Kicking Horse Cup 2016 - Hill Climb | Zone4.ca



Kicking Horse Cup 2016 - Hill Climb

Date: Jun 11, 2016
Official  Results
Location: Golden BC
Host Club: Golden Cycling Club

 

Elite Men 13 km. Road Race Mass Start    
PL Bib Name Club SubCategory Rnk Time Diff
1 5 Stephan Becker Peloton Racing p/b Northern Backup Category 3 Men 1/16 0:25:08.1  
2 8 Warren Muir The Lead Out Project Category 1/2 Men 1/18 0:25:17.2 +9.1
3 15 Evan Bayer The Lead Out Project Category 1/2 Men 2/18 0:25:17.8 +9.7
4 9 Robert Crane Synergy Racing Category 1/2 Men 3/18 0:25:19.0 +10.9
5 28 Matthew Bennett The Lead Out Project Category 1/2 Men 4/18 0:25:53.2 +45.1
6 26 Andrew Davidson The Lead Out Project Category 1/2 Men 5/18 0:25:58.1 +50.0
7 32 Lee Nelson Synergy Racing Category 3 Men 2/16 0:26:07.7 +59.6
8 4 Ben Bschaden United Cycle Category 1/2 Men 6/18 0:26:08.2 +1:00.1
9 1 Dougal Owen bicisport Category 1/2 Men 7/18 0:26:59.3 +1:51.2
10 19 Micah Medinski Velocity Cycling Club Category 1/2 Men 8/18 0:27:25.3 +2:17.2
11 14 Marc Dupuis Rundle Mountain CC Category 1/2 Men 9/18 0:27:28.7 +2:20.6
12 31 Brandon Langille ERTC Category 3 Men 3/16 0:27:29.2 +2:21.1
13 23 Mark McConnell Synergy Racing Category 1/2 Men 10/18 0:27:37.1 +2:29.0
14 16 Dylan Pinter-Findlater bicisport Category 3 Men 4/16 0:27:50.9 +2:42.8
15 35 Isaac Beall The Lead Out Project Category 1/2 Men 11/18 0:28:03.2 +2:55.1
16 3 Marc Enter The Lead Out Project Category 1/2 Men 12/18 0:28:03.5 +2:55.4
17 29 Jevon Almond Peloton Racing p/b Northern Backup Category 1/2 Men 13/18 0:28:07.1 +2:59.0
18 37 Stuart Smith Revelstoke Cycling Association Category 3 Men 5/16 0:28:39.1 +3:31.0
19 24 Kevin Noble Speed Theory p/b The Doctrine Category 3 Men 6/16 0:29:24.7 +4:16.6
20 11 Geoff MacDonald bicisport Category 1/2 Men 14/18 0:29:31.5 +4:23.4
21 7 Ryan Kennedy Peloton Racing p/b Northern Backup Category 3 Men 7/16 0:29:38.8 +4:30.7
22 27 David Holmes The Lead Out Project Category 1/2 Men 15/18 0:29:44.3 +4:36.2
23 10 Tristen Chernove Wildhorse Cycling Club Category 3 Men 8/16 0:29:46.2 +4:38.1
24 34 Reinier Paauwe Peloton Racing p/b Northern Backup Category 1/2 Men 16/18 0:29:55.0 +4:46.9
25 21 Darren Anderson Rundle Mountain CC Category 1/2 Men 17/18 0:30:07.0 +4:58.9
26 18 Neil Evans Rundle Mountain CC Category 3 Men 9/16 0:30:12.9 +5:04.8
27 36 Jeff Perron Rundle Mountain CC Category 1/2 Men 18/18 0:30:33.3 +5:25.2
28 12 Lampros Antoniou bicisport Category 3 Men 10/16 0:31:03.2 +5:55.1
29 38 James Kendal Rundle Mountain CC Category 3 Men 11/16 0:31:27.9 +6:19.8
30 13 Nicolas Hamilton Rundle Mountain CC Category 3 Men 12/16 0:31:36.9 +6:28.8
31 22 Brad Tymchuk Pedalhead Road Works Category 3 Men 13/16 0:31:42.3 +6:34.2
32 2 Jack VanDyk bicisport Category 3 Men 14/16 0:32:03.7 +6:55.6
33 25 Martin Dodd Peloton Racing p/b Northern Backup Category 3 Men 15/16 0:32:47.2 +7:39.1
34 30 Spencer King ERTC Category 3 Men 16/16 0:34:08.4 +9:00.3
DNS 20 Jason Doornbos Cyclemeisters/Bow Cycle Category 3 Men * *** ***

Sportive Men 13 km. Road Race Mass Start    
PL Bib Name Club SubCategory Rnk Time Diff
1 80 Lars Lof Cyclemeisters/Bow Cycle U20 Men 1/3 0:27:58.7  
2 95 Jayke Janssen Cyclemeisters/Bow Cycle U20 Men 2/3 0:27:59.2 +0.5
3 94 Spencer Louis Synergy Racing U20 Men 3/3 0:27:59.6 +0.9
4 77 Jon Bird Independent 30-39 Men 1/11 0:28:01.9 +3.2
5 68 Jeremy Kitson Cyclemeisters/Bow Cycle 40-49 Men 1/5 0:28:53.8 +55.1
6 75 Brent Thumlert Peloton Racing p/b Northern Backup 30-39 Men 2/11 0:29:05.5 +1:06.8
7 76 Ryan Hamilton Wildhorse Cycling Club 40-49 Men 2/5 0:29:08.7 +1:10.0
8 87 Joshua Matheusik bicisport 30-39 Men 3/11 0:29:29.7 +1:31.0
9 96 Jeffrey Kenzie bicisport 20-29 Men 1/3 0:29:51.2 +1:52.5
10 90 Dylan Hughes Crankmasters 30-39 Men 4/11 0:30:13.9 +2:15.2
11 82 James Janzen Puncheurs 60+ Men 1/3 0:30:36.0 +2:37.3
12 61 Jeffrey Mackie Peloton Racing p/b Northern Backup 30-39 Men 5/11 0:30:57.1 +2:58.4
13 89 Robin Kim ERTC 20-29 Men 2/3 0:31:12.8 +3:14.1
14 64 Andrew Young Independent 40-49 Men 3/5 0:31:28.5 +3:29.8
15 70 Andres Perdomo Speed Theory p/b The Doctrine 30-39 Men 6/11 0:31:50.5 +3:51.8
16 65 Tim Gilbertson Speed Theory p/b The Doctrine 20-29 Men 3/3 0:32:12.6 +4:13.9
17 62 Philip Williamson bicisport 50-59 Men 1/8 0:32:13.8 +4:15.1
18 99 Bryon Howard TCR Sport Lab 50-59 Men 2/8 0:32:32.3 +4:33.6
19 72 Carlos Bonilla Independent 30-39 Men 7/11 0:33:03.1 +5:04.4
20 97 Cody Gordon Cyclemeisters/Bow Cycle 40-49 Men 4/5 0:33:30.0 +5:31.3
21 83 Patrick Walsh Rundle Mountain CC 40-49 Men 5/5 0:33:50.3 +5:51.6
22 79 John Bernard Santos MEC Calgary CC 30-39 Men 8/11 0:33:50.6 +5:51.9
23 92 Dale Parker Independent 60+ Men 2/3 0:34:09.3 +6:10.6
24 98 Everett Wylie TCR Sport Lab 30-39 Men 9/11 0:34:28.3 +6:29.6
25 73 Bob Richkum Independent 60+ Men 3/3 0:34:57.5 +6:58.8
26 69 Paul Eastman Independent 50-59 Men 3/8 0:35:45.2 +7:46.5
27 84 Tim Johnson TCR SportsLab 50-59 Men 4/8 0:36:05.2 +8:06.5
28 74 Liam Rourke RedBike 50-59 Men 5/8 0:37:08.5 +9:09.8
29 66 Michel Herszak United Cycle 30-39 Men 10/11 0:38:48.0 +10:49.3
30 81 Shane Routley TCR Sport Lab 50-59 Men 6/8 0:39:28.5 +11:29.8
31 85 Murray Buchanan United Cycle 50-59 Men 7/8 0:39:40.2 +11:41.5
32 78 Kunio Tsuyuhara Synergy Racing 30-39 Men 11/11 0:40:28.1 +12:29.4
33 67 Glen Mahura United Cycle 50-59 Men 8/8 0:44:15.7 +16:17.0
DNF 93 Kyle Moore Cyclemeisters/Bow Cycle 20-29 Men * *** ***
DNS 86 Michael Sametz bicisport 20-29 Men * *** ***

Elite Women 13 km. Road Race Mass Start    
PL Bib Name Club SubCategory Rnk Time Diff
1 46 Terra Manca Velocity Cycling Club Category 1/2 Women 1/1 0:30:59.9  
2 41 Emily Young cycledelia Category 3 Women 1/3 0:33:00.3 +2:00.4
3 43 Melissa Paauwe Peloton Racing p/b Northern Backup Category 3 Women 2/3 0:33:13.0 +2:13.1
4 17 Janelle Kendell bicisport Category 4 Women 1/2 0:35:07.8 +4:07.9
5 42 Eva Poidevin Rundle Mountain CC Category 4 Women 2/2 0:35:38.0 +4:38.1
6 47 Sarah Robbins cycledelia Category 3 Women 3/3 0:36:39.6 +5:39.7

Sportive Women 13 km. Road Race Mass Start    
PL Bib Name Club SubCategory Rnk Time Diff
1 53 Anna Bergmann Peloton Racing p/b Northern Backup 40-49 Wom 1/2 0:38:50.9  
2 44 Kelsey Castro bicisport 20-29 Wom 1/1 0:40:28.7 +1:37.8
3 56 Lisa Grey Independent 50-59 Wom 1/1 0:41:18.5 +2:27.6
4 52 Shannon Gordon Cyclemeisters/Bow Cycle 40-49 Wom 2/2 0:42:24.0 +3:33.1
5 51 Marissa Kendal Rundle Mountain CC 30-39 Wom 1/1 0:57:03.1 +18:12.2


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4