Teck BC Midget Championships 2014 - Int CL | Zone4.ca



Teck BC Midget Championships 2014 - Int CL

Date: Feb 8, 2014
Official  Results
Location: Larch Hills Ski Area
Host Club: Larch Hills Nordics

Jury
Technical Advisor:  Nancy Flood 
Chief of Competition:  Alan Corbett 
Chief of Course:  Dave Wallensteen 
Chief of Timing:  Keith Hepburn/Luke Heckrodt 
Race Secretary:  Rob Nash 
Chief of Stadium:  Al Hardy 
Obs. Time: 10:07am
Wind Vel:  None Weather: Cloudy
Air Temp: -14.5 deg.C Snow Temp: -13 deg.C
Snow Cond: Dry

2004 Girls 2 km. Classic    
PL Bib Name Club Time Diff
1 20 Julianne Moore Larch Hills Nordic 0:08:01.0  
2 16 Samantha Vukadinovic Larch Hills Nordic 0:09:31.7 +1:30.7
3 15 Abby McLean Black Jack 0:09:38.5 +1:37.5
4 9 Zara Bucher Larch Hills Nordic 0:09:41.9 +1:40.9
5 8 Jordan Grialou Methow Valley 0:10:07.3 +2:06.3
6 2 Alexandra Luxmoore Revelstoke 0:10:30.1 +2:29.1
7 13 Isabelle Wilkie Larch Hills Nordic 0:10:31.1 +2:30.1
8 14 Teslyn Bates Larch Hills Nordic 0:10:37.2 +2:36.2
9 17 Talia Brown Larch Hills Nordic 0:10:43.6 +2:42.6
10 7 Katie Thielman Larch Hills Nordic 0:10:47.6 +2:46.6
11 3 Alexandra Peterson Larch Hills Nordic 0:10:56.8 +2:55.8
12 10 Naomi Swift Strathcona Nordic 0:11:08.7 +3:07.7
13 18 Anna Chatterton Strathcona Nordic 0:11:09.0 +3:08.0
14 4 Andrea Kraetzer Telemark 0:11:25.1 +3:24.1
15 1 Polly van Oort Revelstoke 0:11:40.3 +3:39.3
16 11 Nadya Henrie Larch Hills Nordic 0:12:04.5 +4:03.5
17 5 Stella La Grange Telemark 0:12:31.1 +4:30.1
18 21 Sara Chubey Larch Hills Nordic 0:12:38.4 +4:37.4
19 19 Cleo Vandermeirsch Hollyburn 0:15:32.4 +7:31.4
DNS 6 Elizabeth McCleary Toby Creek Nordic *** ***
DNS 12 Lucinda Gullison Strathcona Nordic *** ***

2003 Girls 2 km. Classic    
PL Bib Name Club Time Diff
1 27 Sophia van Varseveld Larch Hills Nordic 0:08:24.3  
2 33 Claire Van Bergeyk Larch Hills Nordic 0:08:29.9 +5.6
3 47 Liv Aspholm Methow Valley 0:08:32.2 +7.9
4 22 Lindsay Worrell Methow Valley 0:08:38.7 +14.4
5 34 Keeley Brooks Methow Valley 0:09:13.0 +48.7
6 23 Lys Milne Larch Hills Nordic 0:09:20.9 +56.6
7 29 Lena Nelson Methow Valley 0:09:28.1 +1:03.8
8 24 Jaclyn Elliott Revelstoke 0:09:31.0 +1:06.7
9 38 Zoe Plummer Sovereign Lake 0:09:37.7 +1:13.4
10 42 Arianna Morrone Revelstoke 0:09:58.4 +1:34.1
11 28 Emily MacLeod Revelstoke 0:10:00.6 +1:36.3
12 25 Julia Hart Larch Hills Nordic 0:10:13.4 +1:49.1
13 46 Zoe Larson Revelstoke 0:10:34.6 +2:10.3
14 40 Sophie Lepage Sovereign Lake 0:10:47.2 +2:22.9
15 35 Masha Stich Toby Creek Nordic 0:10:54.2 +2:29.9
16 39 Haley Kubian Toby Creek Nordic 0:11:01.7 +2:37.4
17 41 Savannah McKinney-Lincks Spud Valley 0:11:09.3 +2:45.0
18 32 Lia Huggett Caledonia Nordic 0:11:10.9 +2:46.6
19 37 Marlie Molinaro Spud Valley 0:11:29.7 +3:05.4
20 45 Mariane Bergeron-Vitez Hollyburn 0:12:00.5 +3:36.2
21 43 Calissa Tamelin Toby Creek Nordic 0:12:10.3 +3:46.0
22 44 Sydney Torrie Sovereign Lake 0:12:17.1 +3:52.8
23 26 Sabien Edney Black Jack 0:12:24.4 +4:00.1
24 31 Juliet Webster Telemark 0:12:33.1 +4:08.8
25 30 Alexa Hunter Spud Valley 0:13:56.1 +5:31.8
26 36 Brynn Witwicki Caledonia Nordic 0:14:04.7 +5:40.4

2002 Girls 2 km. Classic    
PL Bib Name Club Time Diff
1 48 Mia Recknell Bulkley Valley 0:08:05.5  
2 73 Emmy Stapff Strathcona Nordic 0:08:10.1 +4.6
3 53 Maggie Beckner Larch Hills Nordic 0:08:21.6 +16.1
4 75 Kolibri Drobish Hills Nordic Ski Club 0:08:25.9 +20.4
5 51 Keeya Corbett Larch Hills Nordic 0:08:35.2 +29.7
6 58 Maggie Rodwell Larch Hills Nordic 0:08:38.3 +32.8
7 50 Sydney Wilson Kimberley Nordic 0:08:47.5 +42.0
8 59 Amelia Wells Strathcona Nordic 0:08:57.2 +51.7
9 49 Sophie Lachapelle Telemark 0:08:59.5 +54.0
10 72 Avery Hanson Larch Hills Nordic 0:09:03.6 +58.1
11 57 Lillian Bakker Larch Hills Nordic 0:09:04.0 +58.5
12 65 Linnea Uunila Whistler Nordic 0:09:12.3 +1:06.8
13 52 Lucy Elliott Larch Hills Nordic 0:09:23.7 +1:18.2
14 54 Sadie Bialuski Caledonia Nordic 0:09:32.1 +1:26.6
15 60 Teagan Findlay Larch Hills Nordic 0:09:38.9 +1:33.4
16 61 Josephine Cole Methow Valley 0:09:49.4 +1:43.9
17 67 Naomi Prohaska Spud Valley 0:09:50.8 +1:45.3
18 66 Hannah Vickers Revelstoke 0:09:58.7 +1:53.2
19 56 Annelies Henckel Strathcona Nordic 0:09:59.7 +1:54.2
20 69 Emma Wong Strathcona Nordic 0:10:07.7 +2:02.2
21 70 Rebecca Brosch Revelstoke 0:10:12.8 +2:07.3
22 64 Carolyn McCleary Toby Creek Nordic 0:10:29.7 +2:24.2
23 62 Breannah Bugslag Strathcona Nordic 0:10:39.1 +2:33.6
24 74 Alexandra Apedaile Strathcona Nordic 0:10:49.8 +2:44.3
25 71 Eden Thomas Revelstoke 0:11:01.9 +2:56.4
26 63 Natalie Bennett Overlander Ski Club 0:11:34.7 +3:29.2
27 55 Arriya Kuiper Spud Valley 0:11:41.2 +3:35.7
28 76 Ajah Newsome Spud Valley 0:12:58.3 +4:52.8
29 68 Niamh Henry Hollyburn 0:14:12.3 +6:06.8

2001 Girls 2 km. Classic    
PL Bib Name Club Time Diff
1 82 Molly Miller Kimberley Nordic 0:06:47.0  
2 79 Novie McCabe Methow Valley 0:07:39.5 +52.5
3 94 Julia Brown Larch Hills Nordic 0:07:47.6 +1:00.6
4 99 Zoe Hallman Bulkley Valley 0:07:54.4 +1:07.4
5 81 Rachel Bates Larch Hills Nordic 0:08:02.6 +1:15.6
6 89 Sally Haaheim Telemark 0:08:09.5 +1:22.5
7 78 Danica Ariano Sovereign Lake 0:08:10.0 +1:23.0
8 80 Clara Hardy Sovereign Lake 0:08:28.3 +1:41.3
9 92 Megan Hart Larch Hills Nordic 0:08:29.3 +1:42.3
10 115 Michelle Kraetzer Telemark 0:08:35.4 +1:48.4
11 84 Gretta Scholz Methow Valley 0:08:37.1 +1:50.1
12 113 Kate Milne Larch Hills Nordic 0:08:38.8 +1:51.8
13 96 Miika Park Revelstoke 0:08:40.2 +1:53.2
14 90 Leah Nash Larch Hills Nordic 0:08:47.8 +2:00.8
15 93 Sakura Kawano Spud Valley 0:08:49.5 +2:02.5
16 100 Aria Izik-Dzurko Larch Hills Nordic 0:08:51.9 +2:04.9
17 104 Madison Land Sovereign Lake 0:08:57.7 +2:10.7
18 112 Kristyn Tamelin Toby Creek Nordic 0:08:58.4 +2:11.4
19 77 Claire Lesawich Bulkley Valley 0:08:59.4 +2:12.4
20 85 Haley Hanchard Bulkley Valley 0:09:03.8 +2:16.8
21 97 Danika Fiala Caledonia Nordic 0:09:08.3 +2:21.3
22 103 Sophie Edney Black Jack 0:09:11.8 +2:24.8
23 91 Flora Meihuizen Hollyburn 0:09:18.9 +2:31.9
24 86 Natalie Sokol-Snyder Hollyburn 0:09:19.1 +2:32.1
25 109 Grace Decker Larch Hills Nordic 0:09:25.9 +2:38.9
26 95 Annika Ariano Sovereign Lake 0:09:34.1 +2:47.1
27 107 Abigail Ertel Telemark 0:09:34.8 +2:47.8
28 108 Emma Levins Larch Hills Nordic 0:09:39.8 +2:52.8
29 110 Fiona Davies Spud Valley 0:09:41.3 +2:54.3
30 98 Hanna Schleppe Black Jack 0:09:41.4 +2:54.4
31 106 Natalya Ariano Sovereign Lake 0:09:42.1 +2:55.1
32 111 Rachel Cuell Bulkley Valley 0:09:48.3 +3:01.3
33 114 Julia Mamen Hollyburn 0:09:57.6 +3:10.6
34 87 Sylvie Johnston Strathcona Nordic 0:10:05.3 +3:18.3
35 102 Natalie Wilkie Larch Hills Nordic 0:10:36.8 +3:49.8
36 101 Claire Engel Larch Hills Nordic 0:10:37.8 +3:50.8
37 88 Holly Bartels Larch Hills Nordic 0:11:00.3 +4:13.3
38 83 Annika Torrie Sovereign Lake 0:11:17.4 +4:30.4
39 105 Tyra Hallgren Telemark 0:12:05.9 +5:18.9

2004 Boys 2 km. Classic    
PL Bib Name Club Time Diff
1 121 Garrett Siever Telemark 0:08:57.4  
2 135 Hugo Henckel Strathcona Nordic 0:09:21.8 +24.4
3 131 Nikhil Filatow Telemark 0:09:27.1 +29.7
4 117 Francesco Morrone Revelstoke 0:09:35.2 +37.8
5 116 Elliot Wilson Revelstoke 0:09:41.4 +44.0
6 134 Finn Rodwell Larch Hills Nordic 0:09:54.0 +56.6
7 133 Jacob Hepburn Larch Hills Nordic 0:10:02.5 +1:05.1
8 125 Anders Schwarz Strathcona Nordic 0:10:05.0 +1:07.6
9 128 Lennox Davies Spud Valley 0:10:23.4 +1:26.0
10 132 Cameron Carelse Larch Hills Nordic 0:10:23.8 +1:26.4
11 124 Ben Kitamura Overlander Ski Club 0:10:26.2 +1:28.8
12 130 Matthys Van Bylandt Hollyburn 0:10:29.0 +1:31.6
13 118 Aidan Hay Hollyburn 0:10:53.8 +1:56.4
14 119 Joshua Fiala Caledonia Nordic 0:11:34.7 +2:37.3
15 120 Connor Levins Larch Hills Nordic 0:11:57.6 +3:00.2
16 123 Jonas Decker Overlander Ski Club 0:12:24.7 +3:27.3
17 129 Sam Davison Hollyburn 0:12:42.7 +3:45.3
18 122 Haydn Kuiper Spud Valley 0:13:00.5 +4:03.1
19 126 Indra Sokol-Snyder Hollyburn 0:14:10.0 +5:12.6
20 127 Cameron Hobbs Telemark 0:16:09.3 +7:11.9

2003 Boys 2 km. Classic    
PL Bib Name Club Time Diff
1 158 Trond May Larch Hills Nordic 0:07:56.1  
2 164 Damian Georgyev Caledonia Nordic 0:08:40.0 +43.9
3 154 Zane Strome Methow Valley 0:08:42.6 +46.5
4 138 Nelson Luxmoore Revelstoke 0:08:47.6 +51.5
5 156 Ian Mayer Telemark 0:08:50.2 +54.1
6 163 Ivan Hanchard Bulkley Valley 0:09:10.4 +1:14.3
7 150 Mason Hawes Telemark 0:09:17.1 +1:21.0
8 141 Gregor Graham Telemark 0:09:20.7 +1:24.6
9 153 Carson Damery Strathcona Nordic 0:09:23.0 +1:26.9
10 149 Gavin Johnston Strathcona Nordic 0:09:24.1 +1:28.0
11 142 Theodore Lemay Strathcona Nordic 0:09:27.9 +1:31.8
12 136 Erik Haaheim Telemark 0:09:30.7 +1:34.6
13 146 Aidan Catlin Methow Valley 0:09:33.8 +1:37.7
14 162 Lucas Sadesky Sovereign Lake 0:09:40.7 +1:44.6
15 143 Torin Andrews Sovereign Lake 0:09:45.5 +1:49.4
16 161 Jake Bartels Larch Hills Nordic 0:09:56.9 +2:00.8
17 148 Conor Murphy Bulkley Valley 0:09:58.6 +2:02.5
18 145 Martin Williamson Caledonia Nordic 0:10:02.8 +2:06.7
19 155 Kai McGrady Strathcona Nordic 0:10:11.4 +2:15.3
20 139 Fraser Paiement Larch Hills Nordic 0:10:20.1 +2:24.0
21 159 Casey Lesawich Bulkley Valley 0:10:29.4 +2:33.3
22 144 Jack Davison Hollyburn 0:10:42.6 +2:46.5
23 137 Markus Inkster Hollyburn 0:10:57.1 +3:01.0
24 147 Jacob de Wijze Hollyburn 0:11:04.4 +3:08.3
25 157 Brennan King Sovereign Lake 0:11:16.5 +3:20.4
26 152 Sebastien McGrady Strathcona Nordic 0:11:23.3 +3:27.2
27 151 Emilio Cramer Hollyburn 0:14:12.7 +6:16.6
28 140 Emmerson Fraser Caledonia Nordic 0:15:38.1 +7:42.0
29 160 Evan Engel Larch Hills Nordic 0:16:24.3 +8:28.2

2002 Boys 2 km. Classic    
PL Bib Name Club Time Diff
1 180 Stephen Moore Larch Hills Nordic 0:07:09.8  
2 182 Grayson Mckinnon Telemark 0:07:31.2 +21.4
3 184 Walker Hall Methow Valley 0:07:37.7 +27.9
4 170 Calvin Hepburn Larch Hills Nordic 0:07:49.4 +39.6
5 181 Ian DeLong Methow Valley 0:07:57.1 +47.3
6 187 Gabriel Gledhill Strathcona Nordic 0:08:14.3 +1:04.5
7 172 Travis Grialou Methow Valley 0:08:20.5 +1:10.7
8 179 Stephen Lamon Strathcona Nordic 0:08:30.6 +1:20.8
9 186 Drew Kanigan Overlander Ski Club 0:08:48.6 +1:38.8
10 185 Japheth Bucher Larch Hills Nordic 0:08:52.7 +1:42.9
11 165 Tristan Lee Telemark 0:08:55.1 +1:45.3
12 174 Connor Hobbs Telemark 0:08:57.4 +1:47.6
13 166 Reese Critchlow Hollyburn 0:08:59.1 +1:49.3
14 171 Taz Oldaker Strathcona Nordic 0:09:16.3 +2:06.5
15 176 Aiden Noble Strathcona Nordic 0:09:18.4 +2:08.6
16 173 Alexander Swift Strathcona Nordic 0:09:43.3 +2:33.5
17 169 Jacob de Groot Bulkley Valley 0:09:49.2 +2:39.4
18 168 Liam Espedido Hollyburn 0:10:01.3 +2:51.5
19 175 Evan Luksay Strathcona Nordic 0:10:06.1 +2:56.3
20 167 Hendrik de Calvares Strathcona Nordic 0:10:10.1 +3:00.3
21 178 Calder Guimond Strathcona Nordic 0:10:34.9 +3:25.1
22 177 Miller Kriese Bulkley Valley 0:10:56.5 +3:46.7
23 183 Ryan Henrie Larch Hills Nordic 0:12:33.9 +5:24.1

2001 Boys 2 km. Classic    
PL Bib Name Club Time Diff
1 194 Peter Aspholm Methow Valley 0:07:16.5  
2 211 Simon Blackie Revelstoke 0:07:18.6 +2.1
3 197 Emerson Worrell Methow Valley 0:07:22.2 +5.7
4 191 Ian Oliphant Sovereign Lake 0:07:23.7 +7.2
5 193 Hamish Graham Telemark 0:07:30.7 +14.2
6 210 Jesse Smids Bulkley Valley 0:07:39.3 +22.8
7 207 Cameron McInnes Telemark 0:07:43.5 +27.0
8 203 Joe Davies Whistler Nordic 0:07:43.7 +27.2
9 200 Sean Richardson Hollyburn 0:08:03.4 +46.9
10 206 Ben Van Bergeyk Larch Hills Nordic 0:08:07.9 +51.4
11 192 Rory Finnegan Bulkley Valley 0:08:15.6 +59.1
12 201 Eric Inkster Hollyburn 0:08:22.5 +1:06.0
13 190 Erik Brosch Revelstoke 0:08:23.5 +1:07.0
14 212 Marco Bucher Bulkley Valley 0:08:29.8 +1:13.3
15 208 Michael Mott Methow Valley 0:08:46.1 +1:29.6
16 205 Merek Van Bylandt Hollyburn 0:08:48.4 +1:31.9
17 198 Aidan Murphy Bulkley Valley 0:08:49.4 +1:32.9
18 213 Carter Fortney Telemark 0:08:52.9 +1:36.4
19 196 Callam Barry Strathcona Nordic 0:08:56.7 +1:40.2
20 195 Kurt Stothers Hollyburn 0:08:58.8 +1:42.3
21 189 Kyle Blackwood-Yi Hollyburn 0:09:10.4 +1:53.9
22 199 Lowell Hug Bulkley Valley 0:09:36.7 +2:20.2
23 202 Micah Weme Bulkley Valley 0:09:44.9 +2:28.4
24 188 Alix Vandermeirsch Hollyburn 0:10:08.7 +2:52.2
25 209 Liam Hawes Telemark 0:10:12.1 +2:55.6
26 204 Alexander Hallberg Hollyburn 0:12:38.5 +5:22.0


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2019 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4