25.0
5 234 Yvon Breton La Balade 1:03:23.7 1:03:23.7 +9:36.2
DSQ 236 Stephen Behr Castor Kanik *** *** ***

Maître H5 71 et plus 10.4 km. Classic  Maitre H  
PL Bib Name Club RealTime Time Diff

Senior Homme 14.4 km. Classic  Open Homme  
PL Bib Name SubCategory Rnk Club RealTime Time Diff
1 248 Simon Beaudet Senior H 1/8 Castor Kanik 0:44:53.2 0:44:53.2  
2 247 Vincent Ruel Senior H 2/8 Opticité 0:45:51.6 0:45:51.6 +58.3
3 240 Tomas Kysilka Senior H 3/8 Indépendant 0:46:59.4 0:46:59.4 +2:06.2
4 243 Jérémie Bonneau Senior U23 H 1/2 Castor Kanik 0:48:10.7 0:48:10.7 +3:17.5
5 242 Frédéric Brochu Senior H 4/8 Castor Kanik 0:50:33.1 0:50:33.1 +5:39.8
6 246 Jimmy Pellerin Senior U23 H 2/2 Skimau 0:52:10.2 0:52:10.2 +7:17.0
7 241 William Goodfellow Senior H 5/8 indépendant 0:54:01.0 0:54:01.0 +9:07.7
8 245 Yanick Lajeunesse Senior H 6/8 Fondeurs des Laurentides 0:57:01.0 0:57:01.0 +12:07.7
9 244 Philippe Asselin Senior H 7/8 Castor Kanik 1:02:32.7 1:02:32.7 +17:39.5
10 249 Jonathan Bernard Senior H 8/8 Swix Fischer du Moulin 1:08:29.4 1:08:29.4 +23:36.2

Senior Femme 10.4 km. Classic  Open Femme  
PL Bib Name SubCategory Rnk Club RealTime Time Diff
1 255 Andrée-Anne Théberge Senior U23 F 1/6 La Balade 0:39:22.2 0:39:22.2  
2 252 Gabrielle Lemire Senior U23 F 2/6 Swix Fischer du Moulin 0:39:46.4 0:39:46.4 +24.1
3 256 Rosalie Vézina Senior U23 F 3/6 Castor Kanik 0:43:29.3 0:43:29.3 +4:07.0
4 257 Geneviève Tremblay-Bugeaud Senior U23 F 4/6 La Balade 0:44:06.5 0:44:06.5 +4:44.3
5 254 Alexe  Tremblay Senior U23 F 5/6 La Balade 0:45:49.5 0:45:49.5 +6:27.3
6 253 Geneviève Masson Senior F 1/2 indépendant 0:48:29.8 0:48:29.8 +9:07.6
7 251 Jade Cyr Senior U23 F 6/6 Swix Fischer du Moulin 0:48:49.0 0:48:49.0 +9:26.7
8 250 Annie Boisvert Senior F 2/2 indépendant 0:54:04.4 0:54:04.4 +14:42.2

JBH 10.4 km. Classic  Junior B Homme  
PL Bib Name SubCategory Rnk Club RealTime Time Diff
1 260 Philippe Boucher JBH1 1997 1/6 La Balade 0:32:22.2 0:32:22.2  
2 259 Edouard Reed-Métayer JBH2 1996 1/2 Castor Kanik 0:32:48.7 0:32:48.7 +26.5
3 262 Maxime Raymond JBH2 1996 2/2 La Balade 0:34:50.1 0:34:50.1 +2:27.9
4 264 William Gourgues JBH1 1997 2/6 La Balade 0:37:49.8 0:37:49.8 +5:27.6
5 261 Xavier Parent JBH1 1997 3/6 Swix Fischer du Moulin 0:38:25.4 0:38:25.4 +6:03.1
6 258 Félix-Antoine Vézina JBH1 1997 4/6 Castor Kanik 0:39:27.1 0:39:27.1 +7:04.8
7 297 Pierre Alexandre Vézina JBH1 1997 5/6 Castor Kanik 0:42:01.0 0:42:01.0 +9:38.7
8 263 Renaud Maurice JBH1 1997 6/6 Mauriski 0:46:48.7 0:46:48.7 +14:26.5

JAH 10.4 km. Classic  Junior A Homme  
PL Bib Name SubCategory Rnk Club RealTime Time Diff
1 266 Thomas Reed-Métayer JAH2 1994 1/2 Castor Kanik 0:35:05.3 0:35:05.3  
2 298 Hughes Bergeron JAH2 1994 2/2 Castor Kanik 0:35:59.2 0:35:59.2 +53.8
3 265 Frédéric Samson JAH1 1995-1996 1/2 La Balade 0:36:30.9 0:36:30.9 +1:25.5
4 267 Victor Maurice JAH1 1995-1996 2/2 Mauriski 0:39:48.9 0:39:48.9 +4:43.6

Maître F1 31-40 10.4 km. Classic  Maitre F  
PL Bib Name Club RealTime Time Diff
1 268 Rachel Martel Hus-Ski 0:42:35.1 0:42:35.1  
2 269 Marlène Walsh Indépendant 0:46:44.2 0:46:44.2 +4:09.0
3 271 Julie Therrien Swix Fischer du Moulin 0:48:03.1 0:48:03.1 +5:28.0
4 273 Amélie Beaulieu Castor Kanik 0:48:56.5 0:48:56.5 +6:21.3
5 272 Isabelle Larouche Swix Fischer du Moulin 1:00:06.2 1:00:06.2 +17:31.0
6 270 Josée Latulippe Castor Kanik 1:07:01.2 1:07:01.2 +24:26.0

Maître F2 41-50 10.4 km. Classic  Maitre F  
PL Bib Name Club RealTime Time Diff
1 282 anne labbé skimco 0:44:18.2 0:44:18.2  
2 274 Linda Jacques La Balade 0:47:13.5 0:47:13.5 +2:55.3
3 287 Carole Roth Swix Fischer du Moulin 0:49:38.8 0:49:38.8 +5:20.6
4 275 Lyne Olivier Swix Fischer du Moulin 0:50:00.9 0:50:00.9 +5:42.6
5 285 Nathalie Laflamme Swix Fischer du Moulin 0:52:17.5 0:52:17.5 +7:59.3
6 279 Céline Caron Castor Kanik 0:52:43.9 0:52:43.9 +8:25.6
7 284 Camilla Josey Castor Kanik 0:53:27.0 0:53:27.0 +9:08.7
8 292 Elisabeth Tessier  La Balade 0:54:31.2 0:54:31.2 +10:13.0
9 278 Line Paradis La Balade 0:54:37.3 0:54:37.3 +10:19.1
10 280 Annie St-Louis La Balade 0:57:08.8 0:57:08.8 +12:50.6
11 283 Brigitte de Montigny La Balade 0:57:29.2 0:57:29.2 +13:11.0
12 288 Katherine Guay La Balade 1:00:57.3 1:00:57.3 +16:39.1
13 276 Pascale Blais La Balade 1:01:56.3 1:01:56.3 +17:38.0
14 277 Marie-Christine Gauvreau La Balade 1:06:08.9 1:06:08.9 +21:50.7
15 281 Brigitte Rodrigue La Balade 1:10:03.3 1:10:03.3 +25:45.0
16 286 Isabelle  Langevin La Balade 1:15:52.3 1:15:52.3 +31:34.0

Maître F3 51-60 10.4 km. Classic  Maitre F  
PL Bib Name Club RealTime Time Diff
1 293 Helene D'Avignon AMSFQ 0:47:55.8 0:47:55.8  
2 296 Julie Samson  Castor Kanik 0:51:16.4 0:51:16.4 +3:20.5
3 294 Louise Dumont La Balade 0:52:27.7 0:52:27.7 +4:31.8
4 290 Anne Poisson Castor Kanik 0:52:45.4 0:52:45.4 +4:49.6
5 295 Claudette  Collin La Balade 0:54:43.9 0:54:43.9 +6:48.1
6 289 Linda Perron La Balade 0:57:22.9 0:57:22.9 +9:27.1
DNS 291 Louise Martineau XC-Zone/Rossignol/Orford *** *** ***

Maître F4 61-70 10.4 km. Classic  Maitre F  
PL Bib Name Club RealTime Time Diff

Maître F5 71 et plus 10.4 km. Classic  Maitre F  
PL Bib Name Club RealTime Time Diff


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2019 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4