Kicking Horse Cup 2016 - Hill Climb | Zone4.ca



Kicking Horse Cup 2016 - Hill Climb

Date: Jun 11, 2016
StartList
Location: Golden BC
Host Club: Golden Cycling Club

 

Elite Men 13 km. Road Race Mass Start    
Bib Name SubCategory Club Sign
1 Dougal Owen Category 1/2 Men bicisport  
2 Jack VanDyk Category 3 Men bicisport  
3 Marc Enter Category 1/2 Men The Lead Out Project  
4 Ben Bschaden Category 1/2 Men United Cycle  
5 Stephan Becker Category 3 Men Peloton Racing p/b Northern Backup  
7 Ryan Kennedy Category 3 Men Peloton Racing p/b Northern Backup  
8 Warren Muir Category 1/2 Men The Lead Out Project  
9 Robert Crane Category 1/2 Men Synergy Racing  
10 Tristen Chernove Category 3 Men Wildhorse Cycling Club  
11 Geoff MacDonald Category 1/2 Men bicisport  
12 Lampros Antoniou Category 3 Men bicisport  
13 Nicolas Hamilton Category 3 Men Rundle Mountain CC  
14 Marc Dupuis Category 1/2 Men Rundle Mountain CC  
15 Evan Bayer Category 1/2 Men The Lead Out Project  
16 Dylan Pinter-Findlater Category 3 Men bicisport  
18 Neil Evans Category 3 Men Rundle Mountain CC  
19 Micah Medinski Category 1/2 Men Velocity Cycling Club  
20 Jason Doornbos Category 3 Men Cyclemeisters/Bow Cycle  
21 Darren Anderson Category 1/2 Men Rundle Mountain CC  
22 Brad Tymchuk Category 3 Men Pedalhead Road Works  
23 Mark McConnell Category 1/2 Men Synergy Racing  
24 Kevin Noble Category 3 Men Speed Theory p/b The Doctrine  
25 Martin Dodd Category 3 Men Peloton Racing p/b Northern Backup  
26 Andrew Davidson Category 1/2 Men The Lead Out Project  
27 David Holmes Category 1/2 Men The Lead Out Project  
28 Matthew Bennett Category 1/2 Men The Lead Out Project  
29 Jevon Almond Category 1/2 Men Peloton Racing p/b Northern Backup  
30 Spencer King Category 3 Men ERTC  
31 Brandon Langille Category 3 Men ERTC  
32 Lee Nelson Category 3 Men Synergy Racing  
34 Reinier Paauwe Category 1/2 Men Peloton Racing p/b Northern Backup  
35 Isaac Beall Category 1/2 Men The Lead Out Project  
36 Jeff Perron Category 1/2 Men Rundle Mountain CC  
37 Stuart Smith Category 3 Men Revelstoke Cycling Association  
38 James Kendal Category 3 Men Rundle Mountain CC  

Sportive Men 13 km. Road Race Mass Start    
Bib Name SubCategory Club Sign
61 Jeffrey Mackie 30-39 Men Peloton Racing p/b Northern Backup  
62 Philip Williamson 50-59 Men bicisport  
64 Andrew Young 40-49 Men Independent  
65 Tim Gilbertson 20-29 Men Speed Theory p/b The Doctrine  
66 Michel Herszak 30-39 Men United Cycle  
67 Glen Mahura 50-59 Men United Cycle  
68 Jeremy Kitson 40-49 Men Cyclemeisters/Bow Cycle  
69 Paul Eastman 50-59 Men Independent  
70 Andres Perdomo 30-39 Men Speed Theory p/b The Doctrine  
72 Carlos Bonilla 30-39 Men Independent  
73 Bob Richkum 60+ Men Independent  
74 Liam Rourke 50-59 Men RedBike  
75 Brent Thumlert 30-39 Men Peloton Racing p/b Northern Backup  
76 Ryan Hamilton 40-49 Men Wildhorse Cycling Club  
77 Jon Bird 30-39 Men Independent  
78 Kunio Tsuyuhara 30-39 Men Synergy Racing  
79 John Bernard Santos 30-39 Men MEC Calgary CC  
80 Lars Lof U20 Men Cyclemeisters/Bow Cycle  
81 Shane Routley 50-59 Men TCR Sport Lab  
82 James Janzen 60+ Men Puncheurs  
83 Patrick Walsh 40-49 Men Rundle Mountain CC  
84 Tim Johnson 50-59 Men TCR SportsLab  
85 Murray Buchanan 50-59 Men United Cycle  
86 Michael Sametz 20-29 Men bicisport  
87 Joshua Matheusik 30-39 Men bicisport  
89 Robin Kim 20-29 Men ERTC  
90 Dylan Hughes 30-39 Men Crankmasters  
92 Dale Parker 60+ Men Independent  
93 Kyle Moore 20-29 Men Cyclemeisters/Bow Cycle  
94 Spencer Louis U20 Men Synergy Racing  
95 Jayke Janssen U20 Men Cyclemeisters/Bow Cycle  
96 Jeffrey Kenzie 20-29 Men bicisport  
97 Cody Gordon 40-49 Men Cyclemeisters/Bow Cycle  
98 Everett Wylie 30-39 Men TCR Sport Lab  
99 Bryon Howard 50-59 Men TCR Sport Lab  

Elite Women 13 km. Road Race Mass Start    
Bib Name SubCategory Club Sign
17 Janelle Kendell Category 4 Women bicisport  
41 Emily Young Category 3 Women cycledelia  
42 Eva Poidevin Category 4 Women Rundle Mountain CC  
43 Melissa Paauwe Category 3 Women Peloton Racing p/b Northern Backup  
46 Terra Manca Category 1/2 Women Velocity Cycling Club  
47 Sarah Robbins Category 3 Women cycledelia  

Sportive Women 13 km. Road Race Mass Start    
Bib Name SubCategory Club Sign
44 Kelsey Castro 20-29 Wom bicisport  
51 Marissa Kendal 30-39 Wom Rundle Mountain CC  
52 Shannon Gordon 40-49 Wom Cyclemeisters/Bow Cycle  
53 Anna Bergmann 40-49 Wom Peloton Racing p/b Northern Backup  
56 Lisa Grey 50-59 Wom Independent  


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4